Fotila nežnú revolúciu aj pohreb Ľudovíta Fullu. Biela pani s fotoaparátom zostáva naďalej nepovšimnutá

Elena Klimešová pracovala 40 rokov ako muzeálna fotografka v Liptovskom múzeu v Ružomberku. Príbuzní tvrdia, že práve vďaka jej talentu majú v rodinných albumoch najkrajšie fotografie.  

Novembrový závan túžby po slobode prilákal na Námestie Andreja Hlinku tisíce nespokojných ľudí. V rukách držali transparenty, vo vzduchu im viali vlajky. Robotníci aj funkcionári čakali, čo sa bude diať. Jediná, ktorej sa podarilo odfotografovať nežnú revolúciu v Ružomberku bola Elena Klimešová.

Všetci umelci vtedy chodili odetí v čiernom, no fotografku by ste najčastejšie stretli v bielom. Kým ostatné ženy nosili kabelky, ona obyčajnú tašku, kam ukladala fotoaparáty. Nechcela totiž pútať pozornosť fotografickou taškou, aby ľudia nevedeli, že v nej nosí drahé nástroje.

Vyštudovaná fotografka  

Ružomberčanka začala fotografovať vďaka otcovi, ktorý ju naučil zákonitosti fotografie. Jej talent si všimol aj miestny fotograf František Šlachta. Neskôr nahovoril otca nádejnej fotografky, aby ju poslal umenie študovať.

Podarilo sa, a ako 22-ročná hľadala prácu v Liptovskom múzeu. V 70. rokoch bol na Slovensku dobrý rozvoj a podpora muzeálnej činnosti. Preto si aj ružomberské múzeum mohlo dovoliť prijať profesionálneho fotografa.

„Prvým bol mládenec, ktorý sa dlho neohrial. Fotiť síce vedel, ale mal iné záľuby. Keď odišiel, povedal, že zoženie fotografa. Na druhý deň otvorila dvere do múzea mladá slečna, že sa zaujíma o miesto fotografa. Keď som si predstavil, ako musí byť každý deň 5 hodín vo fotokomore medzi chemikáliami, váhal som, no skúsili sme to,“ hovorí o Elene Klimešovej vtedajší riaditeľ Ladislav Cserei.

Od toho momentu pracovala fotografka v múzeu 40 rokov. „Do Liptovského múzea som prišla 1. apríla 1971. Odvtedy som v inštitúcií robila všetko, dokonca aj upratovačku,“ prezrádza 70-ročná fotografka.

Výstava Eleny Klimešovej bude v Mestskej knižnici sprístupnená do 29.novembra. (Zdroj:autorka)
Výstava fotografky potrvá v Mestskej knižnici do 29. novembra 2019. (Zdroj: autorka)

Každý artefakt musel mať fotografiu

Liptovské múzeum v sebe ukrýva viac ako 180-tisíc predmetov našej histórie. Každému predmetu urobila Elena Klimešová päť fotografií. Každú z nich musela očíslovať a dať do archívu.

Ako muzeálna fotografka zvečnila všetko. Od komunistických zasadaní na Mestskom úrade cez muzeálne predmety, výstavy, módne prehliadky až po pohreby a oslavy 1. mája.

„V práci sme boli dobrý kolektív. Boli aj výmeny názorov, no o pár hodín sme na to zabudli. Laco bol človek, ktorý veľmi málo hrešil, za to ja som sa nebránila,“ spomína si na ostrý slovník a pracovné roky v múzeu Elena Klimešová.

Počas života si okrem fotografovania vypestovala vzťah k autám, turistike či lyžovaniu. „Pamätám si, že boli aj dni, keď som robila v noci, aby som sa mohla ísť na druhý deň lyžovať,“ hovorí o svojej vášni ružomberská fotografka.

Umelkyňa Zuzana Hrušková a 70-ročná fotografka Elena Klimešová. (Zdroj: autorka)

Kúzelná teta aj záhadná pani

V rodinných albumoch Eleny Klimešovej by ste našli mnoho unikátov. „Nikto zo sedemdesiatich rokov nemôže povedať, že mal ako malé dieťa farebné fotografie. Jej komora bola niečo čarovné. Keď ste do nej vošli, cítili ste sa, ako keby ste sa práve ocitli v rozprávke. Vy ju vnímate ako fotografku, ja ako kúzelnú tetu,“ opisuje Elenu jedna z neterí.

Elenu Klimešovú vníma úplne inak umelkyňa Zuzana Hrušková, ktorá sa rozhodla, že nepovšimnutú fotografku predstaví všetkým Ružomberčanom. Vo štvrtok 7. novembra zorganizovala v priestoroch Mestskej knižnice v Ružomberku vernisáž výstavy – Biela pani s fotoaparátom.

„Elenu Klimešovú si pamätám od svojich 14-tich rokov ako neznámu ženu v bielom, ktorá vždy vystupovala z červenej Škody 110R pred Liptovským múzeom. Chcela som ju spoznať. Ako hosť účinkovala na diskusii LEP a tak som sa rozhodla, že usporiadam aj výstavu, “ hovorí o svojom zámere Zuzana Hrušková.

Výstavu si nenechalo ujsť desiatky Ružomberčanov. (Zdroj: autorka)
Výstava Eleny Klimešovej prilákala desiatky Ružomberčanov. (Zdroj: autorka)

Fotografie na výstavu a do katalógu vyberala na základe návštev s Elenou Klimešovou. Postupne sa jej fotografka zdôverovala najmä so súkromnými zábermi.

„Múzeum ma nepripustilo pozrieť si jej tvorbu, tak som musela pracovať len s tým, čo vlastní fotografka. V katalógu nájdete z každého rožku trošku. Od fotografie počas odstrelu medveďa až po čarovný záber Štrbského plesa. O Elene Klimešovej vie málo ľudí, no myslím si, že by sa o nej malo učiť,“ približuje výstavu a sprievodný katalóg, ktoré vznikli vďaka finančnej podpore mesta Zuzana Hrušková.

Výstava fotografií, na ktorej si môžete pozrieť záznamy zo súkromného archívu fotografky, je sprístupnená od 4. do 29. novembra 2019 vo vestibule a átriu Mestskej knižnice Ružomberok v rámci otváracích hodín.

Titulná fotografia: Elena Klimešová. Zdroj: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.