Aj v malom sa dá hrať veľké divadlo

Divadelný ochotnícky súbor Máj Černová uviedol koncom minulého roka premiéru komédie Ticho lieči. Predstavenie pre veľký záujem odohrali až v troch vypredaných reprízach. Posledná sa konala minulú nedeľu.

Režisér Pavol Bačkor tentoraz siahol po novšej predlohe zo súčasného prostredia. Spontánnymi hereckými výkonmi či minimalistickým, no vkusným využitím kulís sa zohratej partii černovských ochotníkov podarilo v miestnom kultúrnom dome vytvoriť príjemnú, odľahčenú atmosféru.

Dej sa odohrával v Tatranskej Polianke, kde sa v liečebni stretla skupina pacientov s rôznymi povahami a skúsenosťami. „Príbeh ma zaujal tým, že je moderný a veselý,“ hovorí Pavol Bačkor o svojich pohnútkach zrežírovať komédiu Františka Reháka.

„V poslednej dobe sme sa zamerali na tento žáner, keďže väčšina ľudí sa chodí do divadla zasmiať. Plaču majú dosť v bežnom živote,“ konštatuje režisér.

Prácu s hercami si veľmi pochvaľuje. „Ich výkony sú vždy skvelé, aj tentoraz sa so svojimi úlohami dokázali popasovať,“ uvádza.

V početnom súbore s dlhoročnou tradíciou sa momentálne angažujú najmä Černovčania. „Akurát Miloš Bubelka k nám prišiel z Kľačna, čomu sme veľmi radi,“ usmieva sa režisér Bačkor a dodáva, že najbližšie predstavenie plánujú ako obvykle na Veľkú noc. Pôjde však o divadelnú klasiku.

(Ne)Spokojnosť s úlohami

Miloš Bubelka, riaditeľ Muzikálovej súkromnej základnej umeleckej školy Alkana, pôsobí medzi černovskými ochotníkmi od roku 2013. Práve on videl scenár komédie Ticho lieči ako prvý. Hneď ho potešilo, akú zaujímavú postavu má stvárniť. Prischla mu úloha arogantného revízora Pavla Brtka, ktorý svoj životný postoj od základov prehodnotil po páde do rokliny pri výstupe na Slavkovský štít.

„Brtko sa mi hral veľmi dobre, síce v osobnom živote uznávam úplne iný typ človeka – mám rád ľudí, ktorí niečo v živote dokázali a napriek tomu ostávajú pri zemi,“ vysvetľuje.

Imponovalo mu tiež, že ide o komédiu s rôznymi situáciami, v ktorých sa dá rozvinúť herecké umenie. „Dnešná doba je uponáhľaná a stresujúca, každý z nás je v nejakom kolotoči, a preto by sme sa raz za čas mali aj uvoľniť, zasmiať sa. Som rád, že po starších predstaveniach sme konečne odohrali aj niečo zo súčasnosti. Stvárnenie bolo jednoduchšie a náš prejav bol omnoho prirodzenejší,“ hodnotí Bubelka.

Milanovi Kmeťovi sa, naopak, pridelená úloha veľmi nepozdávala. Ako šofér a hlavne DJ Miňo sa v hre k slovu veľmi nedostal. Svojím legínovým tanečným sólom si však nakoniec získal nejedného z prítomných.

Dobrý kolektív

Do úlohy dôchodkyne Hely Tuhej obsadil režisér Janu Pavelkovú, ktorá je súčasťou súboru odmlada. Na javisku sa po jej boku predstavil aj manžel Milan Pavelka – zahral si Heleninho priateľa. „Režisér to takto vyriešil zámerne, nechcel, aby sme sa okúňali,“ objasňuje Pavelková.

Štyridsiatnička Jana Baďová sa v kolektíve černovských ochotníkov pohybuje posledné štyri roky. Uprednostňuje komediálne postavy, vážnu úlohu si zahrala len raz. V Tichu lieči sa divákom predviedla ako neodbytná predavačka Margaréta Švárna.

„Vždy som hrávala podobné postavy – ´rebeky´, protivné manželky, čo sa priečia a hubujú. Také úlohy mi idú dobre, môj muž vraví, že sa na javisku správam presne tak, ako doma,“ smeje sa Baďová.

Keďže má rada hry založené na dialógu, predstavenie si užila. Tak, ako ostatní účinkujúci, aj ona vníma divadlo ako relax a na javisko sa rada vracia najmä vďaka správne zladenému kolektívu.

Rodinná záľuba

Nová hra oslovila aj mladšie „osadenstvo“.  Kristína Krajníková, 21-ročná študentka etnológie a zanietená folkloristka, si v predstavení zahrala mladú lekárku Zdenku Krúpovú. „Kedysi som chcela byť doktorkou, vďaka divadlu som si splnila svoj sen,“ prezrádza s úsmevom.

Keďže doteraz účinkovala najmä v hrách z ľudového prostredia, svoju úlohu brala zároveň ako výzvu. „Bola to pre mňa nová skúsenosť, no s postavou som sa celkom stotožnila a som rada, že som mala možnosť vyskúšať si niečo nové,“ sumarizuje svoje pocity mladá ochotníčka, ktorá účinkovala už v desiatich tituloch černovského súboru.

Úloha sadla aj Tomášovi Bačkorovi, ktorý stvárnil postavu umeleckého zvárača Milana Havrana hľadajúceho ženu. To, že divadlo tentoraz siahlo po modernejšej inscenácii vníma ako príjemnú zmenu.

„Príbeh mi bol blízky, preto som sa do postavy lepšie vžil a verím, že to videli aj diváci,“ približuje 23-ročný študent priemyselného inžinierstva a vzápätí dodáva: „Divadlo už k našej obci akosi prirástlo, v rodinách sa táto záľuba dedí z generácie na generáciu.“

V komédii Ticho lieči si zahrali aj Eva Jančiová (dôchodkyňa Anastázia Kodetová), Silvia Krajníková (sestrička Ninka Bublavá), Katarína Kováčová (kuchárka Martinka) a Pavol Bačkor ml. (predavač kníh Jozef Slíž). Text sledovali Magdaléna Kovalčíková a Anna Rázgová. Zvuk mal pod palcom Martin Hatala.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.