Deti z ružomberského detského domova budú bývať v novom

Deťom kúpia byt a postavia nový dom. Presťahovať by sa mali do dvoch rokov.

Detský domov v Ružomberku uspel v eurofondovej výzve ministerstva pôdohospodárstva. Získal dotáciu vo výške 489-tisíc eur.

Nový dom, byt a auto

Detský domov má v súčasnosti pod patronátom 63 detí. Rozdelené sú do menších skupín. Už teraz väčšina býva v štyroch rodinných domoch v meste a v profesionálnych náhradných rodinách. Posledné dve skupiny žijú v kmeňovej, takmer storočnej budove na Kalvárskej ulici. Tú vymenia za nový byt a dom a vrátia vlastníkovi, rímskokatolíckej cirkvi.

„Finančné prostriedky budú využité na kúpu bytu pre mladých dospelých, ktorí už dokážu samostatne fungovať, potrebujú ešte doštudovať, resp. sa pripraviť na odchod zo zariadenia,“ priblížila sociálna pracovníčka z ružomberského detského domova Lenka Horváthová.

Pre skupinu detí postavia rodinný dom na sídlisku Klačno. V novostavbe s kapacitou 9 ľudí bude zároveň administratívne zázemie, kde budú sídliť terénni sociálni pracovníci. Z peňazí zakúpia aj sedemmiestne osobné auto.

Momentálne prebieha verejné obstarávanie. S výstavbou domu by mali začať budúci rok, do nových objektov by sa mali deti presťahovať do roku 2020.

Rodinné prostredie

Výzva Integrovaného regionálneho operačného programu je zameraná na presun klientov sociálnych služieb z veľkých neosobných centier do menších komunitných, píše sa v dokumente ministerstva, kde zdôvodňujú účel poskytnutia peňazí.

V prípade detských domovov to znamená vytvoriť v rámci možností čo najvernejšie rodinné prostredie. A bývanie v domoch sa k tomu približuje.

„Skupiny detí s vychovávateľmi žijú každodenný život podobne ako v rodinách, zúčastňujú sa spoločne na aktivitách, ktoré sú typické pre každú funkčnú rodinu – oslavujú napríklad svoje narodeniny, chodia na výlety, stretávajú sa na detskom ihrisku, budujú si priateľstvá, učia sa bežnému fungovaniu v živote,“ vysvetľuje sociálna pracovníčka Horváthová.

„Umiestňovanie detí do rodinných domov sa nám veľmi osvedčuje,“ potvrdzuje. V komornejšom duchu získavajú deti viac sociálnych zručností, sú bližšie k bežnej komunite a pripravujú sa na život po odchode z domova, tvrdí.

Zriaďovateľ domovov – Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny – podal v rámci výzvy štyri projekty. Všetky sa týkali detských domovov. Vrátane Ružomberka už peniaze získali Veľké Kapušany a Holíč, v Prievidzi čakajú na schválenie.

Ilustračná fotografia – Hlavná budova Detského domova v Ružomberku, zdroj: www.ddruzomberok.sk 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.