Darcovia krvi na urgentnú výzvu vždy zareagujú

Ústredná vojenská nemocnica pripravila v piatok Mikulášsku kvapku krvi. Prišlo viac ako tridsať darcov. Klub darcov krvi Ružomberok zase nedávno udeľoval Jánskeho a aj Kňazovického plakety.

Na hematologicko-transfuziologickom oddelení Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) bolo v piatok rušnejšie ako obyčajne. Sestričky s veselými, mikulášskymi ozdobami na hlavách, vianočný stromček, živá harmonika a dobrá nálada sprevádzali viac ako tridsiatku darcov, ktorí prišli venovať krv aj v tento inak netradičný darcovský deň.

Krv pre ÚVN darovala aj Mikulášska radnica

„V bežné dni, čo sú pre nás utorky a štvrtky, chodí okolo 40 ľudí. Dnes bolo zatiaľ 33,“ rátala okolo desiatej lekárka Oddelenia hematológie a transfuziológie ÚVN Ružomberok Lenka Popelková. Nemocnica pripravila v spolupráci s jednou zo zdravotných poisťovní takzvanú Mikulášsku kvapku krvi. Ozvláštnená bola najmä veselou náladou, živou hudbou a mikulášskymi ozdobami.

„Všeobecne nám darcovia skôr pribúdajú. Organizujeme rôzne výjazdy, aj po školách, kde sa nám darí podchytiť mládež, a tiež deti dlhodobých darcov. Keď dorastú, tak zvyčajne pokračujú v štafete, ktorú rozbehli rodičia,“ hodnotí doktorka Popelková. Krv sa však dá darovať opakovane až zhruba po troch mesiacoch. Jej nedostatok môže nastať kedykoľvek.

Nedávno malo ružomberské hematologické oddelenie výjazd v Banskej Bystrici na Krajskom riaditeľstve policajného zboru. Boli aj v Liptovskom Mikuláši na mestskom úrade. Až 36 zamestnancov tamojšej radnice darovalo pre ružomberskú nemocnicu krv.

Keď darujete krv, ako keby ste darovali obličku

Za odbery plakety aj ekonomické výhody

„Toto je môj 22 odber. Chodím tak tri, štyrikrát do roka,“ rozpráva Peter Marko z Ružomberka. Pred odberom si dal čaj, po odbere kávu a keks. Pripravené sú aj ďalšie drobnosti, najmä cukry a tekutiny, ktoré majú darcom pomôcť prekonať malú traumu zo straty krvi.

„Nemám žiadne negatívne príznaky po odbere. Telo si asi zvyklo. Robím to v prvom rade pre dobrý pocit, že dakomu môžem pomôcť. Vnímam to ako dobrý skutok a na druhej strane zase viem, že moja krv je zdravá a môžem ju darovať aj ďalej,“ vysvetľuje osobnú motiváciu.

Peter Marko je držiteľom striebornej plakety za darcovstvo krvi, ktorú udeľujú po dvadsiatich úspešných odberoch. Keď dosiahne 40, získa zlatú a s ňou aj viaceré výhody.

„Spolu s územným spolkom Červeného kríža sa snažíme zabezpečiť darcov, či už prvodarcov alebo stálych. No a ako odmenu je našou úlohou pokúsiť sa vybaviť im nejaké výhody. Ľudia s trvalým pobytom v Ružomberku majú od zlatej plakety mestskú autobusovú dopravu zadarmo. Voľný vstup na futbal, plaváreň, zimný štadión či basketbal majú už aj tí zo striebornou Jánskeho plaketou,“ opisuje činnosť Klubu darcov krvi Ružomberok jeho predseda Zdenko Pavlů.

Kedysi boli výhody štedrejšie. Darovanie podporoval aj štát napríklad dňom voľna. Spomínam si, že Bavlnári dávali niekedy dva dni, teda deň darovania a potom jeden na regeneráciu a Supra jeden deň,“ loví v pamäti.

Mikulášska kvapka krvi v ÚVN. Foto – autor.

Tri Kňazovického plakety

Nedávno Klub v spolupráci s Územným spolkom Červeného kríža Liptovský Mikuláš zorganizoval tradičné oceňovanie darcov krvi. Rozdali spolu 86 plakiet pre darcov z dolného Liptova, medzi nimi aj tie najcennejšie.

„Za sto odberov získali Kňazovického plaketu Štefan Vlník z Ružomberka, Marián Bruk z Liptovských Sliačov a Roman Marhofer z Hubovej,“ predstavil trojicu odmenenú najhodnotnejšou plaketou Zdenko Pavlů. K nej pridali aj 39 bronzových plakiet, 27 strieborných, 11 zlatých a 6 diamantových. Jánskeho a Kňazovického plakety udeľujú spolu s Červeným krížom dvakrát ročne – v máji a novembri prípadne decembri.

„Nedávno sme mali výzvu pre všetkých darcov, pretože v nemocnici mali málo krvi. Poprosili sme starostov všetkých obcí, ale aj tu v meste, aby vyhlásili v obecných rozhlasoch, že je potrebné prísť darovať krv. Ľudia zareagovali a prišlo ich dostatok,“ informoval predseda ružomberského Klubu darcov krvi.

„Môžem to potvrdiť. Ľudia sa v takých situáciách a výzvach dokážu zmobilizovať a chodia. Zvyčajne vtedy robíme otvorené dni, prijímame ľudí od pondelka do piatka, celý týždeň a počas celého dopoludnia, no a oni si už nájdu cestičku k nám,“ doplnila doktorka Lenka Popelková.

Titulná fotografia – Spoločná fotka sestričiek, s darcami a členmi poisťovne s ktorou ÚVN Mikulášsku kvapku organizovala. Foto – autor.

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.