Gramofónové platne prilákali do Panoptika desiatky Ružomberčanov

V uplynulú sobotu sa v Panoptiku uskutočnila druhá ružomberská burza platní. V ponuke bolo viac ako dvetisíc kusov. Najžiadanejšie boli tituly od československých interpretov.

Okrem žilinských a martinských predajcov sa na podujatí predstavil aj rodený Ružomberčan Ivan Klas, ktorý plánuje začiatkom budúceho roka na Medveckého ulici otvoriť predajňu s platňami. Na burzu priniesol 350 vinylov, v jeho obchode ich bude k dispozícii niekoľko tisíc.

„Platne zbieram od 12 rokov, dnes už vlastním rozsiahlu zbierku. Keďže sa mi dostávali do rúk rovnaké kúsky, začal som s predajom prebytkov. Momentálne hľadám spôsob, ako sa realizovať, robiť svoj sen a koníček,“ priblížil.

Návrat ku kvalite

V porovnaní s predošlou burzou, ktorá sa konala v apríli, bola účasť podstatne vyššia. „Vinyl zažíva celosvetový boom. Čoraz viac ľudí sa venuje predaju platní, narastá aj počet kupujúcich,“ vysvetlil Klas.

„Dôvodom, prečo sa ľudia vracajú k platniam, je kvalita zvuku, ktorá sa za posledných 20 rokov len zhoršovala. Vinyl má naviac osobité čaro a obaly bývajú zväčša umeleckým dielom. Tiež sa hovorí, že dobrá hudba končila 90. rokmi,“ objasnil organizátor Michal Franek zo Žiliny.

Doplnil, že aj napriek zvýšenému záujmu sa platne nedajú zohnať tak ľahko. „Momentálne realizujeme burzy v ôsmich mestách, ale chceme ich rozšíriť aj do ostatných, aby boli pre ľudí dostupnejšie,“ doplnil Franek, ktorý sa zároveň venuje zberu a predaju starých pohľadníc.

Tretia burza bude pred Vianocami

Ponúkané platne sú podľa Franekových slov vo veľmi zachovalom stave a výber je taktiež pestrý. Potvrdil to aj mladistvo vyzerajúci návštevník Ladislav Kmenta, Ružomberčan žijúci v Bratislave, ktorý si pochvaľoval práve kvalitu tovaru.

„Mám skúsenosť s burzou v hlavnom meste, kde bol výber podstatne horší. Boli tam staré veci, ktoré sa nedali kúpiť. Veľmi vítam, že sa niečo takéto organizuje v Ružomberku, a rád sem prídem opätovne,“ skonštatoval.

Len 14-ročná Lenka Líšková sa na podujatie vybrala so svojou kamarátkou. Burzu vníma ako zaujímavý nápad. „Je dobré, že už aj Ružomberčania, ktorí majú záľubu v gramofónoch, si majú kde zakúpiť platne. Doteraz tu takáto možnosť nebola,“ zhodnotila.

Najbližšia, vianočná burza sa uskutoční 14. decembra v priestoroch budúcej internetovej a kamennej predajne Ivana Klasa.

Ilustračná fotografia – artklub.sk

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.