Bulhari vyhrali v Ružomberku zaslúžene

Ružomberskí futbalisti nedokázali odpovedať na dva presné zásahy Levski Sofia a do odvety budú okrem bezchybného výkonu potrebovať aj kus šťastia.

V prvom zápase 1. predkola Európskej ligy prehrali futbalisti MFK Ružomberok na vlastnom štadióne s 26-násobným bulharským majstrom a rovnako početným držiteľom národného pohára Levski Sofia 0:2.

Gól, ktorý zaskočil

Takmer 3700 divákov sledovalo od úvodu obojstrannú pozičnú hru so snahou ovládnuť stred poľa, loptu a neriskovať tak inkasovaný gól. V tom bol Ružomberok o niečo lepší, čoho dôsledkom bol aj strelený gól v 13. minúte. Pekná kombinačná akcia Gereca, Gala Andrezlyho a zakončujúceho Kostadinova prešla podľa fínskych rozhodcov za hranicu ofsajdu, a tak radosť oranžových zmarili.

Na šance chudobné stretnutie dostalo zápletku v 36. minúte. Kapitán Milanov našiel centrom v šestnástke Švajčiara Marianiho, ktorý výbornou hlavičkou preloboval Krajčírika v domácej bráne.

„Po výbornom vstupe, keď sme podľa mňa mali navrch, bola tam bojovnosť, poctivý výkon i kvalita, nás ten gól zaskočil. Snažili sme sa chlapcov v šatni vyburcovať k zvýšenej aktivite a rozumnou taktikou sme to chceli zvrátiť,“ opísal momenty z prelomu prvého a druhého polčasu tréner Ján Haspra.

Momentka zo zápasu. Foto – Rudolf Maškurica

KO druhý gól

Lenže už v 51. minúte sa po priamom kope Ruže lopta odrazila k útočníkovi Paulinhovi, toho Adam Brenkus ako posledná inštancia nedokázal zastaviť, Brazílčan si položil aj Krajčírika a druhým gólom poslal Bulharov do veľkej futbalovej pohody.

„Stala sa jedna nepríjemnosť, ten gól na 2:0 bol pre nás KO. Nezvládli sme to potom. Dvadsať minút nás súper nepustil do ničoho. Tie svoje skúsenosti a kvalitu využil, v ďalšom priebehu bol lepší,“ zhodnotil situáciu vo zvyšku druhého polčasu Haspra.

Lopta na kopačkách Levski lietala od nohy k nohe a domáci sa k nej len horko-ťažko dostávali. Ak sa to už podarilo, nepresnou prihrávkou o ňu veľmi rýchlo prišli.

„Vždy je to tak. Ak niekto vyhráva 2:0, tak je v pohode, hrá sa mu dobre. Nemáme asi ešte také skúsené mužstvo aby sme sa tak ľahko nezlomili v takýchto zápasoch. Po tom druhom góle bolo vidieť, že sme upadli a trošku nás to zaskočilo,“ hodnotil jeden z najskúsenejších v oranžovom drese Peter Gal Andrezly.

Zaslúžené víťazstvo Sofie

Sám zvádzal individuálne súboje na čiare s kapitánom Milanovom, ale ani kombinácia ani hra jeden na jedného v tejto fáze zo strany Ružomberka úspech neslávila. V 80. minúte hostia prečíslili ružomberskú obranu, no Krajčírik si bravúrne poradil so zakončením Ivanova.

Sklamaní tréner Ján Haspra. Foto – Rudolf Maškurica.

MFK počas ťažkých minút prestriedal a v závere trošku ožil. Ofenzívnu spoluprácu českých legionárov Novotného a Hašeka, ale mladý český záložník ukončil strelou vysoko nad bránu.

„Nečakal som, že sa lopta ku mne cez obrancu dostane. Bol som v záklone a spackal to. Bola to naša najväčšia príležitosť,“ spytoval si svedomie po zápase novic v oranžovom drese Filip Hašek.

„Výsledok vyzerá, že sme prepadli, ale herne to podľa mňa nebolo také zlé. Neboli sme nebezpeční, ale loptu sme ovládali. Keď dali gól, bolo vidieť, že sú skúsení a vedia, ako s takými situáciami naložiť,“ doplnil Hašek svoj pohľad na priebeh zápasu.

„Chcem poďakovať divákom z oboch táborov, že prišli, povzbudzovali a bola výborná futbalová atmosféra. Tiež chcem zagratulovať súperovi k víťazstvu, lebo bolo zaslúžené. Rozhodli skúsenosti, ktoré nemáme, ale zase sme nejaké dnes získali, tak verím, že v budúcnosti to zužitkujeme,“ okomentoval zápas Haspra.

Všetko na svete sa môže stať

Napriek dvojgólovej prehre a nutnosti streliť na postup v Sofii aspoň tri góly, zneli po zápase z úst domácich futbalistov opatrné, ale pozitívne slová.

„Určite je to ťažká situácia a zlý výsledok, ale nevzdávame to, budeme sa snažiť ešte pobiť o postup,“ povedal Peter Gal Andrezly.

„Myslím si, že ak pristúpime k zápasu od začiatku od podlahy, tak určite ich môžeme ešte prekvapiť,“ pridal sa brankár Krajčírik.

Čo by sa mohlo stať konkrétne skúsil v optimistickom scenári načrtnúť tréner Haspra.

„Všetko na svete sa môže stať. Pôjdeme do zápasu v Sofii rozumne, podržať výsledok 0:0, skúsiť dať gól a prinútiť súpera, aby znervóznel. Ak sa nám podarí dať prvým gól, tak aj oni znervóznejú a sami ste videli, že tiež mali s nami problém, pokiaľ bol výsledok otvorený.“

Odveta na 25-tisícovom štadióne v Sofii je na programe vo štvrtok, 18. júla o 18:30 večer. Bude sa hrať pred prázdnym hľadiskom, pretože Levski si musí odpykať trest od UEFA z minulej sezóny.

 

MFK Ružomberok – PFK Levski Sofia 0:2 (0:1)

MFK Ružomberok: Krajčírik – Čurma, J. Maslo (C), Jonec, Mojžiš – Kostadinov, Takáč (69. Zsigmund), Brenkus (59. Hašek), Qose, Gal Andrezly – Gerec (79. Novotný)

PFK Levski Sofia: Mijatović – Milanov (C), Kargas, Reis, Goranov – Thiam, Rainov – Paulinho, S. Ivanov (90+2. I. Dimitrov), Yurukov (88. Z. Dimitrov) – Mariani (90. Mazurek)

Góly: 36. Mariani, 51. Paulinho

Žlté karty: 35. Takáč, 87. Novotný – 39. Kargas, 45+1. Goranov, 50. Reis, 51. Paulinho, 58. Milanov

Rozhodovali: Viljanen – Koskiniemi, Valjakka (všetci Fínsko)

Diváci: 3695

Titulná fotografia- Smutní futbalisti MFK Ružomberok po zápase. Foto – Rudolf Maškurica.

Domáci Fanklub Concordia 1906 povzbudzoval celý zápas. Foto – Rudolf Maškurica

 

Takmer 500 hostí zaplnilo svoj sektor a bolo ich počuť počas celého zápasu. Foto – Roman Šimalčík.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.