Cyklistické preteky Okolo Slovenska zastavia v Ružomberku. Budeme etapové mesto

Vo štvrtok 19. septembra sa môžu Ružomberčania tešiť na cieľ a na druhý deň na štart etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska. O preteky má záujem aj televízia Eurosport (aktualizované 11. júna o vyjadrenie mesta).

Miestom diania bude Námestie Andreja Hlinku. Potvrdili to predstavitelia Slovenského zväzu cyklistiky (SZC), ktorí zverejnili detaily 63. ročníka najväčších cyklistických pretekov u nás.

Po roku opäť v Ružomberku

Vlani sa preteky dostali do mesta na dlhšie ako len prejazd po 46. rokoch. Štartovala tu 2. etapa s cieľom v Dubnici nad Váhom. Etapovým mestom sa však Ružomberok stane až teraz.

„Etapovým mestom bol v roku 1971, keď v Ružomberku končila 1. etapa so štartom v Žiline. Na druhý deň tu štartovala 2. etapa s cieľom v Poprade. Podobne to bolo aj v roku 1972. Ružomberok bol cieľom 1. etapy, ktorá ale začínala v Trenčíne. A potom sa išla druhá, maratónska z Ružomberka až do Bardejova. Zaujímavé je, že v oboch prípadoch pelotón finišoval na štadióne,“ povedal ešte vlani o účasti Ružomberka v pretekoch Lukáš Timko zo špecializovaného portálu cycling-info.sk.

Hviezdy svetovej cyklistiky vyprevadili stovky Ružomberčanov

 

Pretekári prídu do Ružomberka vo štvrtok 18. septembra po 226 kilometrovej 2. etape so štartom v Bardejove.

„Pelotón sa v cieli pri Mestskom úrade očakáva okolo 17:20. V tejto etape bude až päť vrchárskych prémií. Či sa im podarí vyselektovať štartové pole nevedno, z poslednej vrchárskej prémie na Štrbskom Plesa ostane do cieľa 78 kilometrov,“ zamýšľa sa o etape s cieľom u nás Lukáš Timko z portálu cycling-info.

Štart v nasledujúci deň bude rovnako na Námestí Andreja Hlinku. Preteky však reálne začnú až keď pretekári vyjdú z mesta smerom na Martin.

„Bude to ďalšia maratónska etapa s 200 kilometrami. Štart bude o 12:30 v Ružomberku a pôjde sa smerom na Turčianskej Teplice a Hornú Nitru. Cieľ bude v Hlohovci,“ opisuje Timko priebeh piatku, 19. septembra.

„Išlo o iniciatívu vášho mesta a pána primátora. Uvedomuje si význam dopadu veľkých športových podujatí pre život a rozvoj cestovného ruchu v meste. Už minulý rok sme sa tu stretli s ústretovou spoluprácou a sme radi, že k Ružomberčanom prídeme s takou silnou zostavou, aká na Slovensku ešte nikdy v histórii neštartovala. Srdečne pozývame všetkých aj do cieľa druhej etapy aj na štart tej tretej, povedal k ružomberskej organizácii pretekov prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara.

„Okolo Liptovskej Mary sme riešili rébus, lebo tá cestná infraštruktúra nevyhovuje, nedá sa tadiaľ prísť do Ružomberka, a tak do mesta vojdeme od Dolného Kubína.”

Stanislav Holec zo SZC, autor trate

„Držíme tradíciu a filozofiu, aby sme prezentovali Slovensko. Chceli sme ísť do Tatier, to sa všetkým páči a chceli sme sa zmestiť do limitu 240 kilometrov na etapu. Okolo Liptovskej Mary sme riešili rébus, lebo tá cestná infraštruktúra nevyhovuje, nedá sa tadiaľ prísť do Ružomberka, a tak do mesta vojdeme od Dolného Kubína. Na druhý deň pôjdeme krásnym úsekom od Krpelian popod Veľkú Fatru. Nádherná časť trate,“ povedal k Ružomberku blízkym pasážam trate jej zhotoviteľ, Stanislav Holec zo SZC.

Mapa 3. etapy so štartom v Ružomberku. Zdroj – cycling-info.sk

Zapojenie mesta

„Na základe dobrej skúsenosti z minulého roku a vzájomnej spokojnosti nás zväz opäť oslovil a vzhľadom na exkluzivitu podujatia nás dvakrát presviedčať nemuseli. Je to unikátna príležitosť nielen pre športových fanúškov vidieť svetové cyklistické kluby bicyklujúc sa „pod vlastným oknom“, ale aj pre podnikateľov, ktorí budú samozrejme všetkých hostí a športovcov obsluhovať, hostiť či kŕmiť,” reaguje na organizáciu pretekov hovorca primátora mesta Viktor Mydlo.

Rozdiel vo vyjadreniach je, že kým zväz hovorí o iniciatíve mesta, mesto zase vraví, že zväz si vybral Ružomberok.

K pretekom je potrebné zabezpečiť množstvo organizačných úloh – od zatvorenia ciest, zabratí verejného priestranstva, povolení na prejazd. Rezervovať treba aj ubytovacie kapacity. Navyše, všade musia byť organizátori. Dobrým zvykom je, že na štarte aj v cieli je pripravený sprievodný program, tombola či rôzne súťaže.

