Mestom bicyklovali viac ako tri stovky cykloturistov

Účastníci zo štyroch krajín prišli na celoslovenský zraz cykloturistov. Po štyroch dňoch dnes skončil (+ video).

Okolo 350 cykloturistov sa oficiálne zaregistrovalo na oficiálnom 41. ročníku zrazu cykloturistov organizovaným pod hlavičkou Klubu slovenských turistov (KST). Od štvrtku do nedele brázdili cesty a spoznávali krásy Liptova Ukrajinci, Poliaci, Česi a Slováci.

Masovka. Ráno pred odchodom na cyklotrasy. Zdroj – facebook.com/Ján Dubašák

Nikomu sa nič nestalo

Zraz a enklávu stoviek turistov v meste bolo vidieť v reštauráciách a krčmách. Najviac sa koncentrovali pri Obchodnej akadémii, kde mala akcia rozložený hlavný stan. A každý večer aj zábavu. Cyklisti tu absolvovali každodennú spoločnú „regeneráciu.“ Pri pohári piva, klobáske, tanci ale najmä spoločnými debatami.

„Všetko dopadlo, ako malo. Ako hovorím, niektorí si len pokľakli pred bicyklom. Ľudia sú šťastní, keď sa na nich pozriete, a to je zmysel týchto našich zrazov,“ hodnotil v sobotu neskoro večer pri oficiálnom zatvorení zrazu predseda Klubu slovenských turistov Peter Dragúň.

Našli sa cyklisti s obitými kolenami, vidieť bolo aj rozbité čelo, no ak viac ako tri stovky cyklistov jazdí denne od päťdesiat do sedemdesiat kilometrov, nie je to nič nezvyčajné.

„Najväčšiu obavu sme mali z toho, aby sa niekomu niečo nestalo. Naše obavy, odkedy sme si organizáciu zobrali na pleciach, vyplývali najmä z toho,“ potvrdil člen organizačného výboru, predseda Klubu nadšencov amatérskej cyklistiky (KNAC) Róbert Fajta.

„Okolie Ružomberka nie je veľmi bezpečné pre bicykle, takže toto sme mali pred sebou a dúfali, že všetko dobre dopadne. Bolo to náročné zorganizovať, ale teraz sú už pocity príjemné,“ pridal sa predseda organizačného výboru Ľubomír Kubáň.

Cyklisti na Vlkolínskych lúkach. Zdroj – facebook.com/Ján Dubašák

Liptov nemá cyklocesty

Každé ráno vyrážali cyklisti na štyri pripravené trate. Do Ľubochnianskej doliny, na Cyklokorytničku, veľký okruh okolo Liptovskej Mary alebo cez Lúčky do Malatinej a cez Bobrovník a Bešeňovú naspäť. Vybrať si však mohli aj podľa seba.

„Až na horúčavu, ktorá prevládala, to bolo všetko dobré. Dážď nás nechytil ani raz, hoci pršalo takmer každý deň. Pelotón bol riadne nahustený, na niektorých cestách sme museli ísť za sebou, lebo bola aj poriadne veľká premávka. To bolo nepríjemné,“ hodnotil Pavel z moravského Černotína.

Po Slovákoch bolo na zraze najviac práve Čechov. Ich postrehy a porovnania boli preto zaujímavé.

„Páčili sa nám drevené domčeky, kostolík vo Svätom Kríži. Zraz hodnotím pozitívne, mali sme dostatok zastávok, bola pohoda, vyšlo počasie. Miestami však boli veľmi úzke cesty, napríklad medzi Bešeňovou a Ružomberkom. K tomu hustá premávka, to bolo nepríjemné. U nás máme viacej cyklociest. Investujú do toho milióny a od Bumbálky prejdete na bicykli bezpečne až do Rakúska. Už sme na to zvyknutí, tu to trochu chýbalo,“ pridala zaujímavé postrehy Eva, taktiež z cykloklubu Černé kone Černotín.

