Do mesta príde pelotón špičkových cyklistov. Vrátane Juraja Sagana

Druhá etapa medzinárodných pretekov Okolo Slovenska zavíta do Ružomberka. V piatok, 14. septembra, odštartuje pred mestským úradom.

Ak ste sa vďaka Petrovi Saganovi stali fanúšikmi cyklistiky, už v piatok si ju môžete vychutnať zbližšia, ako kedykoľvek predtým. Medzinárodné preteky Okolo Slovenska budú mať zastávku aj v Ružomberku.

A hoci slávnejší z bratskej dvojice Saganovcov, Peter, z tímu Bora-hansgrohe na nich štartovať nebude, určite sa bude na čo pozerať aj v prípade jeho brata Juraja (ašpirant na celkové umiestnenie) či tímového kolegu, mladú slovenskú nádej, Erika Bašku.

Pelotón so svetovými menami

Preteky Okolo Slovenska sa vďaka práci Slovenského zväzu cyklistiky v posledných rokoch driapu v rebríčku Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) čoraz vyššie.

Aktuálne má 62. ročné podujatie kategóriu 2.1 (druhá najvyššia pre kontinentálne etapové preteky), čo je síce od pretekov elitnej World Tour (Tour de France, Giro d´Italia, Vuelta) poriadne ďaleko, no zároveň ide o dostatočne lukratívne podujatie pre niektoré špičkové tímy, ktoré pošlú svojich mladých jazdcov, aby si v pelotóne „brúsili lakte“.

Okrem spomínanej nemeckej Bory tu bude štartovať ďalší prestížny tím, belgický Quick-Step Floors.

„Je za tým jednoznačne odvďačenie sa šéfa tímu Patricka Lefevera Janovi Miškovskému, CEO slovenskej firmy Janom, ktorá je jedným z dlhoročných sponzorov zoskupenia. V cyklistike je to tak, že v pozadí sú rôzne faktory. Nie je to len o súťažení, ale aj vzťahoch. Slovenský sponzor si chce zasa vďaka menám a tímu robiť počas Okolo Slovenska účinný marketing,“ vysvetľuje zákulisie účasti jedného z top svetových tímov Lukáš Timko z cyklistického portálu cycling-info.sk.

Za Quick-Step by po slovenských cestách malo jazdiť také eso, ako Francúz Julian Alaphilippe, víťaz dvoch etáp aj vrchárskeho bodkovaného dresu na tohtoročnej Tour de France.

V poškuľovaní na celkové prvenstvo mu budú konkurovať ďalší svetoznámi cyklisti – Bob Jungels, Niki Terpstra, Yves Lampaert, ale aj Čech Zdeněk Štybar.

Najvýraznejšou osobnosťou tímu Bora-hansgrohe bude popri Slovákoch Jurajovi Saganovi a Erikovi Baškovi Talian Daniel Oss.

Juraj Sagan (vpravo) bude jedným z veľkých lákadiel pretekov Okolo Slovenska. Zdroj – cycling-info.sk/Igor Stančík

Nie je to zadarmo

„Dôležitou podmienkou je záujem mesta byť súčasťou pretekov. S tým sa, samozrejme, spájajú aj určité finančné plnenia, či už samotného mesta alebo súkromných partnerov,“ vysvetľuje princíp, ako sa mesto stane etapovým, Katarína Rohoňová zo Slovenského cyklistického zväzu.

Pred ružomberským mestským úradom odštartuje 14. septembra o 13. hodine druhá etapa s cieľom v Dubnici nad Váhom. Štart a celý presun cez mesto bude slávnostný, reálne sa pretekári pustia do boja o rýchlostné a vrchárske prémie, ako aj o etapové víťazstvo až za Bielym Potokom.

K tomu je potrebné zabezpečiť množstvo organizačných úloh – od zatvorenia ciest, zabratí verejného priestranstva, povolenia na prejazd. Navyše, všade musia byť organizátori. Dobrým zvykom je, že na štarte aj v cieli je pripravený sprievodný program.

