Kde nielen dobré jedlo radosť rozdáva

V mnohých dolnoliptovských obciach prebiehajú fašiangové bursy. V Liptovskej Osade sa táto tradícia už šesť rokov spája aj s obecnou zabíjačkou.

Pričinili sa o to štyri manželské páry. „Janka Rožková, Eva Fidesová, Janka Chmelanová, Iva Glembová, ktoré si hovoria ´veselá štvorka´ a ich polovičky,“ vymenúva starosta obce Róbert Kuzma.

„Patrí im veľké poďakovanie, naozaj si ich prácu vážim. Príprava zabíjačky nie je jednoduchá, trvá niekoľko dní a treba myslieť na každú maličkosť. Verím, že ich to neprestane baviť a budú v tom pokračovať aj naďalej,“ dodáva.

Väčšina organizátorov má korene v Liptovskej Lúžnej. Aj hudobná skupina Bobolec, ktorá sprevádza bursovníkov už druhý rok, pochádza práve zo susednej dediny. Keďže majú budúcu sobotu hrať na burse vo svojej obci, v Liptovskej Osade pripravili podujatie v týždňovom predstihu. „Naše obce sú prepojené, čo je dobré, spoločne si udržujeme tradície,“ hodnotí starosta.

„Zabíjačku robievame s veľkou láskou,“ ujíma sa slova jedna z organizátoriek, Jana Chmelanová. „A keď vidíme bursovníkov, tak je nám hneď veselšie. Naviac dnes chceme otvoriť aj novú tanečnú sálu, kde sa môžu ľudia prísť zabaviť. Začíname o 19. hodine,“ približuje, čím zavŕšia deň.

Dušan Veselovský, ktorý pochádza z Liptovskej Osady, no žije v Lúžnej, pomáha s prípravou zabíjačky posledné dva roky. Jeho miesto je vonku, kde sa varí obarová polievka. Záujem o zabíjačkové špeciality je podľa neho veľmi veľký. „Veď počkajte, až bude deväť hodín, uvidíte tú šóru. Ľudia sú radi, že si môžu nakúpiť,“ usmieva sa.

„Je to skvelý nápad,“ dáva mu neskôr za pravdu jeden z nakupujúcich. „Každoročne sa teším nielen na klobásky, ale aj na tlačenku,“ priznáva postarší pán a radostne nazerá do tašky, v ktorej si domov odnáša voňavé špeciality.

Medzi miestnymi je obľúbený aj fašiangový sprievod. Bursovníci chodia oblečení v krojoch, v maskách sa ľudia zväčša ukážu až na večernej zábave. Tento rok by mal starosta najlepšie masky aj oceniť.

Niektorí z organizátorov tradičnej obchôdzky dedinou si však sťažujú na malú účasť mládeže. „Veľmi veľa ľudí berie túto akciu pasívne, čo ma mrzí. Určite by sa mohlo zúčastňovať viac mladých ľudí. V sprievode by mali byť najmä slobodné ženy. Ja už som síce vydatá, no práve kvôli malej účasti som si povedala, že pôjdem. Aj keď už žijem v Bratislave, snažím sa prísť vždy, keď sa mi dá,“ prezrádza 28-ročná Lenka France.

Titulná fotografia – Vlaňajší fašiangový sprievod. Foto – webová stránka obce

Fotografie v článku – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.