Mesto ma unikátny orchester. Jeho potenciál nevyužíva

Na neveľkej ružomberskej hudobnej scéne figuruje aj skvelé džezové zoskupenie. Podobne ako iné tunajšie kapely sa však ponosuje na slabú podporu mesta.

Počiatky RK JAZZ BAND siahajú do roku 2005, kedy sa začalo uvažovať nad jeho založením. K samotnému vzniku kapely však došlo o rok neskôr. Práve v júni 2006 sa toho času osemčlenné zoskupenie pod dirigentskou taktovkou Vladimíra Struhára prvýkrát predstavilo verejnosti.

Obsadenie kapely sa v priebehu rokov menilo, v súčasnosti ju tvoria zhruba dve desiatky hudobníkov.

Za sebou majú množstvo úspešných vystúpení v rôznych kútoch Slovenska, hrajú od Tvrdošína po Bratislavu. Na istý čas sa stali súčasťou nočného kúpania v Bešeňovej. Nepohrdli ani hraním na tanečných súťažiach, čomu sa mnohí hudobníci radšej vyhýbajú.

V Ružomberku ste ich vystúpenia mohli zažiť v súkromných podnikoch, na jarmokoch alebo promenádnych koncertoch, ktoré sa kedysi počas letných mesiacov organizovali v centre.

„Už tretím-štvrtým rokom však kultúrne leto v Ružomberku neexistuje. Inak je to v Martine a Liptovskom Mikuláši, kam nás pravidelne pozývajú,“ hovorí pianista a súčasný kapelník Ivan Novák.

Kritika mesta

Kapela má síce sídlo v Ružomberku, no basgitarista Stanislav Krejčí si myslí, že s mestom nemá veľa spoločného.

„Skúšame v Likavke, ktorá nás vzala pod ochranné krídla, za čo sme veľmi vďační. Tieto záležitosti by však mal riešiť ružomberský kultúrny dom, práve on by mal zabezpečiť priestory, kde by sme nielen my, ale aj iné kapely v meste, mohli skúšať a vystupovať,“ vysvetľuje mohutný šesťdesiatnik s českými koreňmi.

„Často sa nás diváci pýtajú, odkiaľ sme a kde hrávame. Vystupujeme na rôznych akciách v okolí, no v Ružomberku, ktorý sa hrdí titulom mesto kultúry, nás na podujatia pozývajú čoraz menej,“ dodáva.

Následne sa pri spomienke na posledný jarmok, kde vystúpili o 15. hodine, chytá za hlavu a dôrazne nadväzuje: „Swingová muzika, džez, ktorý sa hrá v noci v zafajčených kluboch… To je akoby ste vystúpenie opernej speváčky naplánovali na šiestu hodinu ráno.“

„Rozčuľuje ma, akým spôsobom funguje kultúra v Ružomberku,“ rozohňuje sa Krejčí. „Stačí sa zamyslieť nad tým, koľko hudobných skupín tu máme a hneď je jasné, že niečo nie je v poriadku. Bytostne som presvedčený o tom, že za to môže mesto, ktoré nie je schopné vytvoriť vhodné podmienky.“

Malá rekapitulácia

Popri RK JAZZ BAND funguje v Ružomberku aj dychová hudba Supranka, ktorej po takmer polstoročí hrozí zánik. Vedúci Štefan Kútnik v rozhovore pre Ružomberský magazín naznačil, že svoj podiel má na tom aj mesto.

Pôsobí tu aj gospelové zoskupenie Kéfas, ktorého lídrom je Ľuboš Kútnik.

Okrem nich sa v hudobnej brandži pohybuje aj rómska kapela Gipsy David, ktorá hráva po celom Slovensku, no u nás je takmer neznáma. Ani oni si v minuloročnom rozhovore pre náš časopis podporu mesta nepochvaľovali. Tak ako Supranka riešili najmä problém so skúšobnými priestormi a sťažovali si na nedostatok možností prezentovať svoju tvorbu na kultúrnych podujatiach v Ružomberku.

Podľa Krejčího by bolo rozumnejšie prerozdeliť peniaze, ktoré mesto z času na čas utratí na vystúpenia celoslovensky známych kapiel, na pravidelné koncerty menších zoskupení pôsobiacich na lokálnej či regionálnej úrovni.

„A každý boží deň niekto zahrá v Hýrošovom parku,“ poukazuje na výhodu návrhu, ktorý by zatraktívnil mesto pre miestnych aj turistov a podporil domácich umelcov. Systém dotácií je podľa neho neefektívny.

„Sme veľký orchester, ktorý nemá kde hrať. Prácu mesta supluje aspoň Korzo, kde z času na čas hrávame aj my,“ dodáva Krejčí, ktorý dúfa, že v Ružomberku v budúcnosti pribudne tančiareň.

Potešia sa novým hráčom

Dvanásťročnú džezovú kapelu však trápia aj iné problémy. „Veľa ľudí od nás odchádza. Na Karlovej univerzite máme špičkového trombonistu. Muzikantka Veronika Pavelková Baďová je tehotná a doktori jej zakázali fúkať. Speváčka Katka Ondrášová Plachá čoskoro porodí. Mladý saxofonista odíde do Brna študovať medicínu, takže prídeme o ďalšieho člena,“  rozrozpráva sa Krejčí.

Svoj odchod prednedávnom avizoval dokonca aj obľúbený spevák Jaroslav Antol, ktorého bude ťažké nahradiť.

V orchestri majú zastúpenie starší aj mladší špičkoví hudobníci. „Jedným z nich je Rudo Hollý, ktorý hrá na prvý alt saxofón. Vynikajúcimi hráčmi sú aj trumpetisti Rasťo Macko a Maťo Droppa. Trombonovú sekciu tvoria muzikanti, ktorí hrávajú aj v Supranke či Bobroveckej dychovke, a teda svoju muzikantskú zdatnosť vedia uplatniť aj v iných hudobných žánroch,“ vymenúva Krejčí.

„Sme však otvorení aj novým muzikantom,“ konštatuje vzápätí kapelník Novák. „Budeme radi, ak ľudia prekonajú prirodzený ostych a ozvú sa nám. Veríme, že v Ružomberku je množstvo skrytých talentov,“ pripája sa k výzve Krejčí.

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 7/2018.

Foto – Peter Kralovenský

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.