Aj v Ružomberku vyvrcholili spomienky na Nežnú revolúciu

V nedeľu zorganizovalo mesto a študenti viaceré podujatia spojené s 30. výročím Nežnej revolúcie. Nechýbali koncerty, odhalenie pamätnej tabule či študentská výstava fotografií.

Dnes si pripomíname nielen Deň boja za slobodu a demokraciu, ale aj Deň študentstva. A práve ružomberská mládež odštartovala nedeľné spomienkové podujatia spojené s udalosťami, ktoré pred tridsiatimi rokmi zmenili celú spoločnosť.

Vernisáž fotografií

Ak by ste dnes prechádzali cez Námestie slobody, určite by ste v dave zazreli mnoho študentov, ale aj rozličné fotografie. Mestský študentský parlament (MšP) ešte koncom októbra vyhlásil fotografickú súťaž pre mladých fotografov. Ich úlohou bolo zachytiť slobodu očami mladých.

„Jedným z cieľov súťaže je pripomenúť si 30. výročie Nežnej revolúcie, ktorá nám priniesla, slobodu, demokraciu a obnovenie ľudských práv a slobôd. Katalyzátormi týchto zmien boli najmä študenti, ktorí sa nebáli vyjadriť svoj názor,“ zdôrazňujú zmysel revolúcie členovia MšP v spojitosti so slobodou.

Do súťaže napokon prišlo 26 fotografií od 12 autorov. Odborná porota v zložení Fedor Polóni, Jaroslav Moravčík a Martin Môcik vybrala 15 záberov, ktoré postúpili do užšieho výberu. Napokon vybrali aj prvé tri miesta.

Výstava súťaže Sloboda očami mladých na Námestí Slobody. (Zdroj: autorka)

„Bola to pre mňa veľká česť, pretože si vážim názory mladých. Nešlo o fotografiu ako takú, ako skôr o zobrazenie názoru mladých na slobodu. Je samozrejmé, že keď som bol mladý, vtedy sme pod pojmom sloboda rozumeli niečo celkom iné. Fotografie boli veľmi zaujímavé. Prvá cena bola jasná bez rozmýšľania,“ približuje súťažné fotografie jeden z porotcov Fedor Polóni.

Na treťom mieste skončila fotografia od Zuzany Šulíkovej, na druhom záber od Karin Hricovej. Z víťazstva sa napokon tešil 15-ročný Tomáš Lakoštík.

„Fotografii sa venujem už minimálne dva roky na dennej báze. Výherná fotografia znázorňuje to, čo ma najviac napĺňa a pričom sa ja cítim slobodný, a to je longbordovanie. Do súťaže som okrem nej poslal ešte dve snímky, no táto sa porotcom najviac páčila,“ hovorí o svojej fotografii víťaz súťaže Sloboda očami mladých.

Prvé miesto získal Tomáš Lakoštík. (Zdroj: autorka)

Odhalenie tabule aj hudobný koncert

Ružomberok sa oddnes môže pýšiť aj pamätnou tabuľou, ktorá našla miesto na dome Letkovej cukrárne. Tabuľu odhalili priami účastníci revolučných udalostí Marián Mydlo a Fedor Polóni.

„Tento list som napísal 27. novembra v bavlnárskych závodoch. Vtedy som si ho pripravil ako reč, no k prejavu som nakoniec pustený nebol. Kornel Smržík, ktorý bol neskôr aj v politickom hnutí Verejnosť proti násiliu (VPN), mi povedal, že je to tvrdé, a že ma ešte môžu zobrať eštebáci,“ hovorí o liste, ktorý dnes pred davom ľudí slobodne prečítal Marián Mydlo.

Primátor mesta Ružomberok Igor Čombor a Marián Mydlo (vpravo) počas čítania listu. (Zdroj: autorka)

„Občas sa mi stáva, že zájdem aj do okolitých miest, v ktorých už dávno majú podobné tabule. Chvalabohu, že si Ružomberčania po 30 rokoch spomenuli a tento náš hendikep môžeme konečne zmazať. Bol by som veľmi rád, keby občania mesta, ktorí budú chodiť popod túto tabuľu, si aspoň na malú chvíľočku spomenú na ľudí, vďaka ktorým dnes môžeme žiť dôstojný život v slobodnej a demokratickej krajine,“ povedal na adresu pamätnej tabule Fedor Polóni.

Pamätnú tabuľu odhalili Marián Mydlo (vľavo) a Fedor Polóni. (Zdroj: autorka)

Spomienku na Nežnú revolúciu ukončil na Námestí Andreja Hlinku hudobný koncert Martina Haricha a Team revival. Na námestí boli rozložené aj fotografie z revolučných udalostí v Ružomberku.

„Naše mesto sa statočne, so cťou a bez strachu zúčastnilo na dejinných udalostiach, ktoré dnes nazývame Nežná revolúcia. Treba si pripomenúť aj to, že padol totalitný systém. Keď nežná revolúcia zapríčinila to, že dnes môžeme žiť v slobodnom svete, tak si ju musíme pripomínať,“ prihovoril sa pred približne stovkou Ružomberčanov aj primátor Igor Čombor.

Na Námestí Andreja Hlinku vystúpil spevák Martin Harich. (Zdroj: autorka)

Titulná fotografia: Marián Mydlo a Fedor Polóni počas odhaľovania pamätnej tabule. Zdroj: Anna Zábojníková.

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.