Krádež v obchodnom dome, ale aj vandal na parkovisku

Neznámy páchateľ spôsobil škodu na zaparkovanom aute na sídlisku Roveň za dve tisíc. Doškriabal ho, zlomil veko nádrže, stierače aj spätní zrkadlo. Ružomberská polícia tiež vyzýva chodcov a cyklistov, aby nosili reflexné prvky a nezabúdali tak v prvom rade na vlastnú bezpečnosť.

Polícia obvinila z prečinu krádeže 71-ročného muža a 62-ročnú ženu z Ružomberka. Obaja v nedeľu 6. októbra odcudzili tovar z predajnej plochy obchodného domu na ul. Bystrická cesta v Ružomberku. Žena si v čase približne o 11,50 hod počas nákupu vložila jedno balenie tuniaka do nákupnej tašky. Muž v čase približne o 16,50 hod si vložil jednu bielu sviečku do vnútorného vrecka svojej bundy. Obaja prešli cez pokladničnú zónu bez zaplatenia tovaru, čím spôsobili spoločnosti škodu vo výške 4,25 eur a 0,45 eur. Pri východe z budovy boli zadržaní pracovníkom SBS. Tento skutok obaja vykonali napriek tomu, že v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch boli za obdobný čin postihnutí za priestupok proti majetku. Následne boli umiestnení v cele predbežného zadržania (CPZ) na Obvodnom oddelení policajného zboru (OO PZ) Ružomberok, pričom vyšetrovanie bolo ukončené s návrhom na podanie obžaloby. 

Neznámy páchateľ v presne nezistenom čase od 21,30 hod v sobotu 5. októbra do 09,45 hod nasledujúceho dňa v Ružomberku na ul. Bystrická cesta na parkovisku pred bytovým domom nezisteným spôsobom a predmetom poškodil zaparkované osobné motorové vozidlo zn. Škoda Octavia. Poškodil lak na ľavých aj pravých predných a zadných dverách, na ľavom aj pravom zadnom blatníku, na zadných dverách vozidla, na pravom prednom blatníku, kde vyryl vlnovitú ryhu. Ďalej nezisteným spôsobom zlomil pravé spätné zrkadlo, poškodil predné stierače a vylomil dvierka na palivovej nádrži na pravej strane vozidla, taktiež poškodil plastové vnútro palivovej nádrže, čím spôsobil majiteľovi osobného motorového vozidla škodu vo výške okolo dve tisíc eur. V prípade zistenia páchateľa a dokázania viny mu za prečin poškodzovania cudzej veci hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.

V súvislosti so zvyšovaním bezpečnosti nemotorových účastníkov cestnej premávky so zameraním na deti, ktoré v tomto období nastúpili do prvých ročníkov základných škôl, policajná preventistka v rámci obľúbeného preventívneho projektu „Póla radí deťom“ realizuje besedy zamerané na dopravnú výchovu. Nakoľko deti sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky je ich potrebné neustále viesť k zodpovednosti a disciplíne na cestách, aby sa stali bezpečnými účastníkmi cestnej premávky či už ako chodci alebo cyklisti. Deti sa oboznámia s pravidlami cestnej premávky, zamerajú sa na bezpečnú cestu do školy, zo školy či vo voľnom čase  ako aj o dôležitosti nosenia reflexného odevu a reflexných prvkov. Okrem toho policajná preventistka deti poučí o závislostiach, ako sa správať pri stretnutí s cudzími ľuďmi alebo v prípade šikanovania v triede, porozprávajú si o polícii a tiež o tiesňových číslach.

Za zhoršených poveternostných podmienok a zníženej viditeľnosti si treba uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité nielen pre vodičov motorových vozidiel, ale najmä pre chodcov  a cyklistov, ktorí pri dopravnej nehode doplácajú zdravím a neraz i životmi. Vodič motorového vozidla má za zníženej viditeľnosti omnoho menšiu možnosť zabrániť stretu s chodcom, ktorého pohyb na ceste zbadá neskoro. Chodci a cyklisti sú pri zrážke s motorovým vozidlom oveľa viac ohrození. O to viac by mali dbať na svoju bezpečnosť. 

Preto polícia žiada chodcov a cyklistov, aby na cestách nezabúdali na svoju bezpečnosť a za zníženej viditeľnosti  sa na cestách zviditeľnili použitím reflexných prvkov.  

Polícia zároveň žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke a dodržiavali dopravné predpisy. Každý účastník cestnej premávky môže svojím zodpovedným prístupom prispieť k väčšej bezpečnosti na našich cestách. 

Zdroj – Tlačová správa Okresného riaditeľstva policajného zboru v Ružomberku, 11. október 2019