Bežala smrť, ľadový medveď, žandár aj stavbár, no najrýchlejší bol opäť Šarkan

Liptovským Štefanským behom vyvrcholil 2. ročník Ružomberskej bežeckej ligy (+ fotogaléria).

Viac ako tristo pretekárov vo veku od dvoch do 78 rokov prišlo vo štvrtok popoludní na Liptovský Štefanský beh – 4. ročník pretekov zaradených ako desiate a posledné preteky 2. ročníka Ružomberskej bežeckej ligy (RBL).

Pipi dlhá pančucha na trati.

V maskách

Chladné a sychravé počasie, ktoré sprevádzali chvíľu poletujúci sneh a sem-tam aj nazerajúce slnko, dalo viac zabrať stojacim divákom, ako bežcom na trati. Z nich sa nikto na podmienky nesťažoval.

„Určite nie. Ľadovým medveďom nemôže byť predsa zima,“ ohrieval svojím sebavedomým tvrdením Miroslav Černý z Hlohovca. Rodák z Ružomberka sem dnes dochádza za priateľkou a preteky, rovnako ako vlani, absolvoval v podstate polonahý.

„Dobre si pamätáte. Vlani som bol ako námorník. Teraz som sa prezliekol za ľadového medveďa. Otužovanie je môj koníček. Je tu výborná atmosféra, a tá nás hnala všetkých dopredu,“ vysvetľoval, ako mohol zvládnuť preteky v letnom, skôr plaveckom, než medveďom úbore.

Z rovnakého cesta je aj 73-ročný Jaroslav Sopúch z Bratislavy. Patrí k ľadovým medveďom, no oblečený prišiel ako dráb. „Jednoducho chceme urobiť zábavu, prču zo seba. Lebo život je o pohybe a zábave. Ľudia, ktorí sa smejú, viacej dožijú,“ vysvetľoval.

Ľadový medveď.

Na päť, ale aj desaťkilometrovej trati okrem nich bežali aj striga, žandár niekdajšej Verejnej bezpečnosti major Ľudovo demokratickej armády ČSSR, červená čiapočka, stavbár, muž a žena v županoch, Mikuláš, pirát, originál dobrovoľní hasiči s kyslíkovými fľašami či Pipi dlhá pančucha.

„Chodíme sem k vám už tradične. Celá kreácia, ktorú na mne vidíte, vznikla zásluhou mojej kmotričky, všetka česť patrí jej,“ predstavovala svoj kostým rozprávková bytosť od spisovateľky Astrid Lindgrenovej. Pipi dlhá Pančucha alias Jarmila Kákosová zo Zákamenného zaujala svojimi neposlušne vzpriečenými vrkočmi. „Pokope ich drží medený drôt,“ prezradila tajomstvo dočasnej trvalej.

Aj domáci boli v maskách

Účastníci v maskách mali na Štefanskom behu štartovné zdarma. To bola odmena, ktorá ich mohla motivovať. Okrem toho vyhlasovali organizátori aj najlepšie masky podujatia. Najväčší benefit však spočíval v dobrej nálade, ktorú takto dokázali rozšíriť nielen do štartového poľa.

Dominik Pavlíček v kostýme šaša.

„Patrí to k 26. decembru. Šport v tomto termíne musí ľudí predovšetkým zabávať, a to je aj naša hlavná motivácia. Ide nám o to, aby sme vytriasli šalátik, rezník, kapustnicu, a aby ľudia v tej dobrej vianočnej atmosfére pokračovali a priniesli si dobrú atmosféru z Vianoc a Štefana aj do ďalších dní,“ povedal hlavný organizátor Liptovského Štefanského behu Patrik Lupták.

K dobrej nálade prispel aj Dominik Pavlíček. Ružomberčan, ktorý prišiel v o niekoľko čísiel menšom kostýme šaša.

„Reku, už keď je taká možnosť, tak trošku som chcel aj ja prispieť k zábave v maske a zaspomínať na staré časy,“ povedal známy bežec a musel vysvetliť, čo znamenajú tie staré časy. „Tento kostým som mal na karnevale v základnej škole. Teraz som ho oprášil a ešte sadol. Trošku je krátky, ale dobre,“ ozrejmil inak zdatný ružomberský bežec.

Kým Pavlíček bežal na Štefanskom behu prvý raz, Tomáš Lubelec už mal tú česť. Vlani mal v čase štartu posledných pretekov seriálu RBL isté 2. miesto v kategórii Hobby, a tak si dovolil obliecť kostým včielky. Tentoraz rovnakú kategóriu vyhral. A na posledné preteky prišiel ako smrť.

„Hlavne som ja chcel inšpirovať ostatných bežcov. Každému som kričal spoza chrbta, že keď ho dobehnem, tak si ho beriem so sebou,“ žartoval s umelou kosou v ruke Tomáš Lubelec, ktorý si kostým kúpil cez internet.

Najrýchlejší v cieli bol už štvrtý rok po sebe Branislav Šarkan (vľavo).

