Mestská knižnica sa už pýši knižnou oázou

Pár krokov od rušnej pešej zóny v centre mesta sa možno pobrať do pokojnejšej knižnej záhrady. Otvorená je pre všetkých návštevníkov. 

Chladné múry, nerovná dlažba miestami pokrytá machom, kde-tu črepníky na zútulnenie nie veľmi hostinného prostredia.  Átriom mestskej knižnice prechádzali návštevníci zväčša bez pozastavenia priamo k náučnému oddeleniu. Teraz v ňom však majú dôvod zotrvať.

Priestory átria prerobili na oddychové miesto. Pribudlo drevené posedenie, samostatné stolíky so stoličkami, poličky s knihami a časopismi, v ktorých si môžno zalistovať. A to „v spoločnosti“ množstva zelene.

Ide o čerstvý výsledok projektu Knižnej záhrady.

Lákavá zelená stena

V prvej fáze rekonštrukcie prešlo átrium technickými a stavebnými úpravami. Opravili omietky, vymaľovali, upravili starú dlažbu. V druhej etape nastúpili špecialisti – záhradníci, ktorí sa postarali o zasadenie rastlín do vymurovaných vyvýšených záhonov.  Pri vysádzaní brali do úvahy nerovnomerný dopad slnečných lúčov: v zatienenej časti priestoru vysadili tieňomilné rastliny, vo väčšej slnečnej časti našli miesto bylinkám.

Vo vynovenom priestore postupne vyrastie zelená stena. Doslova. Na vysokom múre átria, ktorým je oddelené od ostatnej zástavby, je už nainštalovaná drôtená opora pre popínavý pavinič, klasický vinič a brečtan. „Potrvá dva-tri roky, kým stena nadobudne avizovaný vzhľad,“ odhaduje riaditeľka knižnice Tatiana Babincová.

Záhony bude potrebné udržiavať. Rastliny preplieť, poliať či pohnojiť. S tým budú pomáhať najmä dobrovoľníci, napríklad žiaci v rámci hodín biológie, počas ktorých sa aj o flóre čosi praktické aj teoretické naučia. “Údržbu záhrady chceme urobiť prijateľnejším spôsobom, aby sa nik nenamáhal a nebral to ako prácu, ale ako určitú formu aktívneho trávenia voľného času,” dodáva ďalej riaditeľka.

Pohľad na novovybudovanú knižnú záhradu zhora. Foto – redakcia.

Oáza pre všetkých

Átrium sa po stavebných úpravách a zasadení zelene snažili dodatočným vybavením čo najviac zosobniť a zútulniť. „Aby mal priestor knižničný nádych a okoloidúcich cez otvorené dvere knižnice vyslovene lákal sadnúť si a oddýchnúť,“ približuje Babincová s tým, že dôležité je pre nich prepojenie átria s náučným oddelením.

„Čitatelia knižnice si odtiaľ môžu vypožičať prezenčne všetky aktuálne časopisy a prečítať si ich práve vo vonkajšom priestore,“ vysvetľuje ďalej riaditeľka. Záhrada však „prichýli“ každého návštevníka. Posedieť si v nej môžu tiež neregistrovaní členovia, hoc aj návštevníci, ktorí potrebujú počkať na autobus.

Čakanie si môžu skrátiť prelistovaním časopisov či kníh, ktoré sú k dispozícii na poličkách, stolíkoch aj v odkladacom priestore. Záhrada je sprístupnená v rámci otváracích hodín knižnice a podľa riaditeľky ju už začínajú ľudia vyhľadávať.

K záhrade dopomohli aj Ružomberčania

Riaditeľka sa pohrávala s myšlienkou zveľadenia priestoru už od svojho nástupu. Údržba dlažby niečo stála, bolo ju potrebné čistiť a odstraňovať mach. Pre množstvo iných aktivít však na realizáciu plánov nebol veľmi čas a hlavne peniaze.

Všetky rozvojové aktivity hradí knižnica prevažne z grantových zdrojov a dotácií. Aj na knižné átrium spísali viacero žiadostí, no potrebné financie sa im získať nepodarilo. Až uspeli s posledným projektom.

„Vždy sme použili iný názov, inovovaný, aby bola žiadosť atraktívnejšia. Viac zarezonovala až vtedy, keď sme projekt pomenovali Knižná záhrada a vytvorili tak prepojenie prírody s bežným mestským životom,“priblížila riaditeľka knižnice, čo tento raz stálo za úspešnou bodkou.

Prevažnú časť projektu financovali z grantu nadácie Slovenskej sporiteľne, od ktorej získali 5-tisíc eur. K ďalšej čiastke pomohli samotní Ružomberčania, a to hlasovaním v programe nadačného fondu Tesco „Vy rozhodujete, my pomáhame“.

Pribúdajúca kôpka žetónov v prehľadnom valci pod knižničným projektom od počiatkov ukazovala podporu verejnosti. Knižná záhrada vyhrala prvé miesto s takmer 26-tisíc hlasmi a získala pre projekt ďalších 1300 eur.

„Som veľmi rada, že sa nám podarilo presvedčiť ľudí na takýto komunitný typ projektu, v ktorom boli priamo zapojení prostredníctvom hlasovania. Už od prvého dňa bolo vidieť, že informácia o vzniku knižnej záhrady sa ľuďom páči a fandia jej. Aj keď ide o menšiu sumu, je pre nás dôležitá,“ adresuje vďaku  Babincová.

Átrium pred rekonštrukciou. Foto – Mestská knižnica Ružomberok.

 

Titulná fotografia – átrium Mestskej knižnice prerobené na knižnú záhradu. Foto – redakcia 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.