„Pri všetkých týchto činnostiach musí byť mesto organizačne aj finančne nápomocné. Investovaná suma je všade individuálna,“ hovorí Rohoňová.

„Každé mesto, aj to, kde etapa začína alebo končí, prispieva do rozpočtu sumou, ktorá závisí od dohody,“ približuje športový riaditeľ pretekov Okolo Slovenska Ľudovít Lučanič. Mestá tak čiastočne prispievajú do organizačného balíka, z ktorého sa preteky platia. A náklady nie sú malé.

„Ak chce organizátor kvalitnú účasť, musí platiť najlepším tímom takzvané štartovné v tisícoch eur, musí splniť všetky poplatky UCI, musí pripraviť pre cyklistov ceny – tento rok v súhrne takmer 35-tisíc eur, musí zabezpečiť ubytovanie a stravovanie pre celý 450-členný konvoj, pohonné hmoty do vozidiel, a tiež časomieru, vysielačky, zdravotnú službu, kultúrny program a celé zázemie pretekov,“ vymenúva Lučanič.

Prečo sa mesto Ružomberok rozhodlo zapojiť do pretekov a koľko bude musieť investovať, sme sa do uzávierky nedozvedeli.

Ide aj o marketing

Pre Ružomberok nebude účasť v pretekoch Okolo Slovenska prvá. Pelotón prechádzal mestom viackrát, naposledy tu však stál pred takmer päťdesiatimi rokmi.

„Etapovým mestom bol v roku 1971, keď v Ružomberku končila 1. etapa so štartom v Žiline. Na druhý deň tu štartovala 2. etapa s cieľom v Poprade. Podobne to bolo aj v roku 1972. Ružomberok bol cieľom 1. etapy, ktorá ale začínala v Trenčíne. A potom sa išla druhá, maratónska z Ružomberka až do Bardejova. Zaujímavé je, že v oboch prípadoch pelotón finišoval na štadióne,“ vyťahuje históriu účasti Ružomberka v pretekoch Lukáš Timko.

Záujem zo strany mesta o najprestížnejšie cyklistické preteky na Slovensku súvisí aj s tohtoročnými oslavami. „Minulý rok Levoča oslavovala 500. výročie ukončenia oltára Majstra Pavla z Levoče. Je logické, že nás oslovil aj Ružomberok so svojim 700. výročím prvej písomnej zmienky. Boli sme veľmi radi, že u primátora Čombora sme našli priaznivú odozvu,“ pripája dôvody zapojenia mesta do pretekov Katarína Rohoňová.

„Ide v prvom rade o peniaze a kampaň primátora. Všade to takto funguje. Preteky sú výborným marketingom,“ hľadá dôvody zapojenia miest do pretekov Lukáš Timko.

Prvá etapa bude deň pred Ružomberkom finišovať v Poprade. Tam a v Tatrách budú spať aj všetky tímy. Do Ružomberka sa presunú až krátko pred štartom na Námestí Andreja Hlinku. Diváci ich budú môcť sledovať nielen tu, ale aj popri trati. Motorizovaná doprava však bude v tom čase výrazne obmedzená – najmä v smere od mestského úradu na Bystrickú cestu a Banskú Bystricu, kam pelotón pôjde.

„Očakávame, že príde veľa Ružomberčanov, privítame najmä deti s rodičmi, pripravená bude aj tombola o nový bicykel, a tiež kultúrny program. Budeme radi, ak ľudia budú stáť aj popri trati v meste a vytvoria dobrú, no zároveň bezpečnú atmosféru pretekov,“ pozýva športový riaditeľ Lučanič.

Titulná fotografia – Ilustračná fotografia z pretekov Okolo Slovenska 2017. Autor: Zdroj – cycling-info.sk/Jaroslav Maliňák

Článok bol publikovaný v tlačenom Ružomberskom magazíne číslo 8/2018.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.