Lampiónový sprievod zaplnil ulice mesta

Pre tradičné prekvapenie na konci programu zmenili organizátori zaužívanú trasu.

Námestie Andreja Hlinku bolo v piatok podvečer zaplnené rodinami s deťmi, partiami tínedžerov, ale aj jednotlivcami postávajúcimi bokom. V rukách zvierali lampióny, zakúpené aj ručne vyrobené, a horúce čaje v bielych plastových kelímkoch.

Sprievod patrí k  obľúbeným ružomberským akciám. „Účasť má podľa mňa stúpajúcu tendenciu, prichádza stále viac ľudí,“ hovorí Mariana Stančoková z organizujúceho občianskeho združenia RosArt.

Niektorí naň chodia opakovane. „Radi sa zúčastňujeme takýchto aktivít, sme tu už druhýkrát. Aj naše deti to celkom vítajú,“ povedala jedna z mnohých prítomných mám.

Program siedmeho ročníka nadviazal na tie predchádzajúce. V úvode vystúpilo detské divadlo RosaThea s tematickou Lampiónovou rozprávkou, po nej nasledoval samotný sprievod. Zástup ľudí šiel z námestia cez Malý závoz po uliciach Podhora a Mostová, Veľkým závozom sa vrátil späť k radnici.

Zmena trasy

Šesť rokov sa účastníci sprievodu stretávali v Hýrošovom parku. Tento raz bol zraz na námestí. Vyvrcholením programu malo byť prekvapenie  ̶  lietajúce šťastie, teda vypustenie veľkých lampiónov šťastia. „Sprievod sme presunuli práve z tohto dôvodu. Lampióny šťastia si vyžadujú špecifický priestor a v parku je priveľa stromov,“ vysvetľuje Stančoková. Prekvapenia sú zvyčajnou záverečnou bodkou sprievodu, minulý rok ho ukončil ohňostroj.

Zmenená trasa nielenže odstránila prekážky v realizácii prekvapenia, ale vyhovovala aj niektorým ľuďom, ktorí sa ponáhľali na spoje domov. Zuzana na akciu pravidelne berie deti v rámci voľnočasového krúžku. „Sme tu už tretíkrát, a tohtoročný sprievod sa mi páčil najviac. Trasa bola v predchádzajúcich rokoch dosť dlhá. Museli sme odísť skôr, aby sme stihli autobus.“

V piatok večer na lampiónovom sprievode okupovali deti aj vchod do radnice. Foto – autorka

Pomoc v osade

Pevnou súčasťou sprievodu je benefičná zbierka pod názvom Pretože viac je dať, ktorá symbolicky odkazuje na svätého Martina a jeho dobročinnosť. Tento rok organizovalo Materské centrum Nevedko zbierku pre rodiny v núdzi vo važeckej osade.

Ľudia mohli do vyhradených priestorov priniesť oblečenie, hygienické potreby, čistiace prostriedky aj posteľnú bielizeň. Zbierka cielila predovšetkým na pomoc najmenším.

V novembri v osade pribudne niekoľko novorodencov, najpotrebnejšími tak boli najmä detské oblečenie a obuv. Veci je možné doniesť aj dodatočne v priebehu budúceho týždňa.

Materské centrum si každoročne vyberá inú cieľovú skupinu. Po minulé roky tak poskytli pomoc sociálne slabším v Ružomberku, ale aj ľuďom na úteku z vojnových oblastí.

Udalosť organizačne zastrešujú občianske združenie RosArt, ružomberské divadlo RosaThea, Materské centrum Nevedko. Program finančne zabezpečilo mesto Ružomberok.

Nikola Marhefková, študentka žurnalistiky