Čo si navarili, to si aj zjedli

Na futbalovom ihrisku v Liptovských Revúcach sa v sobotu uskutočnil 20. ročník súťaže vo varení a v jedení bryndzových halušiek. Na podujatie zavítali stovky ľudí.

Bryndzové halušky si čo najrýchlejšie a najchutnejšie navarilo a následne aj zjedlo dvanásť štvorčlenných družstiev. Osem mužských tímov si ukuchtilo trojkilovú porciu, štyri ženské takmer dvojkilovú.

Až päť družstiev bolo domácich, ostatní súťažiaci pochádzali z Nitry, Trnavy a okolia, Banskej Bystrice či Žiliny.

Nabitý program

Niektorí sa súťaže zúčastňujú pravidelne, iní si to prišli vyskúšať prvý raz. Premiéru mali aj Kerestúrske devy, ktoré cestovali až z Križovian nad Dudváhom pri Trnave.

„V kapele, ktorá tu zvykne vystupovať, hrajú aj naši synovia, taktiež sa zapájajú do súťaže vo varení a jedení halušiek. Minulý rok sme sa sem zašli pozrieť a s dcérami sme sa dohodli, že o rok si zasúťažíme aj my. Vraveli sme si, že by sme boli určite rýchlejšie. Dennodenne som varila pre pätnásť ľudí, keďže sme mnohočlenná rodina, v škrabaní zemiakov ma tromfne len málokto,“ usmieva sa pani Bašovská.

Tradičná akcia opäť ponúkla aj bohatý sprievodný program.  Pripravená bola súťaž v pílení dreva bruchačkou a tiež súťaž o najlepší meteník. Deti si mohli zasúťažiť v jedení halušiek a zabaviť sa na atrakciách.

Atmosféru doplnili vystúpenia Lúžňanskej dychovky, Andera z Košíc, sestier Bacmaňákových aj hudobných skupín Hrdza či Heľenine oči.  Program sľuboval tombolu, zapálenie haluškárskej vatry, ohňostroj aj tanečnú zábavu so skupinou Forum z Bohdanoviec.

Posledný ročník?

Pavol Baštigál z OZ Revúcki haluškári.

„Podujatie organizujeme už dvadsať rokov bez prerušenia. Jeho úlohou je zachovanie ľudových tradícií a propagácia obce Liptovské Revúce,“ vysvetľuje Pavol Baštigál z občianskeho združenia Liptovskí haluškári, ktoré podujatie organizuje v spolupráci s obcou Liptovské Revúce a miestnym poľnohospodárskym družstvom.

„Teší nás, že tento rok nás nestraší dážď,“ pokračuje pán Pavol, ktorého prípravy na podujatie obvykle zamestnávajú počas celého roka. „Síce mám chuť do roboty a vždy ma bavila kultúra, povedal som si, že končím, takže toto je posledný ročník v mojej réžii, uvidíme, či sa toho po mne chopia mladší.“

Miestni však podľa jeho slov o prípravu podujatia neprejavujú veľký záujem. „Každý by len kritizoval, občerstvenie predávajú väčšinou cudzí. Daktorí sa chystajú v tradícii pokračovať po mne, veď nech skúsia, ale ak by bol vážnejší záujemca, už mohol so mnou chodiť a zisťovať, čo to všetko obnáša,“ konštatuje.

Starostka Jana Šimová s jedným z porotcov.

„Je to vynikajúce podujatie, sme v podstate jediní na Slovensku, ktorí si v takejto súťaži udržali dvadsaťročnú tradíciu,“ hovorí starostka Jana Šimová, ktorú zarazilo, že v prvú augustovú sobotu, kedy sa každoročne organizujú Revúcke halušky, naplánovali dni obce Valaská Dubová aj neďaleká Liptovská Lúžna.

„Namiesto toho, aby si ľudia vyšli do susednej dediny, zostali doma,“ dodáva k tomu jeden z návštevníkov.

Foto – autorka

 

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.