Do dvoch ružomberských rodín pribudli nové notebooky

Nadácia Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pre podporu rodiny venovala Ružomberčanom, ktorí sa ocitli v krízovej situácii, dva notebooky.

Do ťažkej životnej situácie sa môže zo dňa na deň dostať akákoľvek rodina. Bezproblémový život vie narušiť nielen tragická udalosť, vážne zdravotné ochorenie, ale aj mnoho iných závažných ťažkostí. Ľudia s obmedzeným príjmom sú preto odkázaní najmä na pomoc od druhých. Za účelom pomoci vznikla aj Nadácia ŽSK pre podporu rodiny.

„Cieľom Nadácie je pomáhať ľuďom, ktorí pomoc veľmi potrebujú a sú na ňu v istej etape života odkázaní. Naša činnosť či už finančná, odborná alebo poradenská, im môže pomôcť znova naštartovať lepšie obdobie v živote,“ hovorí o formách pomoci správkyňa Nadácie Gabriela Podolanová.

Pomoc nadácie pre Ružomberčanov

Vznik Nadácie schválili poslanci župného zastupiteľstva v máji minulého roku. Za necelý mesiac jej prišlo 87 žiadostí o pomoc rodinám v núdzi. „Za ten rok sme sa snažili etablovať nadáciu, a urobiť všetky potrebné kroky, aby ďalej fungovala. Pomáha nám veľa pracovníkov v teréne, ale výraznou mierou aj mesto Ružomberok,“ opisuje prácu nadácie jej správkyňa.

Členom správnej rady nadácie je aj župný a mestský poslanec Karol Javorka, ktorý podľa slov Gabriely Podolanovej robí spojnicu medzi obyvateľmi a inštitúciami. „Som si istý, že na 80 percent by som to emocionálne nezvládol, preto ďakujem všetkým z Odboru sociálnych vecí za ich prácu a najmä pánovi poslancovi Burganovi, ktorý sa ponúkol, že pomôže,“ hovorí Karol Javorka.

Poslanec mestského zastupiteľstva Juraj Burgan je predstaviteľom medzinárodnej IT firmy. Tá sa rozhodla, že počítače, ktoré nevyužívajú, môže venovať tým, ktorým sa zídu oveľa viac.
„Z času na čas máme v práci možnosť podarovať niekomu počítače. Spýtal som sa, či sa to dá aj teraz a podarilo sa,“ vysvetľuje poslanec Juraj Burgan.

Dary si prišli osobne prevziať členovia dvoch ružomberských rodín. Bola to Andrea Hradská a ako zástupca za svoju rodinu prišiel aj Jozef Rašman. Jeho mama sa práve zamestnala, preto sa jej nedalo uvoľniť z práce. Mladý Jozef Rašman má 13 rokov, chodí do 7. triedy a spoločnú domácnosť zdieľa s ďalšími siedmimi súrodencami.

Dary majú byť motiváciou

„Nebyť aktívnych ľudí na jednotlivých miestach, akými sú aj Karol Javorka či Juraj Burgan, tak takéto veci by sa ťažšie dali robiť. Každopádne som rada, že sme vybrali tieto dve rodiny. Verím, že aj tieto dary budú pre vás naštartovanie motivácie, aby sa vám už od tohto míľnika len darilo,“ prihovorila sa rodinám aj županka Erika Jurinová.

Odovzdávanie darov sa uskutočnilo v utorok 25. júna v priestoroch Katolíckej univerzity. Notebooky prišli odovzdať správkyňa Nadácie, vedúca Oddelenia sociálnych služieb a zdravotníctva Mestského úradu Ružomberok Dagmar Majeríková, sociálni pracovníci, a tiež spomínaní poslanci Karol Javorka a Juraja Burgan. Na stretnutí s obdarovanými rodinami nechýbala ani žilinská županka Erika Jurinová.

Titulná fotografia: poslanec Karol Javorka (vľavo), žilinská županka Erika Jurinová, Andrea Hradská, správkyňa nadácie ŽSK pre podporu rodiny Gabriela Podolánová, Jozef Rašman a poslanec Juraj Burgan. Foto- autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.