Víťazom opäť Šarkan

Väčšina pretekárov v kostýmoch neašpirovala na popredné umiestnenie práve v týchto pretekoch. Na to boli v ružomberských uliciach celkom iní borci. Najväčší favorit, dvojnásobný majster Slovenska na desaťtisíc metrov, čo je aj dĺžka Liptovského Štefanského behu, Branislav Šarkan si nenechal po troch víťazstvách ujsť ani to štvrté.

„Pravda je, že som pol roka nesúťažil, lebo som si chcel od pretekania oddýchnuť. Ale v Ružomberku mám dobré výsledky a navyše chodím pravidelne na Silvestrovský beh vo Vrútkach, a tu u vás sa rád rozbehám,“ sypal zo seba v Ružomberku dosiaľ nepokorený 35-ročný Branislav Šarkan.

Martinčan zvádzal na trati dlho súboj s o pätnásť rokov mladším Máriom Košútom z Liptovského Mikuláša, no napokon ho odtrhol a vyhral s viac ako minútovým náskokom.

„Z tých štyroch víťazstiev bolo to dnešné asi najťažšie. Po takej dlhej prestávke mám pocit, ako keby som dobehol prvé preteky v živote,“ smial sa v cieli víťaz a spomenul aj rivala, ktorý ho trápil viac ako polovicu pretekov.

„Ten mladý chlapec sa ma držal celé 1. kolo. Až som si vravel, že hopla, dnes to budem musieť asi vydrieť.“

Za druhým Košútom prišiel na treťom mieste Tomáš Kubej z Revúcej a štvrtý bol Kristián Jánošík z Liptovskej Lúžnej. Ak by sme nerátali jeho, hoci šikovný bežec a cyklista je jednoznačne miestny, tak až za ním prišiel najrýchlejší z Ružomberčanov, 43-ročný Tomáš Gazdarica.

„Aj vzhľadom na to, že som spoluorganizátor a mal som nejaké povinnosti a rozhodol sa súťažiť len pol hodinu pred štartom, tak určite musím vyjadriť spokojnosť. S výkonom aj priebehom celých pretekov,“ hovoril v cieli výkonmi určite nestarnúci bežec.

V predošlých ročníkoch dokonca dvakrát dobehol za Šarkanom druhý, čo sa mu tentoraz nepodarilo.

„Je to tak, ale roky mi už len pribúdajú. No na druhej strane, keď som si porovnal časy z predchádzajúcich ročníkov, rozdiel je len zhruba dvadsať sekúnd, to nie je také zlé,“ povedal bežec, ktorý porazil aj šiesteho Matúša Vlčka, ďalšieho z enklávy domácich bežcov.

Finále Ružomberskej bežeckej ligy

Liptovský Štefanský beh bol desiatym a záverečným podujatím 2. ročníka RBL. Seriál bežeckých pretekov tak spoznal víťazov v 29 kategóriách, pričom osemnásť z nich sú detské a mládežnícke. Najlepší museli absolvovať aspoň sedem pretekov a v nich nazbierať čo najviac bodov za jednotlivé umiestnenia. A hoci víťazi sú známi, svoju slávu si verejne užijú o niečo neskôr.

„Vyhodnotenie 2. ročníka plánujeme až na rok 2020, no zrejme to bude skôr, ako pred prvými pretekmi plánovaného 3. ročníka seriálu,“ povedal jeden z pätice hlavných organizátorov celej ligy Patrik Lupták.

Kedy to bude zatiaľ presne nevieme. Čo je možné predpokladať je aprílový termín Behu ku krížu v Černovej, ktorým by nový ročník seriálu RBL mohol budúci rok odštartovať.

Doposiaľ jediný víťaz Liptovského Štefanského behu Branislav Šarkan (vľavo) s hlavným organizátorom podujatia Patrikom Luptákom.

 

Branislava Šarkana z Martina (vľavo) popreháňal pod Čebraťom celkovo druhý Mário Košút z Liptovského Mikuláša (vpravo).

 

Silná skupina prenasledovateľov vedúcej trojice Šarkan, Košút, Kubej boli traja domáci bežci: (zľava) Kristián Jánošík, Tomáš Gazdarica a Matúš Vlčko.

 

Na Liptovský Štefanský beh prišlo dokopy 302 bežcov a bežkýň.

 

Stálice RBL, manželia Samo a Linda Dvorštiakovci.

 

Príslušník ČSĽA zrejme v Ružomberku niekoho naháňal…

 

V županoch aj s Červenou čiapočkou. Na trati Štefanského behu bolo veselo.

 

Nechýbali ani bežci a bežkyne na ľudovú nôtu.

 

Toto nie je kostým. Originálni dobrovoľní hasiči sú už pravidelnými účastníkmi Liptovského Štefanského behu.

 

Ktovie, či si tento “stavbár” neodskočil na preteky z práce na diaľnici okolo Ružomberka.

 

Rovnako ako vlani, aj teraz bol na trati nevidiaci Pavol Kéri zo Svätého Kríža (vľavo).

Kompletné výsledky Liptovského Štefanského behu nájdete tu.

Titulná fotografia – v maske smrti bežal Ružomberčan Tomáš Lubelec.

Foto – autor.

Rekordným štefanským behom vyvrcholila Ružomberská bežecká liga

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.