Aktívny dôchodca ide príkladom. Čistí a zametá ulice o ktoré sa nikto nestará

Namiesto hundrania a frflania sa 68-ročný dôchodca Marián Mydlo chytil metly a lopaty a sám vyčistil už stovky metrov ulíc v Baničnom. Ide príkladom, ktorý zatiaľ málokto nasleduje.

Býva na Papiernickej ulici v Baničnom. Vlani už nevydržal čakať na zametacie autá Technických služieb, ktoré tu podľa neho niekoľko rokov neprišli a pustil sa do zametania 460 metrov dlhého parkoviska.

Príklad občianskej angažovanosti

„Raz za čas prídu, ale pozametajú len voľnú stranu cesty. Tam, pod stromami, kde stoja autá a kde je najviac prachu a sedimentov zo stromov kvôli autám nejdú, a pritom sa to dá tak jednoducho vyriešiť,“ ukazuje Mydlo smerom na nekonečne dlhé parkovisko, ktoré lemujú stromy.

Dáva príklad iných vyspelých miest, najmä v západnej Európe. Aj týždeň vopred dajú okolo prenosné značky, oznam o čistení ulice a zároveň zákaz zastavenia v určitej hodine. Potom prídu a ulicu vyčistia. Kto zákaz nerešpektuje, dostane pokutu alebo mu auto odtiahnu. „Bolo by to dobré aj pre návyk občanov, ktorí by sa postupne naučili, že ak chcú čistú ulicu, musia to urobiť. A možno aj pre civilnú ochranu obyvateľstva, že jednoducho takéto kroky treba rešpektovať,“ vysvetľuje Mydlo.

Vlani na konci leta takto za viac ako sedem hodín pozametal sám celé parkovisko na ulici Papiernicka. Tento rok pokračoval.

Vyčistil schody aj upchatý žľab

V auguste vyzbieral, vyseparoval a čiastočne spálil odpady, ktoré tu zostávajú po bezdomovcoch a nikto ich nezbiera. V septembri vyčistil od buriny takmer 30 metrov ulice Cesta do Baničného a následne aj schody a žľab na odvod vody medzi Papiernickou a Houdekovou ulicou. Ten bol totálne upchatý.

Zanesený žľab medzi Papiernickou a Houdekovou ulicou v Baničnom. Foto – archív M. Mydla.

 

Marián Mydlo pri čistení. Foto – archív M. Mydla.

 

„Trvalo mi to asi tri hodiny. Sediment tam bol už nejakých päť, šesť rokov. Nad žľabom sú ovocné stromy, padajú tam listy, jablká a žľab už nebol priepustný, keď pršalo,“ opísal svoju poslednú brigádu Mydlo.

Reakcie ľudí? „Vraj, na čo to robím, že sa mi čudujú, veď sú na to Technické služby. Lenže tie tu nechodia, nikto sa tu na to nepríde pozrieť, nie to ešte vyčistiť,“ reaguje aktívny dôchodca.

Vyčistený žľab. Zdroj – M. Mydlo.

Má rád čistotu a poriadok

Keď sa rozprávame o dôvodoch, pre ktoré to robí, vytiahne historky spred dvadsiatich rokov, keď bol poslancom a zároveň predseda komisie pre verejný poriadok. Má rád čistotu a poriadok, možno aj preto vraj dostal túto komisiu na starosti.

„Robili sme petície za chodníky, zaoberali sa psími exkrementmi, grafitmi na budovách, neekonomickým posýpaním ulíc pri zimnej údržbe, kde mechanizmy neraz vysypali zbytočne veľa posypového materiálu,“ rozpráva.

Niekedy ľudia praktizovali dobrý zvyk, keď predovšetkým na jar sami zorganizovali v rôznych lokalitách mesta občiansku brigádu a okolie svojich príbytkov vyčistili. „V sobotu prišlo aj 20-30 ľudí na kilometer štvorcový. Zavolali si aj Technické služby, ktoré pripravili smetné nádoby a potom ich odviezli. Mali pohyb, urobili niečo pre zdravie a komunitu. Dnes to už tak často nevidieť,“ konštatuje Marián Mydlo.

Rozhodne v tom hodlá pokračovať.

„Ak je na ulici neporiadok, ľudia nemajú zábrany zväčšovať ho. Ak je však čistá, predsa len je tam väčšia šanca, že s odhadzovaním odpadkov nezačnú,“ uzavrie rozprávanie.

Aj pre túto jeho občiansku aktivitu sa Marián Mydlo dostal na titulnú stranu najnovšieho vydania Ružomberského magazínu. Venujeme sa v ňom téme ako si urobiť krajšie mesto. Podobná iniciatíva verejnosti je jedným z pozitívnych príkladov, ako sa naozaj dá žiť v o trochu lepšom prostredí.

Marián Mydlo počas upratovania. Zdroj – archív M. Mydla.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.