Chcete používať chodník? Zaplaťte 90-tisíc eur

Majitelia ohradili svoj pozemok, pretože ho chcú predať. Nič nezvyčajné. Problémom je, že ohradením pozemku znemožnili využívanie jedného zo vstupov k sedemnástim bytom vedľajšieho paneláku. 

Je začiatok sedemdesiatych rokov minulého storočia a panelákový výstavba je v plnom prúde. Sídlisko SNP (Roveň) rastie a ľudia sa tešia z nových bytov. Kupovať ich nebolo treba, byty sa prideľovali.

Súkromné vlastníctvo nikto nerieši, veď ani nemá prečo. A ak by sa niekto náhodou spýtal „Kde postavili ten panelák?“, dostal by rýchlu odpoveď: „Predsa na štátnom“. Chyba.

Je koniec deväťdesiatych rokov, vstupujeme do nového milénia. Súkromné vlastníctvo je nadovšetko. Dopátrať sa svojich pozemkov chce aj rodina Majkovcov z Likavky – nájde ich aj na Rovni. Pod a v okolí paneláku na ulici Za dráhou 472.

Z pozemku pod panelákom už nič, ale aspoň pri zvyšku starý otec vysporiada vlastníctvo. Dedičstvo padne na dcéru, potom na jej deti. Ani oni dlho nič neriešia, až kým v susedstve nezačnú v roku 2016 stavať nákupné centrum.

Obchodníci pozemok kúpiť nechcú, ale stavebný materiál si tu radi odložia. Dokonca pozemok prekopú, aby položili káble. A tak si Majkovci pozemok ohradia.

Pol metra

„Musím sa zohnúť a dávať si pozor, aby som si hlavu nerozbil. To je svinstvo, že si jeden človek môže dovoliť takto obmedzovať ľudí v slobodnom prístupe k bytovke,“ lamentuje pred kamerou Mestskej televízie Ružomberok (MTR) jeden z nešťastných obyvateľov.

„Chodník je pre všetkých ľudí, nielen pre nás v bytovke. Keby mesto odkúpilo aspoň tieto chodníky, aby sme my mali prístup nielen my, ale aj ostatní ľudia, keď idú napríklad na plaváreň. Sú tu matky s deťmi, s kočíkmi a nemajú teraz kade chodiť,“ dopĺňa suseda a  upozorňuje na dva chodníky, ktoré skončili za pletivom súkromného pozemku.

Ten má viac ako 900 metrov štvorcových. Z dvoch strán panelák obkolesuje vo vzdialenosti len pol metra. Plot stojí rovno v kvetinovej záhradke, ktorú si obyvatelia doteraz pestovali.

Súkromný pozemok (číslo 6425) sa začína len pol metra od stien paneláku (číslo 6442). Zdroj – katasterportal.sk

My to nechceme!

Obyvatelia sa hneď po ohradení pozemku obrátili na správcu, ktorým je Stavebné bytové družstvo (SBD). Odkúpenie pozemku odmietli. „Aj nám radili, že by sme si to odkúpili, lenže načo? Spravíme si tu súkromné parkovisko, alebo čo?!“ vášnivo vysvetľuje domový dôverník Ján Jurkuliak. Inak ani nemôže. Za sebou má azda dvadsať sklamaných a nahnevaných obyvateľov bytovky, ktorí v hlúčikoch už po niekoľkýkrát o všetkom znova a znova diskutujú.

„Rozumiem, že je to súkromný pozemok, ale prečo my máme byť rukojemníci? Prečo máme platiť za niečo, čo si poctivo platíme 45 rokov? Prečo? Vyhovárajú sa na komunistov, ale čo mňa potom, či za to môžu židia alebo komunisti? Kto to dal takto postaviť, nech si to platí,“ dopĺňa jeden z obyvateľov paneláku, ktorý od rozrušenia gestikuluje palicou na podopieranie tak intenzívne, akoby ju v hneve vôbec nepotreboval.

