Kráľovná Aaryn

Poznáme najlepších športovcov mesta za uplynulý rok. Bez prekvapenia a zaslúžene sa ňou stala americká basketbalistka Aaryn Ellenbergová.

Víťazmi ankety členov Komisie pre školstvo, šport a voľnočasové aktivity pri mestskom zastupiteľstve sa prakticky pravidelne stávajú športovci, ktorí z Ružomberka nepochádzajú, ale životný osud ich sem zavial. Či to bola Zuzana Brezániová, neskôr Lázárová, alebo futbalisti Erik Daniel či Pavol Masaryk, boli to hráči, ktorí vyčnievali, výrazne ovplyvňovali výkony najsledovanejších ružomberských športov a spoločenské ocenenia si zaslúžili.

Aaryn Ellenbergová.

Nespochybniteľná víťazka

V pondelok 18. marca vyhlásili v kine Kultúra športovcov mesta za rok 2018. Pri pohľade na výsledky a výkony individuálnych aj klubových športovcov bol favorit jasne daný a napokon aj zvolený. Víťazkou sa zaslúžene stala 26-ročná rozohrávačka basketbalového MBK Ružomberok Aaryn Ellenbergová.

Kto sleduje basketbal, nemá o výbere pochybnosti. Od príchodu v januári 2018 mala tak zásadný vplyv na výkony basketbalového družstva Ružomberka, že ak by sme chceli nájsť podobne dôležitú hráčku, zastavilo by nás asi až meno Ivety Bielikovej. A to je už zhruba pätnásť rokov, čo ružomberská legenda odišla z paluboviek.

V prvej polovici roka to bola aj Ellenbergová, kto veľmi pomohol Ružomberku poraziť Piešťany a ukoristiť druhú priečku v extralige i Slovenskom pohári. V aktuálnej sezóne netreba jej výkony atakujúce bodovú tridsiatku takmer vo všetkých dôležitých zápasoch opisovať. Keď sa darí Aaryn, Ružomberok vyhráva. A vyhráva zatiaľ takmer celú sezónu, minimálne v Koniarni. A nie raz jej na výborný efekt zo zápasu stačil aj parádny polčasový výkon.

„Bolo to prekvapenie. Spoluhráčky mi vopred nič nepovedali. Až počas večera, že pôjdem na pódium, ale nevedela som prečo. Nečakala som ocenenie. Robím si len svoju robotu, ktorá ma baví a snažíme sa vyhrávať čo najviac zápasov. Ale jasné, byť ocenený ako športovec roka je fajn,“ povedala krátko po dekorovaní celkom flegmaticky mladá Američanka, teraz už aj ružomberská športovkyňa roka 2018.

Aaryn tvrdí, že sa necíti ako niekto výnimočný a ani nemá pocit, že by bola hviezda, ktorá ťahá družstvo. Ako úspech oslávia v šatni ešte nevedela. “Možno mi niektorá zo spoluhráčok povie, že mám zaplatiť večeru, ale ja im ju kupujem bežne. Hocikedy,” priznala 170 centimetrov vysoká rozohrávačka.

Za Ellenbergovou

Už sme si zvykli, že v seniorskej kategórii súťaže Športovec mesta sa pravidelne presadzujú futbalisti a basketbalistky. Druhý Ján Maslo je stálica. Človek na ktorého sa v obrane dá roky spoľahnúť, čo športová anketa už roky aj odzrkadľuje, hoci víťazstvo mu zatiaľ nedopriala, kým v top päťke bol už niekoľkokrát.

Miroslava Mištinová ako aktuálne najlepšia Slovenka v ružomberskom drese vyrastá na národnú basketbalovú hviezdu. Ak vydrží v Ružomberku, nie je ďaleko od honoru najlepšej športovkyne, tak ako nie je ďaleko od kvalitatívneho prerastenia slovenskej extraligy.

Peter Gal Andrezly, krídelná dvojička dnes už suspendovaného Erika Daniela, je rýchlostným i kreatívnym motorom ružomberskej ofenzívnej futbalovej sily. Zaslúžil si štvrté miesto.

Nuž a Monika Motyčáková si nomináciu do najlepšej päťky vypýtala 19. miestom, ktoré dosiahla s reprezentáciou na šachovej olympiáde.

Trojica najlepších mládežníckych športovcov za rok 2018: Nikoleta Puchovanová (stolný tenis), Adam Antol (plávanie) a Adrián Petruf (lyžovanie). Foto – autor.

Výborná mládež

Ak by neexistovala samostatná kategória mládeže, nie raz by sa muselo stať, že športovcom roka by bol niekto z maloletých. Napríklad Nikoleta Puchovanová. Od roku 2015 štyri razy po sebe nepretržitá víťazka v tejto kategórii. Od leta hrá rodáčka zo Zvolena stolný tenis v moravskom Hodoníne. V prvom pol roku dosiahla ešte ako členka ŠKST Ružomberok na šesť individuálnych medailí na republikových majstrovstvách Slovenska. Navyše bola extralige so ženami bronzová, s juniorkami strieborná a v sedemnástich okúsila seniorskú reprezentáciu Slovenska.

