Kristína Debnárová: Spievať v súťaži The Voice Československo bola obrovská výzva

Talentovaná 23-ročná Ružomberčanka opäť ukázala, že to so spevom myslí vážne. Po účinkovaní v SuperStar 2013 zahviezdila aj v najnovšej československej speváckej súťaži The Voice.

Od 10. februára môžeme v televízii Markíza sledovať nádejné spevácke talenty nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Do súťaže sa prihlásila aj Kristína Debnárová, pochádzajúca z najväčšieho ružomberského sídliska. A hoci je zvyknutá spievať na verejnosti, priznáva, že účinkovanie v súťaži bolo niekedy náročné a stresujúce.

Pred porotcami cítila rešpekt

„Účasť v tejto show beriem ako príležitosť a možnosť ukázať sa a zažiť niečo nové. Pre mňa je to obrovská výzva,“ vysvetľuje dôvody účasti v súťaži mladá speváčka.

Keďže, ako vraví, miluje hudbu, spev a pódium a preto rada využíva každú jednu šancu, kedy môže svoju lásku poslať ďalej aj divákom v sále alebo tým pri televíznych obrazovkách.

Povinnou jazdou v súťaži je výber spevákov naslepo. Kristína sa ocitla na pódiu k chrbtom otočeným porotcom súťaže. O jej postupe rozhodovali koučovia Jana Kirchner, Kali, Vojtěch Dyk, ale aj Pepa Vojtek.

Mladá speváčka priznala, že pred porotcami cítila veľký rešpekt. ,,Hoci som zvyknutá spievať na verejnosti, vždy si to pýta určitú dávku odvahy vystúpiť pred ľudí, ktorí sú známi a pôsobia na scéne už dlho a majú aj omnoho viac skúseností.“

Kľúčová chvíľa v súťaži pre ňu nastala po celodennom čakaní v zákulisí až večer o 19. hodine. Tvrdí, že to bol stres, ale rozhodla sa ho prekonať. „Človek v takejto situácii už kamery ani nevníma. Tesne pred tým, než som vyšla na javisko, som si však dopriala jeden vnútorný monológ. Pripomenula som si, prečo som tam, a že práve teraz je tá správna chvíľa dať zo seba všetko.“

Potom už len vzala mikrofón, zhlboka sa nadýchla a spravila krok vpred.

O úspechu rozhodlo 90 sekúnd

Kristína Debnárová si do súťaže vybrala pieseň od americkej speváčky Beyonce s názvom If I were a boy. Ako každý súťažiaci, aj ona mala 90 sekúnd, aby všetkým ukázala svoj talent. Ak by však do minúty a pol nestlačil tlačidlo a neotočil svoje kreslo ani jeden z porotcov, súťaž by pre Kristínu skončila.

Jej hlas sa však zapáčil slovenskému reperovi Kalimu a českému hudobníkovi Vojtěchovi Dykovi. „Z ich presviedčania som bola veľmi zmätená a vôbec som v závere nevedela, koho tím zvoliť. Rozhodla som sa preto povedať meno, ktoré mi v tej chvíli našepkávalo srdce. Počúvla som a vybrala si Vojtěcha Dyka.“

Počas prvého vystúpenia sprevádzala Kristínu Debnárovú jej najlepšia kamarátka a zároveň aj spolubývajúca z internátu Andrea. Kristína študuje Chemické technológie na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Speváčka nám prezradila, že kamarátka jej bola veľkou oporou a občas mala dokonca pocit, že prežíva väčší stres než samotná speváčka.

V čase písania článku prebieha súťaž v televízii už šiesty týždeň a Kristína je stále v hre. „Bohužiaľ, k veciam, ktoré budú v súťaži nasledovať sa vyjadrovať nemôžem. Treba pozerať a všetko potrebné sa dozviete v televízii,“ uzavrela Ružomberčanka.

Napriek mnohým vypätým a náročným chvíľam v talentovej súťaži, jej spomienky zostanú len pozitívne. „V konečnom dôsledku bude človek aj tak vždy spomínať na to pekné. Obrovské pódium, nádherná scéna, svetlá, zvuk. Aj keby sa nik neotočil, odniesla by som si zo súťaže krásny zážitok.“

Kristína Debnárová (Foto: Andrej Urminský)

Spevu sa venuje odmalička

Kristína objavila svoj talent ešte v mladom veku. Už ako školáčka navštevovala Základnú umeleckú školu v Ružomberku. V roku 2013 sa zúčastnila speváckej súťaže Superstar – skončila na siedmom mieste. A aj keď ju jej študijné plány zaviedli do Bratislavy, ani popri vysokej škole na sebe neprestala pracovať. Dva roky pôsobí v kapele, ktorá v aktuálnom zložení Kristína Debnárová BAND funguje presne rok.

Spevu by sa chcela venovať aj naďalej. Tvrdí, že je to jej vášeň, ktorá ju baví a napĺňa.

„Z predchádzajúcich životných skúseností som sa však naučila veľa o budúcnosti a plánoch dopredu nerozprávať. Sú to veci, ktoré sú veľmi krehké a  ľahko môžu  zostať iba prázdnymi slovami,“ hovorí o svojich cieľoch Kristína.

Titulná fotografia: Kristína Debnárová počas účinkovania v súťaži. Zdroj – archív Kristíny Debnárovej.

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Počas štyroch rokov štúdia mi Ružomberok prirástol k srdcu, a preto ma zaujíma všetko, čo sa s mestom spája.