Kostolom sa niesol spev stredoškolákov

Festival Cantare Choraliter prilákal do Ružomberka viac ako 200 spevákov a muzikantov. (+video)

Ak by ste sa v posledný marcový piatok vybrali do farského kostola, zažili by ste hudobný večer v podaní mladých a talentovaných študentov. V metropole dolného Liptova sa po dvoch úspešných ročníkoch konal známy festival Cantare Choraliter, na ktorom vystúpilo sedem stredoškolských speváckych zborov z troch krajín.

Tretí ročník festivalu stredoškolských speváckych zborov vyvrcholil koncertom vo Farskom kostole sv. Ondreja.

Na Slovensku podobné podujatie nie je

Ružomberok opäť reprezentoval spevácky zbor Coro di san Andrea, tvorený študentmi z Gymnázia sv. Andreja. Ukázať svoj talent však prišli aj zbory z Čiech a Poľska.

„Na Slovensku podobné podujatie chýbalo. Na mnohých stredných školách – hlavne cirkevných fungujú spevácke zbory. Sú rôzne súťaže, ale trendom vyspelých krajín je vzájomná inšpirácia, vytváranie hodnôt, nielen víťazstiev,“ hovorí o jedinom festivale svojho druhu na Slovensku organizátor podujatia a riaditeľ Gymnázia sv. Andreja Kamil Nemčík.

Celodenný program festivalu začal rannou prehliadkou zborov v Aule Jána Pavla II. v priestoroch Katolíckej univerzity. O 18. hodine vyvrcholil spoločným koncertom. Po dvoch rokoch sa však spevácke zbory nepostavili na pódium vo Veľkej Dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku, ale priamo pred oltár. Festival Cantare Choraliter mal tento rok premiéru vo Farskom kostole sv. Ondreja.

Zbory spievali aj rapovali

Aj napriek tomu, že sa každý zbor ukázal v inom štýle a používal iné hudobné nástroje, všetkých spájala láska k hudbe a spevu. „Aktuálny ročník bol nádherným portfóliom piesní, ktoré odzneli z rôznych žánrov a pritom stále oslavovali Boha. Každý rok ukazuje, že v mládeži je dostatok entuziazmu na zborový spev. Svedčí o tom, že zbory prišli na festival vzorne pripravené,“ hodnotí tohtoročný festival Kamil Nemčík.

Počas festivalu zazneli nielen slovenské piesne, ale aj zahraničné. Nejeden zbor ukázal, že vie spievať aj viachlasne, ba dokonca rapovať.

Najväčší úspech mali rytmické piesne. Spevákov a muzikantov posmeľovali hlasným potleskom nadšení diváci, ktorí nezaplnili len lavice, ale takmer celý priestor kostola.

„Cez víkend som ostal v Ružomberku tak som rád, že som sa mohol prísť pozrieť na takéto podujatie. Aj keď som nebol na celom festivale, užil som si to a koncert sa mi veľmi páčil,“ hovorí jeden z návštevníkov festivalu Dominik Kadlečík.

Každý spevácky zbor si pripravil svoj vlastný program a na záver sa všetky spojili a zaspievali spoločne, ako jeden veľký spevácky zbor.

Na festivale vystúpili:

Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad (Česká republika)
Chór II Liceum ogólnokształcącego w Chełmie (Poľsko)
Goretti – Čadca, Pedagogická a sociálna akadémia sv. Márie Goretti
Sonus Sante Edite – Košice, Gymnázium sv. Edity Steinovej
Javorčatá – Banská Bystrica, Katolícke gymnázium Štefana Moysesa
Corpo e anima – Malacky, Gymnázium sv. Františka Assiského
Coro di san Andrea – Ružomberok, Gymnázium sv. Andreja

Titulná fotografia – Vystúpenie speváckeho zboru Sonus Sante Edite. Zdroj – autorka.

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.