Do Vianoc musia zabudnúť na futbal

Na začiatku januára ale treba prísť pripravení. Hovorí tréner futbalistov MFK Ružomberok David Holoubek.

Pred týždňom skončila jesenná časť našej najvyššej futbalovej súťaže Fortuna ligy. Ružomberskí futbalisti zimujú na 4. priečke, čo je o jedno miesto lepšie, ako pred rokom.

Doma lepšie ako vonku

Tréner David Holoubek, ktorý od júna prežíva svoj prvý slovenský angažmán, nehodnotí doterajšie výkony a výsledky jednoznačným stanoviskom.

„Určite sa dívame hlavne vyššie. Chceli by sme byť na tom lepšie. Doma sme odohrali dobré zápasy. Horšie je to vonku. Veľké tímy dokážu zvládnuť a nosiť body aj z vonku, keď to budeme vedieť, a my chceme, budeme hrať o vyššie priečky v tabuľke,“ hodnotí jesenné výsledky Holoubek.

Ruža doniesla od súperov deväť bodov za jedno víťazstvo a šesť remíz. Prehrala len dvakrát.

„Máme dokopy sedem remíz. To je práve to, čo musíme zlepšiť. Najmä vonku. Naučiť sa vyhrávať tieto zápasy. Mať v tabuľke jeden bod alebo tri je rozdiel. To je motivácia do ďalšej práce, byť ako veľké mužstvá, ktoré to dokážu vonku zvládnuť,“ odvetil na margo najväčšieho množstva remíz v lige tréner.

Straty bodov môžu mrzieť v Michalovciach, Zlatých Moravciach, ale aj naposledy v Senici. Ján Maslo, ktorý pri zranení Dominika Kružliaka začínal sezónu ako kapitán, však vidí nevydarené výsledky aj inde.

„V Žiline sme mali asi viacej šancí ako domáci. Tam ten výsledok neberiem, aj keď vyznel jednoznačne pre domácich (3:0, pozn. red.). Nevedeli sme sa však strelecky presadiť,“ vraví takmer dvojmetrový obranca.

Obrana lepšia ako útok

MFK je s 20 inkasovanými gólmi druhý najlepší v obranne. V počte strelených gólov mu s 29 zásahmi patrí v lige 4. miesto.

„Na obranu sa zameriavame. Ak nedostaneme gól, je veľká šanca, že v zápase uspejeme. Ale spomínam si aj na stretnutia, kde sme dostali 3 góly. V útoku to nie je zlé, ale sami viete, že množstvo šancí sme ešte nepremenili,“ vraví tréner Holoubek.

Najlepším strelcom je zatiaľ Ismar Tandir. Doposiaľ dal osem gólov. Potom sa však strelecky odmlčal a stratil aj miesto v základnej zostave. Nahradil ho behavý bojovník Štefan Gerec.

„Tandir si musí sám odpovedať, čo chce a čo nechce. Zo svojej úlohy trochu vypadol a je to škoda pre neho aj pre mužstvo. Pišta to naopak nemal pri nás na začiatku jednoduché. Ale pracoval každý tréning na 100 percent a je plnohodnotný člen tímu a hral výborne,“ opisuje Holoubek útočné rošády počas jesene.

Gerec sa strelecky presadil zatiaľ iba raz a útočnú robotu ťahajú aj záložníci. Qose dal päť, Andrezly s Kostadinovom po štyri góly. Ani raz sa však zatiaľ nepresadil Ján Maslo, ktorého hlavička v šestnástke, či priamy kop spoza nej boli v posledných rokoch obávané.

„To je pravda. Nepresadzovali sme sa z obrany nejako. Treba na tom popracovať. Ale celkovo si nemyslím, že by sme mali v útoku nejaký problém. Možno posledné zápasy nám to nepadalo, no verím, že sa to zlepší,“ odpovedal Ján Maslo.

Asistent Jiří Jarošík a hlavný tréner David Holoubek na prvom tréningu v júni 2018. Holoubek tvrdí, že sú rovnocenní tréneri. Foto – Rudolf Maškurica

Slovan a Dunajská vzorom

Ružomberok má po jeseni vyslovene negatívnu bilanciu s tromi mužstvami. So Slovanom, Dunajskou Stredou a Sereďou raz prehral a raz remizoval.

„Na aktuálny Slovan v dlhodobej súťaži nemáme. Môžeme ich potrápiť, ale nie porážať. Sereď nám nesedí a Dunajská Streda, tu mám rešpekt, pred hráčmi, trénerom a ich robotou, akú tam odvádzajú. To by mal byť cieľ aj pre nás. Akých hráčov dokážu získať, ako náročne a úspešne hrajú. Rovnako tak nájsť recept na Sereď. Je to motivácia do jarnej časti,“ opísal Holoubek súperov, ktorí toho oranžovým v lige veľa nedovolili.

Práve októbrový týždeň, keď MFK vypadli v pohári v Skalici a prehrali v Seredi, považuje za doposiaľ najhoršie zápasy v sezóne.

„Tam to bolo naozaj zlé. Ale zase, na druhej strane, väčšina ostatných bol z našej strany zvládnutá a nebolo ich málo,“ otočil pozitívnym smerom tému David Holoubek.

Začínajú 7. januára

Futbalisti majú od 8. decembra mesačné voľno. Opäť sa stretnú 7. januára na začiatku zimnej prípravy.

„Do Vianoc chcem, nech zabudnú na futbal. Profesionálny šport je veľký stres, preto je potrebné, aby si vyčistili hlavy. Každý dostal svoj plán, a to potom musia medzi sviatkami splniť, aby boli pripravení, keď sa opäť stretneme.“

V príprave čaká na futbalistov zrejme aj turecké podnebie, či sa bude káder posilňovať alebo oslabovať, to si Holoubek netrúfol teraz povedať.

„Určite si sadneme s Dušanom Tittelom a uvidíme, aký je záujem o našich hráčov, kto aj pôjde preč, a či by niekto mohol prísť.“

Sám však ešte v lete avizoval, že káder by potreboval útočníka, čo sa doposiaľ nepodarilo zrealizovať.

Už v lete však končia zmluvy viacerým oporám, a ak o nich klub nechce bezodplatne a bez adekvátnej náhrady prísť, aktívny bude musieť byť už teraz. Straty Masla, Kružliaka, Gala Andrezlyho či Daniela by totiž mohli byť viac ako citeľné.

Titulná fotografia – David Holoubek. Foto – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.