Horská časovka na Smrekovicu korisťou Milana Barényiho

Najťažšia cyklistická horská časovka na Slovensku má za sebou 12. ročník.

Niekoľkonásobný majster Slovenska v cyklokrose, účastník olympiády v Pekingu 2008 a úradujúci majster sveta, Európy i Slovenska v cyklokrose v kategórii Masters 45-49 ročných Milan Barényi vyhral Horskú časovku na Smrekovicu.

Približne 812 metrové prevýšenie a 8,3 kilometrové stúpanie, čo robí zo Smrekovice ťažšie preteky ako tie na Sliezsky dom, zvládol rodák z Pravenca v nedeľu za 35:49 sekúnd.

„Rekord podujatia ani tentoraz nepadol. Najväčší favoriti, trojnásobní víťazi Jakub Šiarnik či Martin Haring neprišli, a tak nám prémia za prekonanie rekordu zostala, ale som spokojný. Za 12 rokov ešte nikdy neprebehli preteky tak hladko a bezproblémovo ako teraz,“ tešil sa hlavný organizátor Bohuslav Hlaučo z Malinô SkiAlp Teamu.

Traťový rekord drží slovenský reprezentant v horskej aj cestnej cyklistike Martin Haring z Dukly Banská Bystrica. Z Podsuchej na Smrekovicu vyšiel v roku 2015 za 29:47,7 minúty. Už dvakrát tak prekonal svoj vlastný rekord. Odvtedy však pre povinnosti na iných pretekoch neprišiel.

„Vyhral skvelý cyklokrosový reprezentant, ktorý sa na drží na cyklistickej špici už roky. Doteraz však u nás na pretekoch nikdy nebol. Povedal, že ani netušil, aký hustý kopec tu máme,“ reprodukoval Hlaučo slová víťaza. Len pred týždňom skončil Barényi tretí na Ružomberských schodoch, kam, naopak, pravidelne chodí.

„Prišli aj ďalší, domáci i cezpoľní pretekári. Dokopy 85 štartujúcich, starších aj mladších. Najmladšieho aj najstaršieho účastníka sme ocenili. Je obdivuhodné, čo dokážu,“ zložil pomyselnú poklonu Hlaučo.

Najstarší bol 63-ročný Ľudovít Bajči z Ružomberka. Niekdajší cyklista ešte z klubu SCP Ružomberok. Najmladší Tobias Lacina má tento rok len 10. Smrekovicu však už pretekársky zdolal aj ako osemročný pred dvomi rokmi.

Najlepší z domácich bol štrnásťročný Ján Vierik z Liptovskej Osady na 4. mieste. Vyhral zároveň kategóriu Juniorov. Hneď za ním skončila ekipa skúsených Ružomberčanov: Gazdarica, Martiška, Banáš.

Kompletné výsledky nájdete tu.

Tobias Lacina a Ľudovít Bajči. Ocenení najmladší a najstarší účastníci pretekov. Foto – Peter Valko

Titulná fotografia – Stupne víťazov v absolútnom poradí. Najvyššie Milan Barényi. Foto – Peter Valko.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.