Ani druhý postupový mečbal Ružomberok nevyužil

Pred jarnou časťou potreboval Ružomberok matematicky na postup do prvej šestky, ktorá bude hrať o titul, jedno víťazstvo. Nedosiahol ho v Žiline a doma s Nitrou len bezgólovo remizoval.

V mrazivom počasí, teplota v druhom polčase klesla na -10 °C, nastúpili v odloženom stretnutí 21. kola Fortuna ligy futbalisti Ružomberka proti Nitre. Domáci mali na šiestom mieste dvojbodový náskok práve pred siedmou Nitrou. Išlo tak o priamy súboj o postup do hornej šestky, ktorá bude hrať o titul.

Pre chrípku zápas preložili

Stretnutie sa malo hrať pôvodne v sobotu, ale Nitrania požiadali o preloženie zápasu. Argumentovali chrípkovým ochorením v kádri. Únia ligových klubov ich žiadosti vyhovela čiastočne: stretnutie preložila, ale nie na stredu, ako bola pôvodná žiadosť, ale na pondelok.

Podľa domáceho trénera to bolo celé zbytočné. Nitra, postihnutá chrípkovou epidémiou, použila v zápase deväť rovnakých hráčov, ako pred týždňom v zápase s Trenčínom. „Malo sa hrať v sobotu. Nitra by nastúpila v takej iste zostave, ako teraz. Myslím, že ten odklad na poslednú chvíľu prekážal viac ako počasie,“ hovoril na tlačovke po stretnutí domáci tréner Norbert Hrnčár.

Chcel sa stretnúť aj s trénerom hostí Ivanom Galádom, ten však, hoci z lavičky tím aktívne burcoval počas celého zápasu, na tlačovú konferenciu neprišiel. „Ospravedlňujem trénera Galáda pre dočasnú zdravotnú indispozíciu,“ uviedol jeho asistent Ján Bíreš.

Na zápas si našlo v mrazivom počasí cestu 535 divákov. Ilustračné foto. Autor: Rudolf Maškurica

Ružomberok nevyužil svoje šance

Hoci sme sledovali zápas azda len priemernej úrovne, čo sa v chladnom počasí najskôr aj dalo čakať, Ružomberok mal počas deväťdesiatich minút prevahu. Snažil sa vytvoriť si tlak, no nedokázal skórovať.

„Mali sme celozápasovú aktivitu a viacero šancí. Bohužiaľ, nedokázali sme premeniť ani tú jednu, možno na víťazný gól. Chalanov musím pochváliť, búšili sme do plných. Chýbal možno kúsok šťastia, že by sa nám lopta odrazila a dotlačili sme ju. Možno bolo treba pridať aj viac agresivity v šestnástke. Ale aj tak skladám mužstvu absolutórium,“ chválil po remízovom stretnutí tréner Norbert Hrnčár.

Veľkú šancu mal ešte v prvom polčase Estónec Pikk, ktorý z rohu malého vápna nedotlačil Danielov prízemný center do prázdnej brány. V druhom polčase pálil z azda tridsiatich metrov Ján Maslo, ale ligový debutant v bráne hostí Dávid Šípoš si poradil.

„Ružomberok hral cez silné krídla, ale my sme chceli uhrať nulu. Vďaka chalanom a všetkým v tíme sa to podarilo. Pomohli mi, aby som nebol nervózny, som rád, že mi debut vyšiel,“ tešil sa po stretnutí 19-ročný Šípoš.

„Bol to ťažký zápas. Hrali sme do plných, útočili, ale, bohužiaľ, nepremenili sme šance. Oni dobre bránili. Na druhej strane sme na konci aj mohli inkasovať. Asi je to spravodlivá remíza,“ opísal duel kapitán Ružomberka Ján Maslo.

V 69. minúte sa Qose už takmer radoval, ale Niba vykopol z bránkovej čiary už istý gól. V tom momente bol Ružomberok najbližšie k trom bodom, ktoré by ho definitívne posunuli do nadstavby o titul.

V tomto momente bol Ružomberok najbližšie ku gólu. Niba mu však zabránil. Foto: Rudolf Maškurica

„Máme všetko vo svojich rukách. Hráme s Popradom v Prešove, bude tam asi ťažký terén, musíme si to uhrať sami,“ povedal na margo nevyužitej šance Ján Maslo. „Verím, že to zvládneme. Nie je to zápas o všetko, je to normálny ligový zápas, ktorý pôjdeme vyhrať,“ doplnil tréner Hrnčár.

Ružomberok má naozaj všetko vo svojich rukách. A to aj napriek jarnej prehre v Žiline a remíze s Nitrou. V poslednom 22. kole hrá Nitra so Slovanom a bezpodmienečne musí vyhrať. Ak však Ruža vyhrá s Prešovom, zostane postup na Liptove.

 

MFK Ružomberok – FC Nitra 0:0

Karty: 32. Gešnábel (RUZ), 77. Gerec (RUZ) – 25. Fábry (NIT), 68. Križan (NIT), 70. Niba (NIT)

MFK Ružomberok: Macík – Maslo, Maslo (C), Jonec, Pikk (72. Haskič) – Ľupták, Qose, Gešnábel (82. Čapek) – Daniel, Gerec, Gál-Andrezly.
Náhradníci: Krajčirík – Takáč, Haskič, Kupec, Kostadinov, Menich, Čapek.

FC Nitra: Šípoš – Kuník, Križan, Niba, Vencl – Macho, Kóňa (C), Fábry (90+2. Abrahám) – Valenta (75. Militosjan), Steinhübel (88. Guláš) – Kotrík.
Náhradníci: Baláži – Ngeyitala, Guláš, Militosjan, Abrahám.

Rozhodca: Očenáš – Ádám, Jenčura, Divákov: 535

Titulná fotografia: Kristi Qose mal najväčšiu šancu zápasu. Foto: Rudolf Maškurica

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.