Mesto má dva spôsoby, ako môžu občania nahlasovať čierne skládky

Doterajší City Monitor, ktorý mesto pred kontrolou verejnosti zavrelo, doplnilo o kampaň na Facebooku.

Mesto chcelo ešte pred letom urobiť poriadky s čiernymi skládkami. Oznámilo to koncom apríla vo svojom príspevku na Facebooku, v ktorom občanov požiadalo o pomoc pri lokalizácii nelegálnych skládok. Fotografiu aj s popisom mali pridať do komentára pod daný príspevok.

Nahlasovať skládky môžu občania bez časového obmedzenia. Radnica však plánovala po spustení kampane približne mesiac mapovať situáciu a následne vyhodnotiť najkritickejšie prípady.

„Spoločne si vyhodnotíme tie najhoršie skládky, ktoré dostanú prioritu pred ostatnými. Neznamená to ale, že na ne zabudneme,“ približuje postup hovorca primátora mesta Viktor Mydlo.

Obyvatelia na výzvu reagovali. Príspevok zdieľali, pribudli k nemu desiatky komentáreov s fotkami odpadu. „To bol prvotný cieľ kampane. Dosiahnuť interakciu s občanmi a dokázať, aby sa zapojili. Preto je dôležité, aby sme všetci pridali ruku k dielu,“ konštatuje hovorca.

Kampaň má mať podľa neho aj edukatívny rozmer. „Chceli by sme poukázať aj na to, že mieru zodpovednosti za mesto a jeho vzhľad si nesie každý a je len na ňom samotnom, ako sa k tomu postaví,“ vysvetľuje Mydlo a dodáva, že by radi ľudí naučili základným pravidlám slušného správania v komunite.

A čo City Monitor?

Jeden nástroj, pomocou ktorého môžu občania upozorniť na nedostatky v meste, už radnica k dispozícii má. Bezplatnú aplikáciu City Monitor.

Občania v nej od roku 2016 môžu nahlasovať nielen čierne skládky, ale aj nefunkčné pouličné osvetlenie, výtlky na cestách či rozhádzaný odpad. Podľa štatistík však ľudia nahlasovali najmä nelegálne skládky.

O využívanie aplikácie sme sa zaujímali už vlani. Celkovú úspešnosť mesta pri riešení podnetov sme nemohli poriadne overiť. Mesto na oficiálnej webovej stránke City Monitoru uverejňuje iba vyriešené podnety a k celkovému počtu hlásení sme sa nedopátrali.

Navyše, na stránke sa zobrazujú iba podnety z roku 2016. Prečo nie sú zverejnené aj tie za predošlé dva roky, nám vtedy mesto neobjasnilo.

Tvrdilo, že aplikáciu využíva a hovorí to aj teraz. „Mesto aplikáciu stále využíva, je výborným zdrojom informácií. Konkrétne podnety idú na oddelenie technickej správy, kde sa následne spracúvajú,“ reaguje hovorca.

„O ich priebehu však nepíšu, riešia. Musíme si sami priznať, že komunikácia aj takýchto podnetov s verejnosťou nebola v najlepšom stave,“ pripúšťa Mydlo. Aj to bol podľa neho jeden z dôvodov, prečo od tohto roku pracuje pre mesto hovorca mesta ako styčný pracovník v komunikácii s verejnosťou.

Koľko podnetov technická správa mesta aktuálne eviduje, koľko z nich sú nelegálne skládky odpadu a koľko občianskych hlásení už za štvrtý rok fungovania aplikácie radnica dostala, sme sa z mesta už nedozvedeli.

Prioritný Facebook

Mesto teda zvolilo popri aplikácii druhý spôsob nahlasovania čiernych skládok, a to prostredníctvom Facebooku, ktorý podľa hovorcu ponúka občanom možnosť zdieľať si informácie a navzájom na ne reagovať. Poukázal aj na čísla, ktoré vraj hovoria v prospech tohto spôsobu vedenia kampane. Za prvé tri dni od jej spustenia mal príspevok 10-tisíc zhliadnutí a 3200 interakcií.

Facebook bude pri komunikácii s občanmi aj naďalej kľúčovým komunikačným kanálom, mesto využitie ďalších aplikácií (napr. Lepšie mesto, Odkaz pre starostu či ThrashOut) zatiaľ neplánuje. „Z hľadiska komunikácie s verejnosťou  ja ako hovorca uprednostňujem komunikáciu prostredníctvom Facebooku alebo osobne,“ hovorí Mydlo.

Mesto za odstraňovanie čiernych skládok platí, ich odstraňovanie majú na starosti Technické služby. Podľa rozpočtu mesta na roky 2019 je na likvidáciu nelegálnych skládok  vyčlenených 7-tisíc eur.

Vo februári poslanci odsúhlasili zvýšenie výdavkov pre Technické služby o 142-tisíc eur ročne. Priamo na likvidáciu čiernych skládok sa rozpočet navýšil o 560 eur.

Ilustračná fotografia – čierna skládka, zdroj – Pixabay

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.