Ako žili dávni obyvatelia Mostovej a Podhory

Životné príbehy známych rodákov pripomenula pred ich domami.  

Ulicami Mostová a Podhora denne prechádzajú mnohí Ružomberčania. Niektorí za prácou, iných zláka zákusok s kávou či nakupovanie. Ulice boli pred mnohými rokmi významné aj vďaka ľuďom, ktorí v centre mesta nielen pracovali, ale aj bývali.

Čavojovci, Hammerschmidovci, Rosenzweigovci, Makovickovci, Bohúňovci, Starkovci, či Griellovci. O živote významných Ružomberčanov porozprávala v sobotu 14. decembra scenáristka a spisovateľka Alena Sabuchová.

Domy ukrývajú príbehy aj tajomstvá

Príbehová vychádzka o známych mužoch a ženách začala pred bývalým hotelom Savoy. Ani vietor a chlad neodradili 17 ľudí započúvať sa do príbehov i legiend mesta. Pred mnohými rokmi bol hotel centrom diania na dolnom Liptove. Často býval svedkom hlasitej zábavy, a to najmä počas Silvestra. Ľudia sa v ňom veľmi radi zhromažďovali. Dnes je budovou, kde sídli banka či drogéria.

Ružomberčanka žijúca v Bratislave Alena Sabuchová začala s prípravou vychádzky už na jeseň. S pomocou miestneho fotografa Fedora Polóniho či historika Petra Dvorského zhromažďovala všetky potrebné informácie nielen o ľuďoch, ale aj o ich domoch.

„Veľmi ma baví spájať si staré domy s ich príbehom, s ľuďmi, ktorí v nich žili. Tento druh aktivity vyhľadávam vo väčších mestách v Európe, ale i mimo nej. Priestory, ktoré som si vybrala mali veľký príbehový potenciál a myslím si, že na ľudí, o ktorých som hovorila, by sme nemali zabudnúť,“ vysvetľuje zmysel podujatia Strechy Ružomberka Alena Sabuchová.

Počas prípravy zistila mladá spisovateľka veľa nového, no niektoré príbehy poznala už od detstva. Keď sa dostávala Ružomberčanom vďaka dobovým fotografiám či textom pod kožu, zistila, že mesto má aj mnoho zaujímavých žien. Niektoré sa dokonca angažovali aj v emancipačnom hnutí. Zaujali ju Ružena Houdeková či Etela Bohúňová.

Príbehovú vychádzku dopĺňali aj dobové fotografie. (Foto: autorka)

Uspeli aj ženy 

Jozef Houdek prišiel do Ružomberka z východných Čiech v roku 1871 ako pomocník do obchodu bratov Makovickovcov. Do rodiny sa nakoniec aj priženil, za ženu si zobral ich sestru Ruženu Makovickú.

Ružomberčanka už ako 13-ročná vstúpila do Živeny a podieľala sa na formovaní spoločenského statusu žien. Bola vzdelaná, preto ju rodičia poslali do Rožňavy, aby sa zdokonalila v maďarčine. Po návrate si vzala Jozefa. Mali 10 detí, ktoré viedli ku kultúre a vzdelaniu.

Dcéru Ruženku zlákalo herectvo. Syn Viliam bol obchodník, a napokon viedol aj rodinný obchod – Strižný textil. Dom sa stal koncom 19. storočia intelektuálnou a kultúrnou baštou. Hostil popredných slovenských politikov, predovšetkým Vavra Šrobára a Andreja Hlinku.

„Mimoriadne tragické obdobie prišlo počas prvej svetovej vojny. Všetkých synov odviedli na front. Narukovali do rakúsko-uhorskej armády. Krátko pred koncom vojny zomrel otec Jozef Houdek  na mozgovú príhodu a matka Ružena na následky španielskej chrípky,“ hovorí o ľudských osudoch v rodine Houdekovcov Alena Sabuchová a ukazuje aj fotografie.

O živote významných Ružomberčanov porozprávala v sobotu 14. decembra scenáristka a spisovateľka Alena Sabuchová. (Foto: autorka)

Medvediari

Na Mostovej ulici stojí aj dom Gustáva Makovického. S jeho menom sa viaže príhoda, ktorá patrí ku koloritu Ružomberka.

Gustáv vyštudoval medicínu v Budapešti. V roku 1871 bol dokonca okresný lekár. Povesť zdatného odborníka však pošramotila príhoda s medveďom.

Gustáv Makovický asistoval pri obhliadke mŕtvoly, ktorá vytiahli z Váhu. Mŕtvola však nemala končatiny a bola zvlečená z kože. Či patrí kostra človeku alebo zvieraťu mala odhaliť pitva. Tú však neurobili. Lekár povedal, že je to človek. Telesným pozostatkom vraj zavraždeného neznámeho muža vystrojili cirkevný pohreb. Keď neskôr zistili, že do hrobu uložili odratého maca, prezývka medvediari na seba nenechala dlho čakať.

Záverečnou bodkou vychádzky bol zvečnený Ružomberok v podobe niekoľkých pohľadníc, ktoré Alena Sabuchová rozdala zúčastneným.

„O histórii Ružomberka som vedela iba ako bežný turista či pozorovateľ, preto to bolo pre mňa veľmi inšpiratívne. Páčilo sa mi, že to nebolo len o histórii, ale o ľuďoch, ktorí tu žili a že som sa dozvedela aj o významných ženách,“ hovorí o príbehovej vychádzke naprieč ulicami Podhora a Mostáva Ružomberka Jana.

Strechy Ružomberka zastrešila Mestská knižnica v Ružomberku. Podujatie z verejných zdrojov podporil Žilinský samosprávny kraj.

Titulná fotografia: Spisovateľka a scenáristka Alena Sabuchová počas príbehovej vychádzky. Foto: Anna Zábojníková

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.