„Infraštruktúra – to je osobitná kapitola všade na Slovensku. Ale zraz bol dobre pripravený. Nemali sme žiadne námietky. Výborné trasy. Sme tu ako doma. Z Oravy na Liptov nie je ďaleko. Vedeli sme do čoho ideme. Už sme na piatom zraze, vždy to býva dobré. Aj zimný bol v Ružomberku na úrovni a rovnako teraz aj letný cyklozraz,“ vravel Marián, ktorý prišiel s početnou ekipou cyklistov z Nižnej na Orave.

Pred hlavným stanom sme našli postávať a akoby si vychutnávať priestor a atmosféru pani Darinu z Prievidze. Doma však bola aj v Ružomberku.

Cyklisti na Liptove. Zdroj – facebook.com/Ján Dubašák

„Mám 66 rokov a viac ako 30 rokov som prežila v Ružomberku. Ale keď mi zomrel manžel, pred desiatimi rokmi som odišla naspäť do môjho rodiska na hornej Nitre. Rada som sa tu vrátila, dokonca som v uliciach nejakých starých-známych spoznala. Ale oni mňa nie v tom cyklistickom oblečení. Nezvyknem veľa bicyklovať a dnes som prešla 74 kilometrov. Cítim veľké nadšenie zo svojho výkonu. Od radosti tancujem ako divá,“ vravela exružomberčanka a Prievidžanka Darina.

„Bol by som rád, ak by aj tento zraz bol impulz pre nás, zastupiteľov a vedenie mesta, aby sme začali pracovať na zlepšení infraštruktúry pre cyklistiku. Ľudia nemajú v meste kadiaľ bicyklovať. Odchádzajú do Poľska, na Oravu, na Turiec, lebo u nás okrem Cyklokorytničky nič nie je,“ povedal k slabine dolného Liptova, ktorú takýto cyklozraz len naplno odhalil, predseda organizačného výboru Ľubomír Kubáň.

Bicykel s alarmom

Na zraze boli aj desiatky domácich cyklistov. Medzi nimi bol neprehliadnuteľný muž s bicyklom, ktorý v tme svietil a dokonca mal aj alarm.

Miroslav Polóny so svojim špeciálne vylepšeným bicyklom. Foto – archív Miroslava Polónyho.

„Všetko čo mám na bicykli aj využívam,“ začal s opisom svojho špeciálu Miroslav Polóny z Ružomberka. K cyklistike sa dostal neskoro, už ako muž v zrelých rokoch. Odvtedy však jazdí denne do práce, a na výlety vždy, keď sa dá. Neváha jazdiť aj v noci.

„Dôležité je byť osvetlený, stále mať náhradné baterky. Mám tu GPS navigáciu, snímače kadencie a alarm reagujúci na pohyb. Aspoň trochu odplaší zlodejov,“ smial sa pri popise svojho bicykla.

Okrem opisu, neraz viacdňových potuliek Slovenskom, zaujal rozprávaním práve o GPS navigácii. „Zakresľujem trasy do mapy na základe GPS súradníc. Potrebujem kvalitné vybavenie. Zároveň to spájam s fotkami z jednotlivých lokalít. Viem si nájsť cestu, ubytovanie keď treba, a všetko bez internetu. Stačia funkčné satelity. A spätne vidím, kde všade som bol, koľko a čo som prešiel.“

Jazdí celoročne, len keď nasneží a cestári posolia, vtedy nechá bicykel v pivnici. Od marca, kedy naposledy nuloval tachometer, najazdil už viac ako 5800 kilometrov. „Vravia mi, že mám zbytočne ťažký bicykel, ale sám som ťažký. No povedzte, načo mi bude ľahučký bicykel, keď aj tak bude viesť ťažkého cyklistu,“ usmieval sa Miro, ktorý všade kde príde, pýta si pečiatku na pamiatku.

Cyklistické preteky Okolo Slovenska zastavia v Ružomberku. Budeme etapové mesto

Zastávky sú dôležitejšie ako bicyklovanie

Cyklozraz nie je len o bicyklovaní. Už vrava v hlavnom stane pri otvorení dala vedieť, že ľudia prišli aj preto, aby sa stretli. Niektorí prvý raz, niektorí opätovne.