Lenže, ak samotní vlastníci bytov nie sú ochotní platiť, bytový správca nebude kupovať „mŕtvy“ pozemok, pretože ho nevie prenajať. Ak by ho ale vlastníci chceli odkúpiť, podľa predsedu SBD Pavla Hláčika, vie byť bytový správca nápomocný  – sprostredkovať rozhovory a vyjednať cenu. Podobných prípadov riešia v meste niekoľko. „Niektoré sme vyriešili k spokojnosti vlastníkov, niektoré sú ešte stále v riešení, a niekde ani nevidíme svetlo na konci tunela,“ dopĺňa Hláčik.

Pozemok neodkúpi ani mesto

Nespokojní obyvatelia sa rozhodli obrátiť aj na poslancov a radnicu, aby problematický pozemok odkúpilo mesto. Ani tu však nepochodili. „Je tam požadovaná vysoká cena – až sto eur za meter štvorcový. Pritom odborný odhad, ktorý máme urobený, je maximálne 30 eur,“ povedal pre MTR primátor Igor Čombor, ktorý sa odvolal aj na rozhodnutie mestského zastupiteľstva odkupovať pozemky za orientačnú sumu 30 eur za meter štvorcový. Pri 921 metroch štvorcových by sa konečný účet vyšplhal na viac ako 90-tisíc eur.

Za pravdu dal primátorovi aj poslanec za sídlisko Roveň Tibor Lauko (nezávislý). „Je to patová situácia, lebo mesto pozemok nekúpi a oni to nedajú lacnejšie, ako za 100 eur. Musíme len čakať, či nám štát v tejto veci nepomôže,“ vysvetľuje Lauko.

Iný názor má ďalší poslanec za Roveň Róbert Kolár (OKS), ktorý je presvedčený, že mesto by malo obyvateľom pomôcť. „Predmetný pozemok je veľmi zaujímavý z pohľadu vybudovania ďalších parkovacích miest, ktoré chýbajú nielen tu, ale aj v celom meste. Ak sa nevedia dohodnúť na cene, treba uvažovať nad možnosťou po dohode s majiteľom pozemku zameniť predmetný pozemok za nejaký iný vo vlastníctve mesta,“ navrhuje Kolár.

Radnica práve v týchto dňoch vysporadúva pozemky v Bielom Potoku, v Černovej, ako aj v mestskej lokalite Nad dielcom, ktoré budú určené na individuálnu výstavbu rodinných domov. Asistent primátora Michal Praženica pre Ružomberský magazín povedal, že radnica zatiaľ neuvažovala nad možnosťou pozemky vymeniť. Keby aj, na takúto alternatívu nepoznáme názor Majkovcov. Anna Švitková (za slobodna Majková), jedna z trojice vlastníkov ohradeného pozemku, sa pre MTR nechcela k prípadu oficiálne vyjadriť.


Plot, ktorý bráni vstupu do vchodu a znemožňuje aj užívanie chodníka. Foto – autor

A čo štát?

Ohradený pozemok neodkúpi ani štát. Z jednoduchého dôvodu – nepotrebuje ho. MTR oslovila Slovenský pozemkový fond, ktorý spravuje aj voľné a nevysporiadané pozemky a následne ich zamieňa. Hovorcu fondu Martin Kormoš však uviedol, že „v zmysle príslušných právnych predpisov môže Slovenský pozemkový fond nadobúdať pozemky do vlastníctva SR darom a kúpou len ak je to nevyhnutné pre zabezpečenie úloh fondu, predovšetkým na plnenie reštitučných nárokov oprávnených osôb, ktorým bolo priznané právo na náhradu“. Pozemok na Rovni do tejto kategórie jednoducho nespadá.

Ľudia z paneláku Za dráhou 472 tak pri riešení zamotaného problému ostávajú osamotení. Napokon možno predsa len budú nútení pozemok odkúpiť. Alebo ho kúpi investor, ktorý ho využije na stavebné účely. Z novej stavby priamo pod oknami bytov však asi žiaden z obyvateľov nebude mať radosť. Alebo napokon zasiahne radnica, ktorá sa pokúsi o nové rokovania s vlastníkmi pozemku.

Z takýchto „alebo“ však obyvateľov bytovky len rozbolí hlava. Pri riešení problému podľa nich už včera bolo neskoro.

Titulná fotografia – autor

Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.