Aj malé mesto prináša veľké témy

Ilustračná fotografia.

Regionálne médiá by mali byť hlavným spojencom obyvateľov, ktorým záleží na tom, aby primátori, starostovia, poslanci, ale aj nevolení členovia samosprávy nakladali s mocou rozumne a s financiami transparentne. Nie vždy je to tak.

Čítate Nový Čas? Sledujete Markízu? Počúvate Expres? Tak máme na vás jednu otázku. Kedy naposledy ste tam čítali alebo počuli o Ružomberku? Ak teda nepočítame informácie o výkonoch našich futbalistov či basketbalistiek. Asi ste sa teraz poriadne zamysleli…

Podobnú otázku by sme mohli položiť Dolnokubínčanom, Martinčanom, Žilinčanom, obyvateľom ktoréhokoľvek slovenského mesta či obce. V pamäti by lovili rovnako dlho ako my, Ružomberčania.

Nie, nejde nám o fňukanie nad bratislavským centralizmom a opomínaním regiónov. Hlavné mesto je jednoducho hlavné mesto. Tam sa koncentruje spoločenské dianie a teda aj pozornosť médií.

Lenže Slovensko, to nie je len Bratislava. V každom meste a obci pulzuje život, ľudia tam prežívajú svoje starosti a radosti. Občas si ich všimnú aj regionálne štáby či redaktori celoslovenských médií, ale v záplave správ o hurikánoch a zemetraseniach, severokórejských provokáciách, nemeckých voľbách či slovenskej „komunikačnej kríze“ sa dianie v regiónoch jednoducho stráca.

Preto aj v 21. storočí majú regionálne a lokálne médiá veľký význam. Ba ešte väčší ako kedysi. Miestne a krajské samosprávy majú dnes nepomerne silnejšie kompetencie a nakladajú s omnoho väčšími finančnými prostriedkami ako kedykoľvek v minulosti. No a s mocou a peniazmi je to ako s ohňom či vodou – sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. A preto ich treba mať pod kontrolou.

Práve regionálne a lokálne médiá by mali byť hlavným spojencom obyvateľov, ktorým záleží na tom, aby primátori, starostovia, poslanci, ale aj nevolení členovia samosprávy nakladali s mocou rozumne a s finančnými prostriedkami transparentne.

Má to však jeden háčik – miestne médiá sú vo väčšine prípadov závislé na finančnej podpore zo strany mesta či obce. Písať o úspechoch primátorov a starostov je tak ľahké, ba priam žiadané, ale písať o ich kauzách a zlyhaniach je (takmer) nemožné.

Nečudo, že Transparency International Slovensko nazvalo svoj projekt hodnotenia kvality mestských novín Hlásne trúby. Toto slovné spojenie však nemusí mať len negatívne zafarbenie.

Aj Ružomberský magazín bude totiž hlásnou trúbou. S radosťou budeme hlásať úspechy nášho mesta, našich podnikateľov, lekárov, spisovateľov, fotografov, učiteľov, študentov, športovcov, úspechy každého šikovného a nasledovaniahodného Ružomberčana. Ale rovnako odhodlane do sveta vytrúbime aj zlyhania, prešľapy, netransparentnosti či nebodaj špinavosti.

Lebo len tak budeme žiť v čistejšom a zdravšom prostredí.

Foto – Wikipedia/Branislav Turčina

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.