Divadlo RosaThea chystá hosťujúcu komédiu i vlastnú premiéru

Už v sobotu odohrajú v Černovej ochotníci z Kroměříža hudobnú komédiu Utíkej, Nituško! Prišli na pozvanie domáceho divadelného súboru RosaThea, ktorý už tradične pripravuje premiéru vlastnej hry na koniec roka.

Keď máte kamarátov v zahraničí, vždy sa tešíte na spoločné stretnutie. Ak sú to divadelníci, radosť zo stretnutia nemusíte mať len vy, ale aj širšia verejnosť.

Divadelní kamaráti z Kroměříža

Opäť po roku prichádzajú do Ružomberka so svojou produkciou ochotníci z Divadelného spolku Kroměříž. Na pozvanie ružomberského neprofesionálneho divadla RosaThea sa u nás predstavia s hudobnou komédiou – Utíkej, Nituško!

„Ide o veľmi vydarený a nápaditý prepis slávneho operetného vaudevillu Mam‘zelle Nitouche, ktorý už viac ako sto rokov baví divákov po celom svete a nestráca nič zo svojej sviežosti,“ predstavuje hru manažérka Občianskeho združenia RosArt, ktoré zastrešuje aj ružomberské divadlo RosaThea, Marianna Stančoková.

Práve oni pozvali svojich priateľov z Moravy, aby prišli odohrať predstavenie do Ružomberka. Na hudobno-divadelnú lahôdku sa všetci priaznivci divadelnej komédie môžu tešiť už v sobotu 9. novembra o 18.00 v Kultúrnom dome v Černovej.

„Viesť dvojitý život prinesie mnoho nebezpečných a komických situácií, a keďže sa hra odohráva v dvoch absolútne odlišných a atraktívnych prostrediach ako je kláštor a divadlo, o vtipné situácie nebude núdza,“ približuje Stančoková, na čo sa možno v sobotu tešiť.

Divadelníci zo súboru RosaThea po jednom z predstavení. Zdroj – OZ RosArt.

Vlastná premiéra

Na koncoročné premiéry divadla RosaThea sme si za posledných osem rokov už úspešne zvykli. A nebude to inak ani tentoraz. V decembri pripravujú premiéru celovečerného predstavenia určeného opäť pre dospelé publikum.

„Kam siaha moja tolerancia a kde sa začína môj rasizmus? Sme povinní pomáhať a akceptovať kohokoľvek? Do akejkoľvek miery? Majú platiť pravidlá pre všetkých alebo je fér ticho akceptovať pozitívnu diskrimináciu? Nakoľko som ešte stále schopní kriticky myslieť? Máme hlad po pravde alebo len po informačnom odpade, ktorým naše mysle saturujú médiá? Batéria týchto otázok vyústila až do divadelnej hry, na ktorej príprave práve pracujeme,“ načrtáva obsah pripravovanej hry Stančoková.

Inscenácia Solitarita je z pera mladej, uznávanej rumunskej autorky a režisérky Gianiny Cărbunariu. Komédia má charakter politického a angažovaného divadla.

„Ide o úplne inú poetiku akej sme sa venovali doteraz, a tak je to výzva pre celý tvorivý tím. Hra nerieši intímne vzťahy jednotlivca, dvojíc, či iných ´geometrických útvarov´, ale venuje sa makro témam – spoločnosť verzus jednotlivec, jednotlivec verzus spoločnosť a otázkam našej (in)tolerancie, hladu po vlastníctve, vlastenectvu a podobne,“ ponúka ešte bližší pohľad na najbližšiu premiéru dramaturgička a režisérka neprofesionálneho divadla RosaThea Marianna Stančoková.

Na scéne budeme môcť opäť vidieť stálice RosaThey: Alžbetu Jackovú, Jozefa Mišáka a Tatianu Ševčíkovú, ale aj nováčikov: Brigitu Vrábeľovú a Renáta Halušku. Premiéra je stanovená na sobotu, 28. decembra o 19:00. Divadelníci však zatiaľ nevyriešili, kde to bude.

„Opäť riešime ten istý problém, ktorým sú priestory. Tentokrát potrebujem klasický, divadelný priestor s javiskom a hľadiskom, ktoré nie je súčasťou scény. Úprimne – začíname byť unavení so sústavného zápasu o miesto, kde by sme mohli svoje inscenácie uvádzať a nájomné by ďaleko nepresiahlo naše finančné možnosti. A keďže v roku 2020 oslávi naše divadlo desiate výročie existencie veríme, že sa nám tento problém podarí vyriešiť definitívne, a to nájdením aspoň malého priestoru, ktorý by bol náš,“ vysvetľuje umelecká šéfka divadla.

Dodáva, že o presnom mieste konania decembrovej premiéry budú informovať. Napríklad aj prostredníctvom vlastnej webovej stránky.

Úspešne pokračujú

Solitarita je už v poradí ôsmym divadelným predstavením z dielne RosaThea za ostatných deväť rokov ich existencie. Naposledy ružomberskí divadelníci zaujali predstavením Bližšie od teba, ktoré filmoví fajnšmekri poznajú pod názvami Na dotyk alebo Closer.

Aj blízko môže byť neznesiteľne ďaleko

Kvality úspešne zrealizovaného predstavenia ocenila okrem stoviek divákov aj odborná porota, ktorá udelila divadlu RosaThea za inscenáciu 3. miesto na krajskej súťaži Turčianske javisko a Cenu novinárskej poroty na Festivale Ľudmily Cápovej v Kroměříži. „Derniéru hry sme odohrali na Festivale pod slovenskou bránou v Tlmačoch, kde si tiež našla svojich priaznivcov,“ vracia sa k poslednému predstaveniu Stančoková.

Krátko po Solitarite by mala nasledovať aj ďalšia ružomberská premiéra. Tentoraz v spojení s Ľupčianskym netradičným divadlom LuNeTrdlo s ktorými sa Ružomberčania divadelne skamarátili.

„Ide o monodrámu o despotickej žene Xantype na motívy románu Messadié Geralda. Predstavenie už malo predpremiéru v Lúčkach a neskôr bola inscenácia uvedená na Medzinárodnom festivale Jurija Tyňanovského v lotyšskom meste Rezekne. Premiéru na ružomberskej scéne plánujeme v januári 2020,“ avizuje Marianna Stančoková.

Ružomberské divadlo RosaThea, ktoré funguje pri Občianskom združení RosArt, vzniklo v roku 2010 a počas svojej existencie už uviedlo sedem inscenácií určených dospelému divákovi a niekoľko krátkych detských programov. RosArt okrem toho zorganizoval viacero kultúrno-umeleckých podujatí. Rozbehli lampiónové sprievody mestom, festival Spojky, Zónu bez peňazí, literárno-hudobné večery pod názvom Divozveny, Hispanofil Club a naposledy aj letný animačný program pre Liptovské múzeum v Ružomberku a jeho Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.

Titulná fotografia – Z pripravovanej divadelnej inscenácie Xantypa. Zdroj – OZ RosArt. 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.