Liptov už pozná svoju tohtoročnú Miss

Stala sa ňou 17-ročná Laura Pavelicová z Liptovského Jána. 

Ružomberok sa stal opäť po roku dejiskom finálového večera Miss Liptov. Sobotný galavečer moderoval Roman Juraško, no na pódiu sa okrem finalistiek so svojou tvorbou ukázali aj umelci Peter Bažík a Saxana Sapietová.

Program otvoril moderátor, no divákom sa prihovoril aj primátor Ružomberka Igor Čombor. „Vynakladáme veľké úsilie, aby sme dôstojne oslávili 700. výročie udelenia mestských výsad a takáto akcia nepochybne patrí medzi tie, ktoré ozdobia naše oslavy,“ povedal primátor mesta, ktoré bolo ako jeden zo spoluorganizátorov súťaže.

Potom už na pódium vyšla jedenástka dievčat, ktoré sa predviedli v plavkách, či v dobových kostýmoch.

Vedeli by ste odpovedať na otázku, v ktorom historickom období by ste sa chceli narodiť? Alebo na to, ktorá dolnoliptovská kultúrna pamiatka tento rok oslávila 25. výročie zapísania do zoznamu Unesco? Takéto otázky si počas večera dievčatá vyžrebovali z klobúka a divákom tak ukázali aj svoje vedomosti či fantáziu.

Nerozhodovali len odborníci

V čele poroty sedel riaditeľ súťaže a hlavný organizátor Milan Surový. Ďalšími členmi boli aj módna návrhárka Ivana Kuráňová, ktorá vedie vlastnú módnu značku Ferity, profesionálna vizážistka Iveta Dírer a paralympijský cyklista a štvornásobný majster sveta Jozef Metelka.

O víťazke Miss Liptov rozhodovali aj Pavel Paroubek, ktorý zastupoval spoločnosť USA Experts a zakladateľ festivalu Viva Italia Fabio Bortolini. No a chýbať nemohla ani minuloročná víťazka Miss Liptov Michaela Balážová.

„Tento večer nepodliezol latku z minulého roka, ale naopak predčil moje očakávania a bol rovnako pekný ako ten náš,“ zhodnotila podujatie 20-ročná Michaela Balážová z Bobrovca.

O korunku krásy súťažilo jedenásť mladých dievčat. Očiam porotcov sa najviac páčila Laura Pavelicová z Liptovského Jána. Študentka gymnázia zároveň vyhrala aj v kategórií Miss sympatia, a to vďaka SMS hlasovaniu. Na druhom mieste skončila 20-ročná Simona Čmilová z Liptovského Mikuláša, ktorá sa do súťaže prihlásila kvôli novým skúsenostiam a zážitkom. Na treťom mieste sa umiestnila 17-ročná Romana Dvorská z Liskovej, ktorá zaujala okrem výzoru aj umením. Vie hrať na dva hudobné nástroje – klavír a akordeón.

Právo vybrať si najsympatickejšiu finalistku však mali aj čitatelia MY Liptovských novín, ktorí mohli hlasovať na základe kupónov a predplatného. Stala sa ňou Klaudia Mikušová z Liptovského Michala.

Na prehliadkovom móle sa ukázalo jedenásť finalistiek vo viacerých disciplínach. Zdroj: Mário Lacina

S prvým krokom na pódiu šla aj tréma

Víťazka nám prezradila, že sa do súťaže prihlásila aj preto, lebo ju modeling a súťaže krásy už dlhšie lákali. „Výhra mi istým spôsobom dodala sebavedomie a utvrdila ma v tom, že by som na sebe mala aj ďalej pracovať a mieriť v modelingu ešte vyššie. Pochopiteľne, budem rada, ak budem zaneprázdnená, ale myslím si, že v mojom živote pôjde všetko po starom a nečakám žiadne obrovské zmeny,“ hovorí o pocitoch z výhry Laura Pavelicová.

Aj najkrajšej Liptáčke zväzovala nohy a jazyk na pódiu tréma ,,Zo začiatku som sa obávala, že niečo zabudnem, alebo pokazím. Keď som tam však uvidela svojich rodičov a priateľov, tréma postupne opadla a potom som si tie chvíle poriadne užívala,“ priznáva Laura. Zároveň dodáva, že by si finálový večer určite zopakovala.

Krása nestačí

Pre organizátorov nie je súťaž len o galavečere. Je to o polroku aktivít po celom Liptove. Tento rok organizátori nadviazali na 700. výročie udelenia mestských výsad Ružomberku. Preto aj súťaž začala historicky, v dobových kostýmoch.

„Som spokojná s priebehom súťaže. Ciele, ktoré sme si stanovili pre tento rok sa nám podarilo naplniť. Galavečer a spokojní diváci boli dôkazom, že projekt Miss môže byť úspešný a môže sa stať tradíciou,“ hovorí o udalosti Simona Jánošová, generálna manažérka projektu Miss Liptov.

Pre Ružomberský magazín prezradila aj to, či bude súťaž po dvoch zrealizovaných ročníkoch pokračovať. „Záleží to hlavne od záujmu dievčat, ktoré sa prihlásia na kasting a následne postúpia do finále. No podotýkam, že krása pre účasť v súťaži nestačí, dôležitá je aj odvaha, zdravé sebavedomie a viera v samú seba,“ hovorí o pokračovaní súťaže generálna manažérka.

Titulná fotografia: Mário Lacina

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Počas štyroch rokov štúdia mi Ružomberok prirástol k srdcu, a preto ma zaujíma všetko, čo sa s mestom spája.