Basketbalistky majú za sebou týždeň prípravy na novú sezónu

Tréneri Juraj Suja a Michal Porubčan majú k dispozícii osem zdravých hráčok. Počty dopĺňajú zatiaľ juniorky. Známe sú už aj termíny európskych a ligových zápasov.

Behanie v Hrabove, posilňovňa, tréningy s loptou v Koniarni. Tak vyzeral úvodný týždeň prípravy aktuálneho majstra republiky, basketbalistiek MBK Ružomberok.

„Zakladáme si na dobrej kondícii. Keď človek nemá energiu, nemá nič. Ale od začiatku robíme aj basketbal, zoznamujeme sa so systémom hry, zapájame nové dievčatá,“ vysvetlil program úvodných dní prípravy tréner Juraj Suja.

Hráčky, ktoré chcel

Jeho dievčatá zatiaľ krúžili takzvaný veľký okruh v Hrabove. Behali od parkoviska až po rodinné domy na začiatku Hrabovskej doliny.

„Máme zatiaľ osem dievčat aj s Havranovou, ktorá k nám prišla z béčka. Vlani hosťovala v Poprade. Deviata je zatiaľ zranená Lucia Kelčíková. Ďalšie tri sú z juniorky. Uvidíme, ako sa ukážu,“ popísal súčasný stav kádra Suja.

Ruža pozná zatiaľ tri nové basketbalové mená: Michaelu Rakovú, Nikolu Dudášovú a Srbku Teodoru Turudičovú.

„Mali sme po sezóne vytipované hráčky, ktoré sme chceli pri stavbe tímu. Situácia sa potom skomplikovala a neboli finančné možnosti naše zámery realizovať. Akonáhle sa potvrdilo, že hráme FIBA Cup a budú nejaké prostriedky, potvrdili sme zmluvy s týmito vytipovanými dievčatami, ktoré sme za každých okolností chceli do tímu,“ vysvetlil Suja. Dodal, že ak by Európsky pohár nebol, viaceré dievčatá by do Ružomberka zrejme neprišli alebo odišli.

Raková aj Dudášová sú mladé Slovenky, navyše členky širšieho kádra reprezentácie.

„Získať dobré slovenské hráčky nie je jednoduché a dotiahnuť ich späť zo zahraničia je niekedy prakticky nemožné, ak sa nejedná o hráčku, ktorá je už na konci kariéry. Takže som hrdý a šťastný, že sa nám podarilo tieto dve dievčatá dotiahnuť,“ ozrejmil tréner.

Prišla zo San Francisca

Michaela Raková odišla pred piatimi rokmi zo Šamorína študovať za more, do San Francisca. Vrátila sa s titulom bakalára zo psychológie. Posledný rok strávila v najvyššej talianskej súťaži v tíme Nova Vigarano.

„Už som sa tešila domov a zavážilo, samozrejme, aj to, že som poznala trénera. Vedela som, do čoho približne idem. Ružomberok je dobrý tím, hrajú európsky pohár, takže to bolo tiež veľkým lákadlom,“ stručne vysvetlila svoj návrat 25-ročná a 190 centimetrov vysoká hráčka z pozície 4 a 5 pochádzajúca z Bratislavy.

Nikola Dudášová je rodáčka z Banskej Bystrice. Podstatnú časť kariéry odohrala v Piešťanoch, poslednú sezónu v klube Žabiny Brno, odkiaľ sa vracia späť na Slovensko.

Teodora Turudićová je 20-ročná mladá srbská reprezentantka, ktorá odohrala poslednú sezónu vo Švédsku. Tréner Suja si ju vyhliadol na vlaňajšom šampionáte 20-ročných basketbalistiek, kde bol ešte ako tréner slovenskej dvadsiatky.

„Obe sú víťazné tipy. To je dôležité, lebo tak dokážu potiahnuť celé družstvo,“ povedal tréner o hráčkach, ktoré práve v čase našej návštevy neboli na kondičnom tréningu.

Zľava Miroslava Mištinová v rozhovore s trénerom Jurajom Sujom. Za nimi Oľga Yatskovetsová a Michaela Raková počas tréningu v Hrabove. Foto – autor.

Liga slabšia nebude

Káder je nateraz kompletný, pretože rozpočet je vyčerpaný. Ani zďaleka však nedosahuje silu, aspoň na papieri, akú mal Ružomberok vlani.

„Verím, že ešte sa nám podarí získať prostriedky a dotiahnuť dve zahraničné hráčky. Aby som bol spokojný, potrebovali by sme kvalitnú pivotku a rozohrávačku. Bolo by to dobré nielen z hľadiska sily tímu, ale aj pre tréningový proces, motiváciu ďalších dievčat, aj pre našu mládež, ktorá tak uvidí nejaké vzory,“ pripustil Suja.

Slovenská extraliga bude mať v aktuálnej sezóne historicky najmenej, len šesť účastníkov. Od septembra do konca februára sa v základnej časti stretne každý s každým štyrikrát.

