Do Piešťan pre pozvánku na majstrovské oslavy

V prvom stretnutí finálovej série zvíťazili basketbalistky nad piešťanskými Čajkami o dvanásť bodov. Už zajtra hrajú v Piešťanoch o druhý finálový bod.

Ružomberská basketbalová sezóna je doposiaľ fantastická. V domácej extralige takmer absolutistická. Slovko takmer spôsobilo jedno zaváhanie – prehra na palubovke Piešťan v nadstavbovej časti extraligy.

Dôležitý úvod zápasu

Dve podkošové výšavy. Vpravo Ružomberčanka Eglé Šiksniuteová a pieštanská Ivana Jakubcová. Obe majú 198 centimetrov. Foto – Rudolf Maškurica

Čajky počas zimy zbrojili, pritiahli dve zahraničné posily. Tak ako je u nás zvykom, papierovo slabší tím chce ešte zamiešať karty. Pamätáme si, ešte vlani v zime to urobil aj MBK. A prišla Ellenbergová.

A to bolo to jediné, čo vzbudzovalo pred finálovou sériou o slovenský titul medzi Ružomberkom a Piešťanmi maličkú neistotu. Áno, jedine Piešťany dokázali v domácej súťaži Ružomberčanky poraziť. Ukáže sa to nejako aj vo finále?

Dnes už vieme povedať, že na úvod série, kedy je čas favorita prekvapiť, to Piešťanom nevyšlo.

Ružomberčanky ich v prvom polčase zničili nevídanou streleckou produktivitou. Urobili si hneď v úvode trinásť bodovú sériu, vypracovali si 23 bodový náskok, nasúkali deväť trojok za polčas a otázka znela, kde je druhý najlepší tím po základnej i nadstavbovej časti?

„Chceli sme začať veľmi dobre a ukázať, že sme naozaj silný tím. Sme rady, že sa to podarilo a odohrali sme výborný prvý polčas,“ prezradila stratégiu autorka troch presných trojbodových zásahov Srbka Nevena Markovičová.

„Gratulujem mojím dievčatám k tomu, čo predviedli v prvom polčase,“ jednoducho zhodnotil tréner Juraj Suja úvodnú dvadsaťminútovku.

Pochodový basketbal

Oveľa viacej sa však musel venovať polčasu druhému. Napísať, že Ružomberok kontroloval zápas by bola pravda. Rovnako aj, že sa zbytočne zahrával s výsledkom v tej najdôležitejšej časti sezóny.

V polčasovej prestávke pokrstili publikáciu 80 rokov basketbalu v Ružomberku od Františka Diana a Michala Domenika. Foto – Rudolf Maškurica.

Zbité Piešťanky vstali, oprášili sa a do druhého polčasu prišli urobiť všetko preto, aby si vrátili sebavedomie. Domáce im v tom výraznou mierou pomohli. Stratili zo svojho nasadenia a koncentrácie, zákonite odišla strelecká muška a v kombinácii so zbytočne nepripravenými a predčasne zakončovanými útokmi strácali aj z náskoku.

„Prestali sme hrať prechodovú fázu, prestali sme behať. Od prvej minúty druhého polčasu sme začali hrať pochodový basketbal, ktorý im vyhovoval, pričom bolo príliš skoro na to, aby sme išli uhrávať nejaký výsledok. Dnes to stačilo, uvidíme ďalší zápas,“ našiel príčiny a pomenoval problém, ktorý by sa nemusel nabudúce vyplatiť, tréner Suja.

Hostky sťahovali z náskoku, dostali sa na rozdiel desiatich bodov, ale v drese MBK vždy niekto v pravý čas zabral a dokázal skórovať. A práve preto ten dojem, že Ruža v podstate len kontrolovala zápas.

„Piešťany sa nevzdali a bojovali až do konca. Musíme aj my hrať nabudúce 40 minút a bojovať, lebo teraz sme naozaj prestali hrať náš basketbal,“ priznala Markovičová.

„Asi bolo o víťazovi rozhodnuté už po polčase, no ja som veľmi rád, že sme sa dokázali vrátiť do stretnutia a vyhrali druhý polčas. Nič to nerieši na tom, že Ružomberok dnes vyhral zaslúžene,“ zhodnotil duel piešťanský tréner Richard Kucsa.

„Proti Piešťanom nie je žiadny náskok luxusný. Mohli ste to dnes vidieť, že bojovali, nevzdávali sa a hrýzli až do konca. Stále išli za víťazstvom, nič nevypustili, cítili šancu, ale ustáli sme to. Keď bolo treba, premenili sme dôležité dva či tri útoky a odrazili ich nápor, takže, sme spokojní,“ opísal po nečakane hladkom prvom polčase znervózňujúce momenty druhého Juraj Suja.  Naznačil aj, že eufória z hladkého úvodu je celkom zbytočná.

Zápasom musí žiť aj lavička. Foto – Rudolf Maškurica.

Do Piešťan po druhý bod

V skvelej atmosfére, ktorú ťahali oba fankluby, a tvorilo hrubo odhadnutých 1700 divákov v Koniarni, dokázala Ruža poraziť Čajky 80:68 a ujala sa vedenia v sérii hranej tri víťazstvá.

„My ideme zabojovať, samozrejme, v druhom zápase v domácom prostredí o víťazstvo,“ vlial si po úspešnom ružomberskom polčase nádej Kucsa. Na webovej stránke klubu zanechal odkaz, že ambíciou je Čajok je odohrať doma dva zápasy.

„Samozrejme, tam chceme vyhrať a vrátiť sa domov na sobotu po tretí bod. Bude to ťažké, doma sú veľmi silné, preto musíme byť dobre pripravené a koncentrované celý zápas,“ uvažovala Markovičová.

Stretnutie sa hrá v stredu od 18-tej v tamojšej Diplomat aréne.

Mimochodom, klub MBK Ružomberok ohlásil, že na tretí zápas v sobotu vytiahne severnú tribúnu. Veľká návšteva, ktorá by mohla prísť oslavovať v sobotu titul po pätnástich rokoch, však môže dostať pozvánku až po výsledku pri Sĺňave.

Zápasové fakty:

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 80:68 (28:13, 52:29, 66:44) – na zápasy 1:0.

MBK: Jefferyová 20, Jackovecová 15, Ellenbergová 13, Markovićová 11, Mištinová 10, Šikšniutéová 5, Janoščíková 4, Stašová 2

Čajky: Deptová a Thompsonová po 12, Lubinová 11, Jakubcová 10, Engelmanová 7, Mikulášiková 6, A. Baburová a Krč-Turbová po 4, Matejčíková 2.

Štvrtiny: 28:13, 24:16, 14:15, 14:24. TH: 16/13 – 22/16. Trojky: 11– 6 .

Titulná fotografia: Janeesa “Chucky” Jefferyová, s 20 bodmi najúspešnejšia strelkyňa zápasu. Foto – Rudolf Maškurica/facebook.com

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.