„Prežila som v Ružomberku krásnych šesť rokov, so skvelým trénerom a som vďačná za ten čas. Ale každý športovec sa chce posunúť, a preto som aj ja odišla,“ hovorila 18-ročná Nikoleta, ktorá prišla do mesta len kvôli pondelkovému večeru.

Druhý skončil talentovaný plavec, štrnásťročný Adam Antol. Pol roka poriadne neplával pre zlomenú kľúčnu kosť, ale potom prišiel na majstrovstvá Slovenska a získal zlato a bronz v najobľúbenejších prsiarskych disciplínach.

Nuž a tretí Adrián Petruf dosiahol na víťazstvo v Slovenskom pohári žiakov v zjazdovom lyžovaní, ale aj na 2. miesto v obrovskom a 4. miesto v klasickom slalome na majstrovstvách Slovenska. Talent hodný veľkosti svojej výšky – 196 centimetrov. Lenže Adrián napokon lyžovania zabalil a prešiel pod vysokú volejbalovú sieť.

„Nemyslím si, že som talent. Všetky lyžiarske úspechy som si musel odtrénovať. Od leta som však stále viac a viac cítil, že volejbal ma láka, a takto to skončilo. Lyžovanie bolo fajn, ale cítili sme aj s rodičmi, že ten potenciál v lyžovaní by možno aj kvôli mojej výške bol obmedzený, takže ma podporili v tomto rozhodnutí,“ vyznal sa pätnásťročný, teraz už volejbalista Svidníka, Adrián Petruf.

Ďalšie miesta získali futbalista Matúš Kmeť, ktorý sa pomaličky presadzuje aj v ligovom áčku, či stolnotenisová dorastenka Alžbeta Kováčová, ktorá rovnako dostáva čoraz viac príležitostí ukázať sa aj medzi ženami.

Ocenené osobnosti, tréneri a talenty

Najlepšími trénermi sa stali Dalibor Jahoda a Anton Panis. Jahoda ako hlavný tréner ŠKST Ružomberok má za sebou mimoriadne úspešný rok, hoci chýbajúce zlato v niektorej tímovej či individuálnej súťaži žien ho asi doteraz trochu mrzí.

Dvanásť rokov trápil rovnaký pocit aj basketbalovú mládež v MBK Ružomberok. Slovenským titulom so staršími minižiačkami prerušil dlhú, negatívnu sériu tréner Anton Panis.

Za celoživotnú činnosť boli ocenení futbalový velikán Ján Haspra starší a stolnotenisový nezmar Bernard Hatala. „Od roku 1976 až do vlaňajška som po svete absolvoval množstvo vrcholných stolnotenisových podujatí ako rozhodca. Spomínam na Čínu, kde nás prijal tamojší minister vnútra, ale aj v Brazílii, kde sme navštívili karneval v Riu. Teraz som po sedemdesiatke, moja kariéra končí, takže vnímam toto ocenenie ako poďakovanie za všetky tie roky,” zhodnotil bohatú, najmä rozhodcovskú kariéru Hatala.

Najlepším telesne postihnutým športovcom sa stala štvrťfinalistka vlaňajších Majstrovstiev sveta v stolnom tenise Alena Kánová.

Najlepšími seniorskými kolektívmi sú basketbalistky (2. miesto v lige i v pohári), futbalisti (6. miesto v lige) a stolné tenistky (3. miesto v lige).

Mládežnícke kolektívy ovládli spomínané staršie mini žiačky MBK Ružomberok, pred futbalovou devätnástkou a staršími žiakmi ŠKST Ružomberok.

Laureáti ocenenia Športovec mesta Ružomberok

2011 Pavol Masaryk futbal (internetové hlasovanie)
2012 Lukáš Greššák futbal (internetové hlasovanie)
2013 Zuzana Brezániová basketbal (internetové hlasovanie)
2014 10 najlepších športovcov
2015 Zuzana Lázárová basketbal
2016 Eva Kmeťová basketbal
2017 Erik Daniel futbal
2018 Aaryn Ellenbergová basketbal

 

Titulná fotografia – Aaryn Ellenbergová (vpravo) je najlepšou športovkyňou mesta za rok 2018. Tretia skončila jej oddielová spoluhráčka Miroslava Mištinová.

 

Bernard Hatala a Ján Haspra starší. Foto – autor.

 

Aaryn Ellenbergová (uprostred) v rozhovore s moderátorom večera, novinárom Jánom Svrčekom. Tlmočníčkou bola ďalšia rozohrávačka MBK Radka Stašová. Foto – autor.
Alena Kánová si prevzala cenu pre najlepšiu telesne postihnutú športovkyňu mesta. Hoci je na druhej materskej, chcela by sa pokúsiť kvalifikovať na paralympiádu do Tokia 2020.
Talentom roka je futbalista Adam Rajnoha, ktorý sníva o profesionálnom futbale v FC Liverpool.

 

Všetci ocenení sa nezmestili na pódium, ani do objektívu fotoaparátov.

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.