Futbalové hody na Liptove (aktualizované)

V piatoligovom Švošove sa tešia na AS Trenčín, v Bešeňovej na MFK Zemplín Michalovce.

Rozlosovanie Slovenského pohára (Slovnaft cup) vo futbale bolo k dolnoliptovským klubom mimoriadne prívetivé. Aspoň keď sa na ich súperov pozrieme z pohľadu atraktivity. Futbalovo to bude pre miestne amatérske kluby sizyfovská úloha, ale to nevadí, veď o víťazstve v národnom pohári aj tak ešte ani len nesnívali.

Aj preto sa zo súperov z najvyššej slovenskej súťaže v oboch obciach veľmi radujú.

Do Bešeňovej prídu Michalovce

„Určite ich neporazíme. Už to je úspech, že sme sa dostali do 2. kola, veď sme vyradili treťoligistu z Martina (pozn. redakcie. 2:1). Bude to pre celú obec veľká sláva. Škoda, že som vtedy na dlhšie naplánovanej dovolenke,“ rozhovoril sa na aktuálnu tému bývalý futbalista a dnes starosta obce Martin Baran.

V obci sú na tento sviatok patrične pripravení a ďalšie úpravy ešte dolaďujú. Prichystané budú grilované špeciality, bufet, a najmä, veľa piva.

„Hlásia stále horúco, tak aby nič nechýbalo,“ smeje sa manažér miestneho Obecného športového klubu Bešeňová (OŠK) Stanislav Vyšný a dopĺňa: „Chceme ukázať atraktívny futbal, aký sa nám v poslednom čase darí hrať. Oni sú tiež z mäsa a kostí, zrejme budú futbalovejší, technickejší, my ale dáme do toho srdce.“

Pred dvomi rokmi vypadla Bešeňová v pohári s Oravským Veselým na pokutové kopy. Ak by vyhrali, privítali by Slovan Bratislava. Tešia sa však aj z Michaloviec, ale aj z toho, že sa im zázemie okolo štadióna podarilo odvtedy zveľadiť.

„Máme novú cestu aj parkovanie, tak to bude trochu kultúrnejšie,“ hovorí starosta.

„Nedávno sme vybudovali tribúnku pre 60 ľudí a ešte tento rok plánujeme aj ďalšiu, oveľa väčšiu. Ale ani tá by nepokryla záujem, aký zrejme bude,“ vraví Vyšný.

Na Martin prišlo 150 ľudí. Teraz zdvihli vstupné na dve eurá, no aj tak očakávajú približne tisícku.

„Ťažko povedať presne. Myslím, že by nám aj Švošovu veľmi pomohlo, ak by odložili ich zápas s Trenčínom. Diváci by si nemuseli vyberať kam ísť, a tí skalní z Oravy aj Liptova by išli všade,“ zamýšľa sa Vyšný nad stredou, 8. augusta, kedy by sa oba zápasy mali v Bešeňovej aj Švošove podľa rozpisu odohrať.

Vo Švošove sa hotujú na Trenčín

„Keby Trenčín postúpil v Európskej lige a náš zápas preložili, ideálne niekedy na víkend, boli by sme šťastní,“ hovorí k téme starosta Švošova Milan Široň.

Tiež si uvedomuje, že v tom prípade by prišlo oveľa viac ľudí. Vstupné síce zdvihnúť neplánujú a zostane ako bežne na úrovni jedného eura, ale z väčšej návštevy sa potešia.

„Chystáme guláš, budeme grilovať, plný bude aj bufet. Všetko, čo zarobíme, pôjde do OŠK Švošov. Veľmi nám to pomôže. Nedávno sme svojpomocne vyrobili prístrešok nad bufetom, teraz chceme zrekonštruovať sociálne zariadenia,“ vymenúva plány Široň.

Zo súpera sa napriek jeho enormnej sile tešia. Pre obec to bude športová udalosť, ktorá pritiahne stovky ľudí.

„Musíme sa na to dívať trochu aj ekonomicky. Z dotácie, ktorú má obec pre futbal, 9500 eur ledva žijeme. Zväz radšej podporí veľké mestá a dediny, ktoré majú známosti, na malých kašlú. Pritom potrebujeme len peniaze na materiál, všetko by sme si spravili svojpomocne a násobne takúto dotáciu zhodnotili,“ vyťahuje Široň veľkú boľačku amatérskeho športu u nás.

„Nevadí, takto sú ľudia v dedine ochotní pomôcť, priložiť ruku k spoločnému dielu a nespoliehajú sa na peniaze, ktoré by to pre nich zaplatili,“ hľadá medziľudské pozitíva starosta.

Piatoligový Švošov v 1. kole vyradil doma pred 250 divákmi štvrtoligové Žabokreky (pozn. redakcie 1:1, 7:6 na strely z 11 m).

„Hrali sme parádne. Už vtedy prišlo dvakrát viac ľudí ako na bežný nedeľný zápas. Toto je úplná rarita a všetci sa na Trenčín už tešíme. Trochu sme sa posilnili, no väčšina kádra sú chalani zo Švošova,“ hovorí už na športovú tému starosta čerstvého piatoligistu Široň.

Na sociálnej sieti napísal, že Švošov vyhrá 1:0. Naozaj tomu verí?

„Náš verný a spoľahlivý hospodár Ľudovít Prídavok povedal, že vyhrali sme nad Žabokrekmi a s Trenčínom to skončí 1:0. Tak som to zopakoval,“ smeje sa Široň.

Z Liptova aj Liptovská Štiavnica a Ružomberok

Do druhého kola Slovnaft cupu sa dostali z dolného Liptova aj Liptovská Štiavnica a priamo nasadený bol aj Fortunaligista, MFK Ružomberok.

Štiavnica sa ako účastník 3. ligy stretne s Čadcou, teda súperom, ktorého veľmi dobre pozná aj z ligovej súťaže.

A kým Trenčania a Michalovčania budú atrakciou v Liptove, Ružomberskí futbalisti si pozíciu favorita „užijú“ už v utorok u treťoligistu v Stropkove.

 

Dolnoliptovské kluby v 2. kole Slovenského pohára Slovnaft Cup 2018/2019

OŠK Bešeňová – MFK Zemplín Michalovce, streda, 8. augusta, 17:00

TJ Družstevník Liptovská Štiavnica – FK Čadca, streda, 8. augusta, 17:00

MŠK Tesla Stropkov – MFK Ružomberok, utorok, 7. augusta, 17:00

OŠK Švošov – AS Trenčín, odložené zatiaľ bez presného termínu

Titulný obrázok – ilustračný, Zdroj – redakcia.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.