„Pri všetkých týchto činnostiach musí byť mesto organizačne aj finančne nápomocné. Investovaná suma je všade individuálna,“ opísala ešte vlani pre Ružomberský magazín Katarína Rohoňová zo SZC princíp, ako sa preteky a účasť miest v nich zabezpečuje.

„Dostali sme na preteky menej peňazí od štátu. Je to financované zo súkromných a polo súkromných zdrojov. Skladajú sa tiež mestá. Očakávame, že sa to prelomí, a štát podporí vybrané, top národné podujatia ako P-T-S alebo Okolo Slovenska natoľko, aby mohli byť na špičkovej úrovni. To bola kedysi filozofia, na ktorej sme sa zhodli s predstaviteľmi štátu, ale nenapĺňa sa. Suma ktorú Slovensko poskytuje sa triešti na desiatky podujatí, a tie sú potom v globále skôr priemerné,“ povedal k financovaniu Peter Privara.

„Pro Tour tím si vyžaduje štartovné 10-tisíc eur. Plus im treba zabezpečiť ubytovanie a tie nároky sú trošku vyššie, ako u iných. Celkový rozpočet pretekov je 550 až 600-tisíc eur,“ odhalil Privara.

„Staneme sa partnerským mestom. Náklady sa pohybujú v rozmedzí od 20 do 30-tisíc eur. Táto položka je zahrnutá v Memorande o spolupráci mesta so spoločnosťou Mondi SCP,” prezrádza hovorca primátora.

Päť profi tímov

Od roku 2017 sa preteky Okolo Slovenska jazdia v kategórii 2.1, čo je druhá najvyššia pre kontinentálne etapové preteky. Hoci medzi ňou a pretekmi World Tour, ako Tour de France, je ešte výkonnostná priepasť, preteky sú termínom, prémiami i overenou organizáciou dostatočne atraktívne aj pre špičkové tímy. Minulý rok prišli dva, teraz sa predbežne prihlásila až pätica profesionálnych tímov. Účasť si zopakujú „Saganova“ Bora-Hansgrohe a vlaňajší víťaz Deceuninck – Quick-Step.

„V oboch celkoch je prítomná slovenská pečať. Nemci majú na výplatnej páske šesť Slovákov, Belgičania slovenského sponzora,“ opisuje hlavné dôvody účasti tímov Lukáš Timko z portálu cycling-info.sk. Dodáva tiež, že aj Ružomberčania sa podľa predbežného rozpisu tímov môžu tešiť na Juraja Sagana, Erika Bašku ale aj Macieja Bodnara či Lukasa Pöstlbergera.

Vlaňajšie stupne víťazov. Uprostred v žltom víťaz Julian Alaphilippe. Foto – Igor Stančík, Zdroj – cycling-info.sk

Okrem nich prídu z najvyššej kategórie World Tour aj poľsko-americký CCC Team, UAE Team Emirates s Janom Polancom, ktorý zahviezdil na nedávnom Gire a náhradníkom Alexandrom Kristoffom. Piatym z top tímov súčasnosti budú Francúzi z Groupama-FDJ. Jeho lídrom by na Slovensku mal byť Thibaut Pinot.

Víťazstvo obhajuje hviezda súčasnej cyklistiky, vlaňajší víťaz bodkovaného dresu z Tour de France, Francúz z Quick-Stepu Julian Alaphilippe. Jeho účasť je podľa Ľudovíta Lučaniča zo SZC zatiaľ tak pol na pol.

„Veľmi sa mu u nás páčilo. Všade rozpráva, aké dobré preteky tu boli a šíri o nás naozaj len to najlepšie, čo nám robí veľkú reklamu,“ povedal o vlaňajšom víťazovi Lučanič.

Čo sa týka najväčšej slovenskej hviezdy, Petra Sagana, predbežne je prísľub pre organizátorov, že ten príde na preteky Okolo Slovenska až o rok, keď bude oslavovať 30 rokov. To však už preteky nemusia byť v Ružomberku.

Preteky budú poslednými v Európe pred Majstrovstvami sveta vo Veľkej Británii, a aj preto k nám príde veľa tímov na posledné kilometre prípravy. Riziko je v neskoršom termíne s ohľadom na počasie.

„Veríme však v stabilne pekný september, ako mávame v posledných rokoch. Na druhej strane, vďaka neskoršiemu termínu nekolidujeme s pretekmi Okolo Británie, ani s Vueltou ani s klasikami v Kanade, takže aj preto tu máme toľko profesionálnych World Tour tímov,“ priblížil zákulisie pretekov Peter Privara.

Riaditeľ pretekov a prezident SZC Peter Privara. Ak organizátori zoženú ďalších 650-tisíc eur, Okolo Slovenska kompletne odvysiela televízia Eurosport. O pomoc požiadali štát. Foto – Ján Melicher, Zdroj – cycling-info.sk

 

Mapa s traťou 63. ročníka pretekov Okolo Slovenska. Zdroj – cycling-info.sk

Titulná fotografia – Pretekári na štarte 2. etapy pretekov Okolo Slovenska v septembri 2018. V drese Bora Hansgrohe Slovák Erik Baška. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.