„O úroveň ligy sa nebojím. Slabšia isto nebude. Z nášho pohľadu tu zostali všetky štyri silnejšie tímy: Košice, Šamorín, Piešťany a my. Možno trochu nižšie budú Banská Bystrica a Dubček Bratislava, ale tam tiež zbierajú skúsenosti, prišli nejaké hráčky z rozpustených klubov. Tak nepôjdeme do Nitry a Popradu, ale o jedenkrát viac do Banskej Bystrice,“ odôvodnil svoj pohľad na úroveň najvyššej slovenskej súťaže.

„Samozrejme, je na zamyslenie, prečo také basketbalové mestá ako Poprad a Nitra, a to v Poprade majú výbornú prácu s mládežou, nedokážu postaviť extraligový tím. Je to otázka nielen pre tie mestá, ale vôbec pre spoločnosť, prečo je to tak,“ dodal Suja.

Náročná skupina v Európskom pohári

Už po termíne odovzdania prihlášok do Európskeho pohára zazvonil v sídle FIBA (Medzinárodná basketbalová federácia) v Mníchove telefón. Volali z Ružomberka. Že teda Európsky pohár hrať budú. Milan Fiľo na poslednú chvíľu prisľúbil vyššiu dotáciu, ktorá pokryje náklady klubu na prihlášku a cestovanie po Európe. Klub sa bude ešte snažiť získať, zrejme aj od neho, prostriedky na spomínané zahraničné posily.

FIBA rozdeľuje kluby na západný a východný región. Vlani bol Ružomberok v západnej vetve (maďarský, český a slovinský súper v základnej skupine), teraz sa opäť dostal do silnejšej východnej. Vyžrebovali mu turecký Hatay Antakya, ruský Yenisej Krasnojarsk a bieloruský Tsmoki Minsk.

„Je mi veľmi proti srsti to regionálne delenie. Neviem z akého dôvodu sa to deje a je to trochu nefér, že napríklad Španieli nehrajú s Rusmi. Prečo? Ruské a turecké tímy sú ekonomicky veľmi silné, ale ja to tu teraz nezmením. Určite bude tento rok oveľa väčšia ťarcha zodpovednosti na slovenských dievčatách a budú mať možnosť ukázať sa. Či už doplníme káder o zahraničné hráčky alebo nie. Z pohľadu reprezentácie a slovenského basketbalu je to pozitívna vec. Takto im pomôžeme,“ pustil sa do analyzovania účasti Ružomberka v Európskom pohári Juraj Suja.

Dievčatá sa predali do lepších európskych líg

S trénerom, ktorý začne v Ružomberku svoju siedmu sezónu, sme sa rozprávali aj o príčinách rozpadu majstrovského kádra. Z tímu, ktorý v apríli oslavoval titul, odišlo sedem hráčiek. Alexandra Belušová, ružomberská odchovankyňa, nebola spokojná s priestorom, ktorý dostávala a uprednostnila 2. nemeckú ligu. Skončila aj Beáta Janoščíková, ktorá nevyužila opciu v zmluve a Zuzana Ivančáková nečakane ukončila basketbalovú kariéru.

Zaujímavý je osud troch legionárok: Litovky Šiksniuteovej a Američaniek Ellenbergovej a Jefferyovej.

„Eglé si vyhliadli u účastníka Euroligy v Belgicku, kde bude pivotka číslo jeden. Aaryn išla do Francúzka do klubu Hainaut a „Chucky“ Jefferyová do talianskej najvyššej súťaže. Sú to prirodzené veci a nás môže len tešiť, že od nás sa všetky posunuli vyššie. My sa s takými klubmi nemôžeme pretekať a po sezóne sme im nevedeli nič sľúbiť. V našich podmienkach je problém postaviť dva roky po sebe tím pre európsky pohár,“ zhodnotil odchody Suja.

Okrem nich odišla aj Srbka Nevena Markovičová.

Ružomberok začína ligu 28. septembra domácim zápasom s Banskou Bystricou. Kompletný program slovenskej basketbalovej extraligy nájdete tu.

Aktuálny káder MBK Ružomberok

Miroslava Mištinová, Radka Stašová, Alica Moravčíková, Oľga Yatskovetsová (Ukr.), Lucia Kelčíková Nikola Dudášová, Michaela Raková, Teodora Turudićová (Srb.) a Viktória Havranová. Tréneri: Juraj Suja, asistent Michal Porubčan.

Prehľad zápasov v Európskom pohári FIBA, základná D- skupina:

16. októbra: Krasnojarsk – MBK

23. októbra: MBK – Hatay, (17:00)

30. októbra: Minsk – MBK

6. novembra: MBK – Krasnojarsk, (17:00)

27. novembra: Hatay – MBK

4. decembra: MBK – Minsk, (17:00)

Titulná fotografia – Michaela Raková (vľavo) a Viktória Havranová počas tréningu v Hrabove. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.