Mesto ožilo fašiangami

V pondelok zaplnili centrum mesta folkloristi a bursovníci z Ružomberka a okolia. Okoloidúcim aj tým, čo sa na krojovaný a maskovaný zástup prišli pozrieť zámerne, predviedli, ako sa dolnoliptáci lúčia s fašiangami. (Fotogaléria v texte.)

Po sprievode mestom prerušenom vystúpeniami pred obchodným centrom Adria a Hotelom Kultúra zamierili do Veľkej dvorany, kde nasledovali školy tanca a tradičné pochovanie basy.

Igor Littva.

„Nejde síce o verný obraz toho, ako to kedysi v dedinách prebiehalo, ale aspoň si pripomenieme, že na sklonku fašiangového obdobia sa robievali takéto zábavy, tancovalo sa, pochovávala sa basa. Máme tu účastníkov z rôznych obcí ružomberského okresu, a tak môžeme vidieť, aké rozmanité kroje a zvyky v našich končinách máme,“ zhrnul význam podujatia Igor Littva, riaditeľ a choreograf Folklórneho súboru (FS) Liptov, ktorý spolu s Kultúrnym domom Andreja Hlinku tradičnú obchôdzku mestom organizuje.

Dotiahli aj chlapov

Podujatie si pochvaľovala aj Ema Truchanová, členka FS Liptov. „Zúčastňujem sa každého podujatia ktoré pripravuje náš súbor, toto je však pre mňa výnimočné tým, že sa tu stretne viacero skupín z okolia. Súčasťou sprievodu som už asi ôsmy rok, no tentoraz je moja úloha skôr organizačná,“ ozrejmila 19-ročná Ema, ktorá sprevádzala účastníkov z pozvaných dolnoliptovských dedín.

Tridsiatnička Emília Omastová z Liskovej si v meste zabursovala po štvrtý raz. „Musím uznať, že úroveň podujatia sa z roka na rok zlepšuje,“ poznamenala.

Šestnásťčlennú skupinu liskovských bursovníkov tvorili najmä členky miestneho Červeného kríža. Tento rok im však nechýbala ani pánska spoločnosť. „Nahovorili sme aj mužov a tiež chlapcov, keďže mladí o bursu veľmi nejavia záujem. Radi by sme ich primäli k tomu, aby sa k nám pridali a v tradícii pokračovali,“ objasnila.

Bursovníci z Liskovej.

„Mali sme aj masky, no tentoraz sme to poňali folklórnejšie a prišli len v krojoch. Treba ich trochu prevetrať,“ dodala s úsmevom.

Tak bursujú v Černovej

Kým na burse v Liskovej je prítomnosť mládeže skôr zriedkavá, v Černovej sa jej zúčastňujú hlavne mladí ľudia. Zástupcovia Divadelného ochotníckeho súboru (DOS) Máj Černová už tradične nechýbali ani vo fašiangovom sprievode mestom. Odvtedy, čo sem FS Liptov pozýva aj okolité dediny, ešte nevynechali žiaden ročník.

„Musím priznať, že začiatky boli trochu ťažšie, schádzali sme sa v menšom počte, no ľudia postupne prišli na to, že je to vynikajúca akcia, a tak záujem rapídne stúpol,” skonštatoval richtár černovskej bursy a člen rady DOS Máj Černová Tomáš Bačkor.

Prezradil tiež, že na bursu majú v Černovej vyčlenenú vždy poslednú fašiangovú sobotu, začínajú už o deviatej ráno a neobídu žiadnu domácnosť. Ako prví chodia takzvaní vyberači, ktorí od domácich zbierajú peniaze, vajcia či slaninu.

„Práve oni to majú najťažšie, lebo im ulejú skoro v každom dome a zakaždým niečo iné, takže je to pre nich naozaj náročný deň,“ uškrnul s Tomáš.

Na čele sprievodu je richtár, ktorý ma na starosti celý priebeh, vrátane príprav. Nasledujú brusovníci a masky.

„Pre Černovú sú zvyčajné koza a medveď. Niekto si mýli našu kozu so sliačanskou chriapou, ale je to niečo úplne iné a naše. Neviem o žiadnej dedine, kde by takúto masku mali. Chodia s nami aj rôzne iné, už možno trošku modernejšie masky, napríklad strigy či vodníci, ktoré naháňajú a strašia deti. Medveď u nás znamenal symbol plodnosti, preto si s ním mladé ženy, ktoré sa chceli stať matkami, mali zatancovať,“ rozrozprával Tomáš.

Celú dedinu sa im podarí prejsť zhruba o šiestej večer. Potom tak, ako vo väčšine obcí nasleduje zábava, na ktorej sa je a pije to, čo si bursovníci vyzbierali.

Utorok pred Škaredou, respektíve Popolcovou stredou patrí pochovávaniu basy. Od nasledujúceho dňa totiž začína štyridsaťdňové pôstne obdobie pred veľkonočnými sviatkami.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.