Historický festival na Liptove pritiahol tisícky návštevníkov

Hlavným lákadlom dvojdňového festivalu včasného stredoveku pri Partizánskej Ľupči bola 300-členná bitka Vikingov, Slovanov a Avarov.

Až 700 účinkujúcich z deviatich krajín sa predstavilo počas víkendu v archeoparku Liptovia pri Partizánskej Ľupči v rámci festivalu včasného stredoveku Utgard 2018.

Historické zoskupenia stvárňujúce život pred tisícročím prišli nielen zo Slovenska a okolitých krajín, ale aj z Francúzska, Rumunska či Ruska.

„Približne dvom tisíckam návštevníkom predviedli spôsoby boja v období včasného stredoveku, ale aj dobovú kuchyňu, módu či zábavu,“ povedal Ružomberčan Víťazoslav Struhár, ktorý stojí za prvým archeoparkom na Liptove.

Práve jemu sa podarilo presvedčiť ľudí z občianskeho združenia Utgardar, aby zabehnutý festival po troch ročníkoch presunuli z Jasenového pri Žiline na Liptov.

Počas dvoch dní zavítali do archeoparku Liptovia dve tisícky návśtevníkov.

Najväčší divácky záujem prirodzene pútali boje jednotlivcov a skupín, návštevníci si mohli spomedzi nich zvoliť aj najhrozivejšieho bojovníka. Atmosféru dotvárali koncerty historických skupín Strigôň, Jar, Vrbovské vŕby a Dziwoludy z Poľska.

Prečítajte si aj
Na Liptov pritiahli novodobí Varjagovia

„Vyvrcholením celého podujatia bola veľká bitka Vikingov, Slovanov a Avarov, do ktorej sa zapojilo zhruba 300 bojovníkov,“ uviedol Struhár. Kvôli drobným zraneniam museli niekoľkokrát zasahovať aj zdravotníci.

Najväčší divácky záujem pútali boje jednotlivcov a skupín.

Organizovanie festivalu ocenil aj vedúci Katedry histórie Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Rastislav Kožiak, ktorý je zároveň predsedom Slovenskej historickej spoločnosti. „Nielen v univerzitnom prostredí sme svedkami zdôrazňovania prírodných a technických vied a odsúvania humanitných a spoločenských vied na bočnú koľaj. Práve takéto podujatia môžu ľuďom priblížiť nielen krásu, ale aj dôležitosť našich dejín,“ zhodnotil Kožiak.

S tým súhlasí aj Struhár, ktorý je vyštudovaným archeológom: „Cieľom nášho podujatia nie je len zábava, ale aj edukácia. Účastníci festivalu sa napríklad mohli zúčastniť aj odborných diskusií s historikmi Jánom Steinhübelom či Pavlom Dvořákom.“

Archeopark Liptovia by mal byť podľa Struhárových slov dobudovaný a plnofunkčný na budúci rok. Okrem festivalu Utgard by mal byť domovom aj podujatia Živý starovek pod Tatrami, ktoré približuje život Keltov, Germánov a Rimanov na našom území.

Titulná fotografia – Festivalu Utgard sa zúčastnila aj skupina historického šermu Goryničové z Prahy. Foto – autor

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.