Lumentúru do Tichej doliny zvládla aj 91-ročná vozíčkarka

V poslednú augustovú nedeľu katolícke Rádio Lumen zorganizovalo už 25. Lumentúru. Približne 300-členná skupina turistov sa vydala na prechádzku do jednej z najdlhších dolín Západných Tatier.

Štartovalo sa od budovy Lesnej správy v hornoliptovskej osade Podbanské. Na neďalekom priestranstve odslúžil svätú omšu riaditeľ rádia Juraj Spuchľák. Vychádzku s výhľadom na Kriváň ukončili na rázcestí Tichej a Kôprovej doliny.

Účastníkov opäť sprevádzali známi nadšenci prírody Miroslav Saniga a Alfonz Liška. Spolu so správcami Tatranského národného parku odpovedali na rôzne otázky a vysvetlili, ako sa víchricou zdevastovaný les sám regeneruje.

Duchovné prevýšenia

„Lumentúry ma veľmi obohacujú hlavne vďaka ich atmosfére. Fungujeme tam ako prvotní kresťania, ľudia sa podelia s tým, čo majú. Nikto tam nie je hladný, nikto nerobí zle, nikto nie je vulgárny,“ priblížil prírodovedec a organizátor Lumentúr Miroslav Saniga.

Na podujatie zavítali ľudia z rôznych častí Slovenska. Mária s dcérou Veronikou prišli až z Horného Srnia, obce pri Trenčíne. „Sme tu prvýkrát, teší nás, že sme mohli vidieť naživo osobnosti, ktoré bežne poznáme len podľa hlasu – stretli sme moderátorov s ich rodinkami a iných zamestnancov rádia,“ povedala 29-ročná Veronika.

„Tichá dolina s nádhernou kulisou tatranských štítov vytvorila ideálne podmienky na duchovné, duševné i telesné pookriatie. Aj keď nás od domova delilo viac ako 200 kilometrov, neľutujeme. Najviac ma potešili rodinky s malými deťmi. Je dobré ukázať mladým najprv krásy domova, až potom tie za hranicami vlasti,“ doplnila 51-ročná Mária.

Podujatia sa zúčastnili aj deti, tínedžeri či starší ľudia. Najmladší turista mal len tri mesiace, najstaršou účastníčkou bola 91-ročná pani na vozíku, ktorá putovala s pomocou svojej rodiny. „Lumentúry neplánujem tak, aby sme dosiahli vrchol Nízkych či Vysokých Tatier. Chcem, aby sme dosiahli náš duchovný vrchol – nebo. To sú prevýšenia, ktoré sa nedajú vyjadriť a teším sa, keď ich zažije aj vozíčkar alebo malé dieťa,“ vysvetli prírodovedec Saniga.

Na Slovensku máme aj more

Pravidelné výlety do hôr organizuje Rádio Lumen štyrikrát do roka – na jar, v lete, na jeseň i v zime. Najbližší by mal byť v októbri v Ludrovskej doline neďaleko Ružomberka.

„Účastníkov vždy dotiahnem na novú lokalitu, kde ešte neboli, a pritom sú to Slováci. Boli štyrikrát v Medžugorí, päťkrát pri mori, šesťkrát v Amerike. Neuvedomujú si, že na Slovensku máme všetko za humnami. Nepotrebujeme ani more, pretože oblačné more je tu celú jeseň,“ dodal Saniga.

Foto – Veronika Patková

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.