Jaromír Bednář obhájil šachový turnaj Pecka Open Ružomberok

Šachový klub Ružomberok pripravil medzi sviatkami tradičný povianočný blitz turnaj Pecka Open. Spomienkový turnaj venovali Fide majstovi Vladimírovi Jackovi st., ktorý v novembri náhle zomrel. V konkurencii 35 hráčov zvíťazil Jaromír Bednář.

V priateľskej atmosfére sa stretlo 35 hráčov od Košíc až po Žilinu. Hráči boli rôznych vekových kategórií, od sedem ročného juniora až po 83-ročného seniora. Garanciu nad priateľským podujatím zobral poslanec VÚC Ľubomír Kubáň. Turnaj sa hral na 9 kôl s tempom 2×5 min pre hráča, čo sa zaraďuje medzi BLITZ turnaje.

Na prvom mieste sa umiestnil FIDE majster Jaromír Bednář, kapitán ružomberského druholigového družstva. Bez prehry a so ziskom 8,5 boda tak obhájil minuloročné víťazstvo. Jarovi sa po Vianociach veľmi darí, kraľuje šachu na Liptove, keď len dva dni pred Pecka Open vyhral Kapustnicový turnaj v Liptovských Sliačoch, v ktorom rovnako neprehral ani jednu partiu. Na druhom mieste sa so ziskom 7,5 boda umiestnil Peter Kolesár z klubu TJ Mladosť Žilina. Tretie miesto putovalo do rúk reprezentantke, olympioničke, niekoľkonásobnej majsterke Slovenska – Ružomberčanke Monike Motyčákovej, ktorá uhrala 7 bodov.

Ocenené boli aj ďalšie kategórie. Najlepšou ženou sa stala tretia hráčka celkového poradia Monika Motyčáková (7 bodov). Medzi juniormi sme zaznamenali boj do posledného kola. Z dvojice Marián Kováč a Oliver Kelčík tento raz ťahal za víťazný koniec prvý menovaný so ziskom 3,5 bodu a lepším pomocným hodnotením. V kategórii najlepší senior uspel Daniel Gažo z klubu ŠK DMS Žilina, ktorý zakončil  turnaj so šiestimi bodmi.

“Je skvelé, že organizujeme takéto podujatie. Hráči nechodia do Ružomberka po finančné ceny. Odnesú si pohár, medailu, ale hlavne skvelý pocit, že sa stretli s priateľmi a užili si pekný večer s ľudmi, ktorí majú túto kráľovskú hru radi. Na turnaji hrali profesionáli, reprezentanti SR, ale aj množstvo amatérov, ktorí šach hrávajú doma s rodinou, alebo na počítačoch. Organizujeme množstvo turnajov, ale len PECKA OPEN má vždy uvoľnenú atmosféru, kde hráčom nejde o výsledok,” skonštatoval predseda ružomberského šachu Marek Zelnický.

Jaro Bednář, ako obhajca titulu, neskrýval radosť z výhry, aj keď ako sám skonštatoval, nešlo o víťazstvo. Bol rád, že po výhre na Štefanskom turnaji v Liptovských Sliačoch neprehral ani na tomto turnaji žiadnu partiu.