Čombor spochybňuje Javorkov prieskum, vlastný nechce zverejniť

Primátor Igor Čombor na facebooku označil predvolebný prieskum svojho protikandidáta za falošný a výsledok za kúpený.

Portál Aktuality.sk minulý týždeň zverejnil výsledky predvolebného prieskumu, ktorý si v agentúre AKO objednal kandidát na ružomberského primátora Karol Javorka.

Agentúra v septembri Javorkovi namerala viac ako 15-percentný náskok pred druhým Róbertom Kolárom a tretím Igorom Čomborom. Na štvrtom mieste sa s výrazným odstupom umiestnil kandidát KDH Ján Bednárik.

Keďže Javorkov prieskum vyvolal rôzne reakcie, Ružomberský magazín oslovil ostatných troch kandidátov s návrhom, aby svoje prieskumy zverejnili aj oni.

„Prieskum som si nedával robiť,“ reagoval Bednárik s tým, že sa nebude vyjadrovať ani k výsledkom prieskumu agentúry AKO.

„Robili sme si anketu medzi tisíckami Ružomberčanov s otázkou, v čom by mal Ružomberok rozkvitnúť. Výsledky sme zverejnili začiatkom septembra, iné prieskumy neplánujeme,“ odpovedal Kolár.

Z Čomborovho tímu sme dostali odpoveď, že prieskum si síce dávali robiť, ale nateraz jeho výsledky neplánujú zverejňovať.

Na svojom facebookovom profile Čombor neskôr dodal: „Ja som si volebný prieskum robil tiež, tak ako aj ostatní kandidáti a zarážajúci je fakt, že výsledky týchto prieskumov sú si veľmi podobné, no diametrálne odlišné od prieskumu, ktorý si objednal a neskôr zverejnil pán Karol Javorka.“

Čomborov status označil Javorkov prieskum za falošný a výsledok za kúpený.

Screenshot pôvodného statusu, ktorý sa nachádza v histórii úprav.

Po vyše dvoch hodinách bol tento status upravený a v súčasnosti je pod ním podpísaný Ing. Ján Chyla. Upravená bola aj vyššie citovaná časť textu: „Ako mi je známe p. primátor Dr. Čombor si prieskum robil tiež, tak ako aj ostatní kandidáti a zarážajúci je fakt, že výsledky týchto prieskumov sú si veľmi podobné, no diametrálne odlišné od prieskumu, ktorý si objednal a neskôr zverejnil pán Karol Javorka.“

Upravený status už navyše neoznačuje výsledky Javorkovho prieskumu za kúpené, ale za kuriózne až smiešne.

Titulná fotografia – Primátor Igor Čombor. Autor – Marek Hasák

Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.