Bursovníci oživili Ružomberok spevom a tancom

V pondelok sa v centre mesta stretli desiatky bursovníkov, aby pripomenuli fašiangové zvyky a tradície. Zábavu napokon ukončili pochovávaním basy vo Veľkej Dvorane (+ foto a video). 

Vôňa smažených šišiek, domácej pálenky, ale najmä hlasný spev a tanec premenili Ružomberok na miesto, kde opäť ožili fašiangové zvyky a tradície dolného Liptova.

Ulice zaplnili desiatky bursovníkov v kroji a maskách, pri ktorých sa pristavovali miestni, aby si domov odniesli nielen zážitok, ale aj nejednu fotografiu. Nechýbal Folklórny súbor Liptov či Lúžňan, Divadelný súbor Máj Černová, Spevácka skupina z Liptovských Sliačov, spolok bursovníkov z Bieleho Potoka, ale aj bursovníci zo Štiavničky, Liskovej a Komjatnej.

Bursovníci z Komjatnej: (Foto: autorka)

„U nás je zvykom, že každý rok robia bursu tretiaci na strednej škole, pričom sa vždy zídu bývalí spolužiaci zo základnej školy,“ vysvetľuje Karin z Komjatnej. Veselosťou, ale najmä hlasným spevom k sebe prilákali niekoľko zvedavcov, ktorých aj patrične vyhostili.

„Každý sa vyhovára, že je šofér, alebo že musia brať lieky,“ prezrádzajú nám so smiechom bursovníci z Komjatnej a dodávajú, že ich aj tak presvedčia. Výhovorka, že sme v práci, veru neuspela ani u nás. O niekoľko metrov ďalej nás šiškami ponúkli aj bursovníci z Liptovských Sliačov.

Fašiangový sprievod rozveselil ulice Podhora, Bernoláka aj Mostovú. Napokon sa bursovníci stretli pred hotelom Kultúra. Pred stovkou Ružomberčanov zatancovali, zaspievali a za hlasného potlesku pozývali aj na pokračovanie fašiangového programu do Veľkej Dvorany. Obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred Popolcovou stredou napokon bursovníci z dolného Liptova ukončili školou tanca a pochovávaním basy.

Fotogaléria:

 

Titulná fotografia: Bursovníci z Komjatnej. Zdroj: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.