„Cyklozrazy fungujú od roku 1978. Je to aj pre kolektív a stretnutia ľudí. Áno, dnešný individualizmus nás trošku ubíja, ale myslím si, že ľudstvo sa trochu spamätá a príde zase na to, že nie jednotlivec, ale kolektív dokáže niečo. Vždy skupina a tvorivé tímy niečo dokázali. Jednotlivec dnes už nemá prakticky šancu,“ na vyzvanie zafilozofoval predseda KST Peter Dragúň na tému dlhoročnej obľúbenosti podujatia.

Pridal tiež myšlienky o význame a účele cyklozrazu pre účastníkov aj organizátorov.

V Hlavnom stane pri obchodnej akadémii počas spoločenského večera. Foto – autor.

„Toto nie je o prostom bicyklovaní sa. V KST si želáme, aby zrazy boli o spoznávaní kultúry, histórie a ľudí v mieste, kde sa dostanú. Napríklad také zastávky, ako sme mali dnes vo Svätom Kríži pri kostolíku, to je presne to, ako to má vyzerať. Tak sa rozvíja cestovný ruchu, lebo tí ľudia povedia o zážitku ďalej a sami sa neraz vrátia,“ vravel Dragúň.

Organizačný výbor pripravil v Ružomberku aj niekoľko sprievodných a kultúrnych podujatí. Cyklisti zažili vystúpenie Folklórneho súboru Liptov, recitovala im Alexandra Staňová, do tanca hral Miťo Bomba. V sobotu aj v nedeľu mali možnosť absolvovať Potulky mestom so sprievodkyňou Miriam Považanovou. Zúčastnili sa dvoch diskusii s prírodovedcom Miroslavom Sanigom a niekdajším majstrom Československa v cyklistike, reprezentantom a prvým Čechoslovákom, ktorý bol na Tour de France a Giro d´Italia Milanom Jurčom. V synagóge bola pripravená panelová výstava so spomienkou na všetkých doterajších 40 slovenských cyklozrazov.

„Musím poďakovať neviditeľným dobrovoľníkom. Bez ich nadšenia, entuziazmu, úsilia a práce by toto všetko nebolo možné zorganizovať. Štyri dni boli k dispozícií, niektorí aj viac, aby všetko dobre dopadlo,“ poďakoval Kubáň enkláve dobrovoľníkov, najmä z liptovského klubu turistov a KNAC.

Predseda KNAC Róbert Fajta a niekdajší reprezentant a niekoľkonásobný majster SR a ČSSR v cyklistike, účastník Tour de France Milan Jurčo po besede v synagóge. Foto – autor.

1989, 1999, 2019

KST počas podujatia ocenil aj viacerých ľudí z Liptova. Plaketu Klubu slovenských turistov k 100-ročnici turistiky na Liptove a za zorganizovanie zimného turistického a letného cyklozrazu odovzdal Peter Dragúň primátorovi Igorovi Čomborovi. Pamätnú medailu si prevzal zakladateľ KNAC Jozef Javorka. Za významný prínos k rozvoju turistiky v regióne dostala medailu KST Mária Martišová a strieborné odznaky Mária Velebná, Mária Škvareková a Štefan Jánošík.

Za 41 rokov organizovaných cyklozrazov to bolo tretíkrát, čo ich organizácia pripadla na dolný Liptov. V roku 1989 bol zraz v Likavke. O desať rokov neskôr na Jaziercoch. Teraz priamo v Ružomberku.

„To je náhoda, že je tu 20 a 30-ročný odstup. Ponuku a výzvu na zorganizovanie cyklozrazu sme mali dlhšie, ale trochu sme ju odkladali,“ vysvetlil len deviatkové roky pri dolnoliptovských zrazoch Fajta.

Na záver si štafetu cyklozrazov prevzali zástupcovia mesta Martin a KST Vrútky. O rok budú cyklisti spoznávať Turiec.

Titulná fotografia – Organizátori pri odovzdávaní štafety regiónu Turiec. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.