Mesto pošle na opravu Notre-Dame necelých dvesto eur

Na rekonštrukciu gotického chrámu prispeje čiastkou zo vstupného vo Vlkolínci.


Keď parížsku katedrálu Notre-Dame zachvátili v apríli plamene, ohlásilo sa hneď niekoľko dobrodincov, ktorí chceli prispieť na jej rekonštrukciu.

Krátko po požiari vyslovilo podobný zámer aj mesto Ružomberok. Venovať chcelo vyzbierané vstupné počas predĺženého veľkonočného víkendu vo Vlkolínci.

Akt solidarity

„Notre-Dame aj Vlkolínec sú v zozname UNESCO spolu so stovkami pamiatok. Mali by sa zachovať sestersky a pomôcť,“ vysvetľoval vtedy hovorca primátora mesta Viktor Mydlo. Oslovili aj ďalšie slovenské pamiatky zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva.

Podľa Spoločníka prešlo Vlkolíncom v daný víkend približne dvetisíc návštevníkov. Podľa údajov, ktoré nám poskytlo Občianske združenie Vlkolínec, pokladnice naplnilo približne 3 500 eur. Celá suma však do Francúzska nepoputuje.

Mesto má s občianskym združením Vlkolínec uzatvorenú zmluvu o dotácii, podľa ktorej 95 percent z poplatkov na vstupnom patrí občianskemu združeniu.

Pošlú takmer 200 eur

„Keď sme začali robiť zbierku, uvedomovali sme si, že mesto má s občianskym združením Vlkolínec uzatvorené zmluvy a že si nemôžeme dovoliť míňať cudzie peniaze,“ hovorí Mydlo.

Mestu tak ostal zvyšný 5-percentný podiel. Podľa Jozefa Bašaryho, predsedu občianskeho združenia Vlkolínec, ide o bezmála 180 eur. Mesto ich plánuje odoslať.

„Čiastku, ktorú chceme poslať na opravu, je tá 5-percentná, ktorá patrí mestu,“ potvrdzuje hovorca, ktorý tvrdí, že už na začiatku prezentovali, že pôjde o symbolickú sumu a gesto solidarity.

Jozef Bašary pritaká, že v prípade Notre-Dame je pomoc vítaná, no aj oni sami potrebujú peniaze. Aktuálne sa snaží o finančnú podporu na preventívne protipožiarne opatrenia vo Vlkolínci.

Titulná fotografia –  Záber katedrály Notre-Dame po požiari. Zdroj – Independent.co.uk

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.