Keď diamant brúsi vinyl pri zvuku vysávača

Vlastnoručná výroba LP platní je fascinujúci, ale nie je lacný, ani časovo nenáročný špás.

Tridsiatnik Tomáš Vojtko z ružomberského sídliska Klačno vedie na prvý pohľad obyčajný život. Má mladú rodinu, zamestnanie, za ktorým dochádza do Martina a jedno nezvyčajné hobby. „Pokiaľ viem, robia to už len nejakí chalani z Trenčína,“ potvrdzuje výnimočnosť svojej záľuby.

Pri vstupe do obývačky vám pohľad padne na nezvyčajné zariadenie pripomínajúce gramofón kombinovaný s hornou frézou. Vedľa sa vyníma hudobný pult, počítač a ďalšia zvuková technika.

„Už počas strednej školy som chodil hrať Silvestre a iné zábavy do Papiernika. Neskôr sa k tomu pridali stužkové a diskotéky. Na rozdiel od väčšiny dídžejov som inklinoval k nekomerčnej hudbe. Bavil ma najmä house vo všetkých možných podžánroch,“ vracia sa v spomienkach do minulosti.

Fascinovaný vinylom

Koncom 90. rokov chodil za zábavou – tak ako množstvo ďalších mladých Ružomberčanov – do Paradisa. Nielenže tam randil so svojou budúcou manželkou, ale spoznal sa aj s DJ Ďatľom. „Vtedy som prvýkrát videl dídžeja hrať z LP platní,“ vraví Tomáš, ktorý si začiatkom milénia z prvej výplaty kúpil gramofón.

„Rovnako ako iné deti som platne počúval aj v detstve. Najprv rozprávky, neskôr Madonnu, Modern Talking a ďalšie hudobné vychytávky 80. a 90. rokov. Potom nastúpili CD nosiče a v rámci kráčania s dobou som vinyl na istý čas zavrhol. Aby som sa k nemu po rokoch vrátil,“ hovorí Tomáš, ktorý má vo svojom hudobno-pracovnom kúte stovky platní.

Spolu s dídžejmi Mashom a Rumcajzom začal TooMass, ako znie Tomášovo dídžejské meno, pred vyše desaťročím hrávať v dnes už zabudnutom Íčku. Ako ináč – z platní.

„Hudba z vinylu má svoje čaro, zvuk je prirodzenejší, má silnejšiu atmosféru. Nehovoriac o životnosti, ktorá násobne prekonáva CD nosiče. Teda, pokiaľ si platňu nepoškrabete, nezamastíte alebo sa vám pod vplyvom zlého skladovania nezvlní,“ vymenúva dôvody, pre ktoré platne v posledných rokoch zažívajú obrovský boom.

Do tajomstiev vinylu prenikal Tomáš stále viac a viac. Na internete sa dostal k videám o výrobe LP platní. „Existujú dva základné spôsoby – veľkokapacitné lisovanie a rezanie, kde je každá platňa originálom, pretože je ručne vyrobená,“ vysvetľuje Tomáš, ktorý sa takmer päť rokov pohrával s myšlienkou, že by čosi také skúsil aj on.

Nie je to také jednoduché

Rozhodnutie, že do toho ide, padlo na jar vlani. „Musel som si to dobre zvážiť z viacerých dôvodov. Kúpa technického zariadenia nie je lacnou záležitosťou. Základná sada stojí okolo 3 500 eur. Ďalšou investíciou je čas – rezanie jednej platne trvá pol až trištvrte hodiny. Záleží od dĺžky zvukovej nahrávky,“ vysvetľuje Tomáš, ktorý s partiou tvorí aj internetové house rádio Sunbocca.

Ďalšími predpokladmi pri rezaní platní sú aj hudobný sluch a manuálna zručnosť. Tak, ako pri každom inom remesle. Tomáš pozná niekoľko prípadov nadšencov, ktorí sa chceli pustiť rovnakou cestou, ale postupne od toho upustili, pretože výrobu po technickej stránke nezvládali.

„Nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať,“ hovorí Tomáš, zatiaľ čo na špeciálne upravený gramofón kladie ešte nepopísanú vinylovú platňu. Z počítača púšťa hudbu, ktorá prechádza cez špeciálny hudobný pult na úpravu zvukových parametrov.

Na pult je napojené zariadenie pripomínajúce frézu s hrotom zakončeným drobným diamantom. „Dá sa ním rezať tak 300 hodín, potom ho treba nanovo vybrúsiť. Robia mi to v Nemecku, kde som kúpil celé zariadenie a dostal základné školenie,“ hovorí Tomáš, kým diamant robí do vinylovej platni prvé drážky.

„Od tejto práce sa nedá odbiehať. Rezanie prebieha v reálnom čase hrania pesničky, nedá sa to žiadnym spôsobom urýchliť. Najprv je potrebné spraviť nábehovú drážku, po skončení pesničky treba vytvoriť medzeru pred ďalšou nahrávkou a nakoniec to ukončiť výbehom,“ opisuje Tomáš za zvuku vysávača, ktorý je napojený na zariadenie a odsáva piliny vybrúsené z vinylu.

Je to hobby, nie biznis

Na rozdiel od cédečiek sú platne obojstranné, na každú sa zmestí 20 až 25 minút nahrávky. „Kým som sa do toho dostal, pokazil som nejednu platňu. Spočiatku som sa bál, aby som to pri rezaní neprepálil, takže nahrávky mali kvôli slabej stope tichší zvuk,“ spomína Tomáš na začiatočnícke chyby.

„Ale aj dnes sa mu podarí kadečo,“ smeje sa Tomášova manželka Laura, ktorá ho v záľube zjavne podporuje. Čo by za to dali niektorí iní muži. „Minule zabudol vyprázdniť nádobu s pilinami, takže mu zanieslo celú novú nahrávku.“

Po roku má Tomáš na konte množstvo vyrezaných platní. „Väčšinou si dávajú vyrezať okolo 10 až 15 platní. Mal som však už aj 150 kusovú zákazku,“ hovorí Tomáš o producentoch, vydavateľoch a hudobných fajnšmekroch, ktorí vyhľadávajú jeho služby. A to nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

„Boli aj takí, ktorí mali veľké oči, že mesačne vyrobia tisíc platní a budú na tom pekne zarábať. Keď si však spočítate vstupné a priebežné náklady s časom, ktorý pri rezaní strávite, rýchlo dospejete k tomu, že celé to nie je o zárobku, ale o zábave, relaxe a dobrom pocite,“ uzatvára Tomáš.

Foto – autor

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.