Emília Hrabovec o odkaze Andreja Hlinku: Politika je služba, nie cesta k autám a potlesku

Skončil sa dvojdňový spomienkový program na černovského rodáka, ružomberského farára a slovenského politika Andreja Hlinku.

Mesto Ružomberok a jeho mestská časť Černová boli hlavnými organizátormi pietnej spomienky na Andreja Hlinku. Pri príležitosti 80-tich rokov od jeho smrti (16. augusta 1938 v Ružomberku) iniciovali akciu, ktorej výsledkom bolo dvojdňové národné spomienkové podujatie.

V Bratislave v Národnej rade

Program začal vo štvrtok, 16. augusta v bratislavskej mestskej časti Ružinov, kde je pamätník Andreja Hlinku situovaný v parku, ktorý taktiež nesie jeho meno. Práve bratislavská mestská časť Ružinov a aj Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky sa zapojili do osláv a pripravili bratislavskú časť programu. Záštitu nad zhromaždením v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) prevzal predseda NR SR Andrej Danko (SNS).

V Bratislave bola okrem toho aj projekcia divadelnej hry z pera černovského spisovateľa Antona Laučeka Andrej – školské roky, ktorú naštudoval Divadelný ochotnícky súbor Máj Černová. Práve Laučekovi, ale aj Milošovi Sečkárovi a in memoriam aj Ladislavovi Hatalovi z Černovej udelilo mesto Ružomberok pri tejto príležitosti Ceny Andreja Hlinku.

94-ročný Jozef kardinál Tomko počas slávnostnej svätej omše v Ružomberku. Foto – autor.

V Ružomberku kardinál Jozef Tomko

Spomienkové podujatie pokračovalo v piatok v Ružomberku svätou omšou vo farskom kostole sv. Ondreja, ktorej hlavným celebrantom bol Jozef kardinál Tomko.

„Veľmi ma potešila účasť i samotná pripomienka. Keď som mal asi desať rokov, Hlinka prišiel ku nám do dediny. Spravil na mňa obrovský dojem. Tá vysoká postava, orlí nos, jasný pohľad, ale najmä ohnivé slovo. Bola radosť počúvať ho,“ povedal Tomko.

Podľa neho Hlinka vynikal v analyzovaní spoločenského diania a prepájaní náboženskej viery a lásky k národu.

„Slovensku treba ducha jednoty a ducha svornosti,“ to vám všetkým prajem, povedal 94-ročný kardinál.

Na námestí pred kostolom sa pri soche Andreja Hlinku následne pod Tomkovým vedením uskutočnil liturgický obrad a potom aj občianska pietna spomienka. Prítomným sa prihovorili primátor Igor Čombor, ktorý v podrobnom životopisnom prehľade zhrnul účinkovanie a význam Hlinku.

„Nerozprávali by sme sa dnes po slovensky, keby ho nebolo. A aj oslavy storočnice vzniku Československa, ktoré nás čakajú, by sme nezažili bez vplyvu a práce Andreja Hlinku, ktorý sa zasadením za spoločný štát snažil zachrániť slovenský národ,” vyslovil primátor.

Ružomberčanom sa ďalej prihovorili zástupca NR SR, poslanec Štefan Zelník, zástupca Žilinského samosprávneho kraja, krajský poslanec Ľubomír Kubáň, historik Ivan Mrva a spoluorganizátor spomienkového podujatia, poslanec za mestskú časť Černová Patrik Habo.

,,Robili sme spomienku preto, lebo si ctíme osobu, prácu a odkaz človeka, ktorý urobil pre Ružomberok a Černovú asi najviac. Hlinka je hodný nasledovania, pretože jeho práca a vízia sa naozaj hodia do každej doby, aj tej dnešnej. Myslíme si, že je podstatné odovzdávať jeho odkaz nie ako tradíciu, ale ako oheň jeho energie,“ povedal Habo.

Verejná diskusia historikov (zľava) Martina Lacka , Ivana Mrvu a Emílie Hrabovec. Moderátorom bol Radislav Kendera (celkom vpravo). Foto – autor.

Verejná diskusia historikov

Program vyvrcholil verejnou diskusiou historikov Emílie Hrabovec, Ivana Mrvu a Martina Lacka v Kine Kultúra.

„My Slováci sme majstri sveta v tom, že najväčšie osobnosti považujeme za rozporuplné. Podľa mňa to neznamená nič iné, len to, že sami máme narušené historické vedomie a historickú pamäť,“ povedala v rozhovore pre médiá historička a vatikanistka Emília Hrabovec.

Podľa nej si treba z Hlinku predovšetkým vziať jeho tri piliere, ktoré cítiť za jeho účinkovaním. „Nie politický program, ale katolícka sociálna náuka: viera v Boha, úcta k národu a porozumenie, že tento národ musí mať na svete aj možnosť prežiť, a teda akési sociálne istoty. To je jedno veľké poučenie od Andreja Hlinku,“ myslí si Hrabovec.

Vyzdvihla tiež Hlinkovo chápanie politiky, ktoré nebolo marketingové, ale úprimné.

„Hlinka chápal politiku ako službu. Teda nie cesta k veľkým autám, benefíciám a potlesku. Je to cesta tŕnistá, na ktorej prichádzajú zauchá a ťažkosti, ale ktorú vnímame a žijeme ako službu, a iba vtedy nám bude národ skutočne veriť a milovať nás,“ zhodnotila.

Titulná fotografia – Námestie Andreja Hlinku počas pietnej spomienky na Andreja Hlinku, piatok, 17. augusta 2018. Foto – Roman Šimalčík.

Pietna spomienka na Andreja Hlinku – kladenie vencov. Foto – autor.

 

Pietna spomienka na Andreja Hlinku – kladenie vencov. Foto – autor.
Pietna spomienka na Andreja Hlinku – kladenie vencov. Foto – autor.

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.