Bezbariérový vstup na poštu nateraz nebude

Novinka platí aj pri preberaní zásielok u kuriéra. Foto: Juraj Brezáni

Imobilní, seniori či rodičia kočíkujúci svoje deti sa do budovy pošty na ulici Antona Bernoláka pohodlne nedostanú. Slovenská pošta zatiaľ bezbariérový vstup ani len neplánuje, aj keď mesto o to požiadalo už v lete 2019.

Mesto Ružomberok ešte minulý rok v auguste požiadalo Slovenskú poštu o vybudovanie bezbariérového vstupu do budovy pošty. Radnica absenciu takéhoto vstupu považuje za vážny problém, ktorý obmedzuje množstvo ľudí v prístupe na poštu. Najmä starších ľudí, invalidných dôchodcov či matky s kočíkmi.

„Ľuďom je znemožnený prístup k dôležitým službám, preto sme sa rozhodli riešiť tento stav oslovením Slovenskej pošty,“ reagoval hovorca mesta Viktor Mydlo. Pohodlnému vstupu bránia dva schody, nainštalované nie je ani zábradlie.

Prísľub nateraz stroskotal

„Máme prísľub, že sa to bude riešiť. Na budúci rok by to mali zo strany Slovenskej pošty pripraviť do investičnej výstavby a na ten ďalší by mala prebehnúť realizácia,“ povedal zástupca primátora mesta Ján Bednárik ešte v októbri minulého roku pre Mestskú televíziu Ružomberok. Zdôraznil aj to, že na realizáciu vchodu budú tlačiť.

Podľa prísľubu mala pošta vybudovanie bezbariérového vstupu zahrnúť v investičnom pláne na rok 2020, no neurobila tak.

Problémom majú byť inžinierske siete súkromných spoločností prechádzajúce pozemkom pri pobočke pošty. „Siete sú pod ochranným pásmom a ich preloženie si vyžaduje nielen súhlas vlastníkov, ale aj vysoké finančné náklady,“ uvádza sa v stanovisku Slovenskej pošty s tým, že na uvedené telekomunikačné vedenie majú spoločnosti zriadené aj vecné bremeno.

Budova Slovenskej pošty v Ružomberku. Foto – Juraj Brezáni

„Nakoľko Slovenská pošta prevádzkuje a spravuje viac ako 1 500 kamenných pobočiek na území celého Slovenska, budovanie bezbariérových vstupov do pobočiek je realizované postupne na základe finančnej a technickej náročnosti výstavby, prednosť v rámci investičného plánu majú napríklad aj nehnuteľnosti v havarijnom stave,“ povedala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

Pripomenula aj to, že v mnohých prípadoch sú budovy pobočiek pošty limitované majetko-právnymi vzťahmi k budove a k okolitým pozemkom či dispozíciou okolia, a preto nie je možné k nim dobudovať bezbariérový prístup v súlade s vyhláškou.

Termín vybudovania je stále neznámy

Na otázku, v akom časovom horizonte si mesto predstavuje vybudovanie bezbariérového vstupu, odpovedali, že o čase rozhodne ochota Slovenskej pošty. Radnica podľa hovorcu Viktora Mydla ani nemôže investovať peniaze do súkromných rúk. „Ak bude použitie verejných zdrojov možné a nebude to porušením zákona, mesto je ochotné vyvinúť najväčšie úsilie, aby sa tento diskriminačný problém odstránil.“

Projekty bočného bezbariérového vstupu ešte neexistujú, no jeho vybudovanie môže predstavovať komplikácie pre novinový stánok na pozemku Slovenskej pošty, ktorý budú možno musieť presunúť. Maloobchodná sieť TOPAS D.A., ktorá stánok vlastní, však tvrdí, že možný presun by závisel od ponuky náhradného pozemku.

„Na nejakom inom mieste nemusí mať stánok žiaden význam. Pokiaľ ide o stánok pri pošte, máme záujem o jeho prevádzku, preto by sme sa zariadili podľa následných ponúk,“ povedal riaditeľ a konateľ spoločnosti TOPAS D.A. Ján Otčenáš.

Titulná fotografia – Vstup do budovy pošty v Ružomberku. Foto – Juraj Brezáni

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.